Слово «бюрократія» — це не тільки лайка. Воно походить від грецьких слів, які означають «владу канцелярії». В основі роботи уряду, міністерств, будь-яких держструктур лежить бюрократія. Це не погано і не добре — інакше просто не може бути. Питання в якості бюрократії, її цілепокладанні. Одна річ, якщо накази, програми, меморандуми робляться тільки для того, щоб потім випустити пресреліз, провести конференцію та підшити папери у справу. І інше — якщо вони дають поштовх, визначають процеси, які мають привести до реальних змін у житті, суспільстві, політиці, економіці.
зібрало інформацію про «бюрократичні» економічні ініціативи виконавчої влади у травні та червні 2024 року. На етапі запуску вони всі виглядають багатообіцяючими. Ми простежимо за їхньою реалізацією.
Зелене відновлення промисловості України
Україна та Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) 28 червня розпочали реалізацію Програми зеленого відновлення української промисловості на 2024-2028 роки.
UNIDO розробила для цього спеціальну програму, що охоплює три ключові сфери діяльності:
- створення можливостей для людей;
- підтримка бізнесу та залучення інвестицій;
- сприяння зеленій економіці.
Раніше за підтримки різних партнерів з розвитку та фінансування UNIDO розпочала нову діяльність в Україні за такими напрямами:
- виробництво протезів за допомогою 3D-друку;
- розширення економічних можливостей жінок та молоді;
- розвиток інституційної спроможності, у тому числі на муніципальному рівні;
- інфраструктура якості;
- енергозабезпечення;
- циркулярна економіка;
- харчова промисловість;
- роботизація та штучний інтелект.
Також UNIDO у співпраці з міністерствами економіки України та Японії готує проєкт, який забезпечить передачу технологій у низці важливих галузей.
Гуманітарне розмінування
Кабінет Міністрів 28 червня ухвалив Національну стратегію протимінної діяльності на період до 2033 року та Операційний план її виконання на найближчі три роки.
«Частина завдань, прописаних у Стратегії, вже у роботі. Ми запустили програму компенсацій за розмінування сільськогосподарських земель, уніфікували процедуру сертифікації операторів, а наші партнери закуповують обладнання та техніку для потреб гуманітарного розмінування, зокрема українського виробництва», — наголосила перша віцепрем'єр — міністерка економіки Юлія Свириденко.
Для виконання першої стратегічної мети у 2024–2026 роках необхідно обстежити максимум деокупованих територій для визначення статусу забруднення. Також мають посилитись можливості державних операторів протимінної діяльності, передбачено створення умов для розвитку ринку відповідних послуг.
Зв'язок енергетики та клімату
Кабмін 25 червня схвалив Національний план з енергетики та клімату (НПЕК) на період до 2030 року. Це — стратегічний документ, спрямований на узгодження екологічної, енергетичної та економічної політики для сталого розвитку України.
Україна розробила НПЕК відповідно до вимог Регламенту (ЄС) 2018/1999 та з урахуванням найкращих практик країн-членів ЄС, у рамках своїх зобов'язань як договірної сторони Енергетичної спільноти та у процесі вступу до Євросоюзу.
Серед основних цілей НПЕК:
- скорочення викидів парникових газів на 65% проти рівня 1990 року;
- досягнення 27% частки відновлюваних джерел енергії у загальному кінцевому енергоспоживанні;
- поглиблення диверсифікації джерел та шляхів постачання енергоресурсів — не більше 30% від одного постачальника.
Розвиток іпотеки
Юлія Свириденко, головний виконавчий директор Американської корпорації з фінансування міжнародного розвитку (DFC) Скотт Нейтан та керуючий директор Citibank Джулія Монако 15 червня підписали Меморандум про розвиток ринку іпотечного житла в Україні.
Сторони домовилися про консультації щодо оцінки потенційних можливостей співфінансування, кредитної підтримки та спільної роботи над пошуком можливостей фінансування українського ринку іпотеки.
Допомога малому та середньому бізнесу
Україна та Німеччина разом з 12 іншими країнами та 17 установами розвитку та міжнародними організаціями 12 червня започаткували Альянс стійкості малого та середнього бізнесу для України (SME) Resilience Alliance for Ukraine.
«Альянс допомагатиме впроваджувати нашу нову стратегію відновлення МСБ, яку незабаром буде прийнято. Протягом наступних чотирьох років загальний розмір підтримки МСБ становитиме приблизно 7 млрд євро», — зазначила Юлія Свириденко.
За її словами, Альянс мобілізуватиме підтримку українського бізнесу за трьома ключовими напрямами:
- реформування української політики МСБ, щоб створити сприятливе бізнес-середовище для розвитку;
- формування сильних та стійких інституцій, а також підтримка вже створених, які мобілізують фінансування, надають страхові інструменти та впроваджують програми підтримки від партнерів;
- доступ до фінансування, що передбачає надання коштів українським банкам на підтримку МСБ. Ці інструменти включають, зокрема, вклади приватного капіталу, інструменти розподілу ризиків, гарантії, міні- та інвестиційні гранти, позички та процентні субсидії.
Реформування ринку праці
Уряди України та Німеччини, а також представники близько 50 країн, донорів, міжнародних партнерів та бізнес-спільноти 12 червня створили Skills Alliance. Мета ініціативи — надати можливість перекваліфікації чи кваліфікації понад 180 тис. осіб упродовж наступних трьох років. На ці потреби планують виділити 700 млн євро.
Нині на ринку праці в Україні спостерігається структурне безробіття. Воно особливо відчутне у секторах, необхідних для відновлення та реконструкції, таких як будівництво, транспорт, ІТ, інженерія та охорона здоров'я. Альянс створили для вирішення цих проблем, щоб забезпечити достатню кількість кваліфікованих працівників. Він насамперед спрямований на навчання молоді, внутрішньо переміщених осіб та жінок. Першочергове навчання буде спрямоване на українців усередині країни. Але доступ до нього отримають і українці, які мешкають за кордоном.
Поліпшення інвестиційного клімату
Представники низки світових компаній та бізнес-асоціацій із США, Канади, Великої Британії, Норвегії, країн ЄС та України, які зацікавлені інвестувати в українську економіку, 10 червня створили Консультативну раду бізнесу (Business Advisory Council). Ця платформа надаватиме практичні поради та консультації українській владі щодо покращення бізнес-клімату, залучення інвестицій у приватний сектор.
«Для нас важливо змінити сприйняття України інвесторами. Незважаючи на вторгнення, багато компаній інвестують в Україну. Звичайно, бізнес стикається з проблемами. Наша мета спільно з учасниками Business Advisory Council напрацьовувати шляхи подолання перешкод, з якими стикаються інвестори, які бажають вийти на український ринок» , — сказала Юлія Свириденко.
Сприяння економічному зростанню
Міністерство економіки та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні 10 травня підписали Меморандум про співпрацю, щоб посилити партнерство щодо сприяння сталому розвитку та економічному зростанню в Україні.
Меморандум охоплює такі основні напрями партнерства:
- сприяння стійкому, інклюзивному та стійкому економічному зростанню шляхом просування таких бізнес-моделей, як циклічна економіка, економіка спільного використання та соціальне підприємництво;
- сприяння публічно-приватному діалогу та побудові міжсекторальних партнерств для сталого оновлення економіки;
- створення сприятливих умов для залучення інвестицій, кредитування підприємств мікро-, малого та середнього бізнесу, зокрема очолюваних ветеранами, внутрішньо переміщеними особами, людьми з інвалідністю, жінками, молоддю;
- розвиток людського капіталу для економічного зростання та забезпечення сталого процесу оновлення;
- впровадження стандартів відповідального бізнесу та сприяння розвитку приватного сектору для підвищення його конкурентоспроможності на міжнародних ринках.