Facebook Pixel

Віндзорська угода: чи виправить нова домовленість між Британією та ЄС помилки Brexit

Велика Британія та ЄС наприкінці лютого досягли компромісу у питанні двосторонніх відносин. І хоча славнозвісний Brexit (злияння англійських слів «Британія» та «вихід») відбувся в 2020 році за ініціативи Бориса Джонсона, проблему торгівлі через Північну Ірландію можуть вирішити лише зараз, три роки потому.

Документ під назвою Віндзорська рамкова угода (The Windsor Framework) покликаний допомогти двом сторонам ухвалити єдине вірне рішення.

The Page розібрався, як працюватиме ця угода та чи допоможе вона налагодити торгівлю між Великою Британією та Північною Ірландією?


Як працюватиме нова домовленість між ЄС та Великою Британією

Урсула фон дер Ляєн і Ріші Сунак. Фінальні переговори про Віндзорську рамкову домовленість. Фото: Getty Images

Урсула фон дер Ляєн і Ріші Сунак. Фінальні переговори про Віндзорську рамкову домовленість. Фото: Getty Images

Згідно з новою угодою між Лондоном та Брюсселем, існуватиме два шляхи ввезення товарів:

  • «зелений» (для товарів, що не будуть вивозитися за межі Північної Ірландії);
  • «червоний» (для продукції, щодо якої є сумніви).

Для першого переліку товарі будуть скасовані довгі перевірки, тому бізнеси, які торгують їжею (як-от супермаркети чи ресторани) не потребуватимуть купи сертифікатів для отримання своєї продукції.

Крім цього, Віндзорська рамкова угода передбачає зміни в тексті Північноірландського протоколу щодо дозволів на ввезення на територію Північної Ірландії ліків та тварин, а також регулює питання збору ПДВ та акцизів.

Ба більше, був створений механізм для захисту суверенітету Північної Ірландії під назвою «гальмо Стормонта» (a Stormont break).

Це означає, що Стормонт (парламент Північної Ірландії) отримає змогу припиняти дію законодавства ЄС, яке «регулює» товарообіг у країні, для вирішення проблем із перетином кордону з Ірландією.

Як оцінили угоду Лондон-Брюссель західні експерти

За словами експертів Financial Times, саме механізм, що дозволяє парламенту Північної Ірландії регулювати товарообіг, став однією з ключових правових змін, які дає нам Віндзорська рамкова домовленість.

Проте вони висловлюють певні сумніви щодо того, що «гальмо Стормонта» можна буде легко застосувати.

Справа в тому, що для цього Велика Британія має виконати певну процедуру, для якої потрібно відновлення виконавчої влади Північної Ірландії.

Після цього члени партій мають повідомити уряд Об’єднаного Королівства про бажання застосування гальма. А робити це можна лише «в крайньому випадку», використавши перед цим усі інші доступні механізми.

Тим не менш, FT зазначає, що загалом Віндзорська рамкова домовленість нівелює частину шкоди, яку було завдано початковою угодою Бориса Джонсона про Brexit.

Зокрема, колишнього прем’єр-міністра Великої Британії винуватять у тому, що він використав швидку угоди про вихід з ЄС заради перемоги на виборах.

Ріші Сунак. Як він виправляє помилки Brexit. Фото: Getty Images

Ріші Сунак. Як він виправляє помилки Brexit. Фото: Getty Images

Положення, яке тоді похапцем ухвалив уряд, фактично створило митний контроль між Північною Ірландією та іншими територіями Великої Британії. А Віндзорська рамкова угода тепер, власне, дає зелене світло для переміщення товарів в обох цих напрямках.

BBC також пише, що не тільки в британському уряді, але й у всьому світі думки щодо цієї домовленості позитивні.

Так, президент Франції Еммануель Макрон сказав: «Я приймаю це важливе рішення». Президент США Джо Байден відзначив, що це рішення є «важливим кроком», і він має надію, що «політичні інститути Північної Ірландії незабаром відновлять роботу». Білий дім повідомляє, що «Сполучені Штати готові підтримати великий економічний потенціал регіону».

Водночас The Guardian вважає, що Ріші Сунак таким чином просто «виправляє помилки, за які він, як прибічник Brexit, несе відповідальність», і йде на «прорахований ризик», бажаючи кращих робочих відносин із Брюсселем.

На думку автора матеріалу, Велика Британія, безперечно, виграє від кращих відносин із європейськими партнерами.

Чому Віндзорську угоду можна вважати проривом

Олександр Краєв, директор програми «Північна Америка» проєкту «Українська призма», у коментарі The Page зазначив, що Віндзорську угоду можна вважати певним проривом, адже попередні намагання створити «домовленість» про Північну Ірландію унеможливлювалися тим, що від початку неможливо було дійти до одного спільного рішення з цього питання.

Існувало два варіанти вирішення проблеми:

  • встановити митний кордон в Ірландському морі (що не подобалося юніоністам та протестантам);
  • встановити митний кордон на самому острові, фактично розділивши Північну Ірландію та Республіку Ірландію (що не подобалося республіканцям і католикам).
Quote«Обидві сторони були налаштовані настільки категорично проти, що готові були не тільки йти на сутички з поліцією, а й погрожувати розправою та новими терактами», — пояснив експерт.

Саме тому потрібно було знайти рішення, яке прийняли б усі. Віндзорська рамкова угода, на відміну від Північноірландського протоколу, який до того управляв цими процесами, є дуже гнучким і адаптивним варіантом, пояснює Краєв.

Не всі товари мають проходити одні й ті самі перевірки. І це, по-перше, набагато спрощує систему; по-друге — задовольняє усі сторони цих перемовин: одні, хто боявся за долю Північної Ірландії, бачать, що її не відривають від Сполученого Королівства. Євпропейці ж, зі свого боку, розуміють, що для товарів, які потраплятимуть до Європи, митний контроль все ще існує. Це компроміс у найкращому його вигляді, це система взаємних поступок — і британських, і європейських, — які зробили таку зважену систему.

Олександр Краєв

Олександр Краєв

Директор Програми «Північна Америка» проєкту «Українська призма»

Чи є заслуга Сунака в ухваленні угоди та чому Джонсон був проти

Краєв вважає, що, безперечно, заслуга особисто Ріші Сунака у досягненні Віндзорської угоди є, і вона доволі суттєва. Саме Сунак обрав більш гнучкий підхід до перемовин, і завдяки його позиції ця справа змогла просунутися далі.

Quote«Зараз це спільна перемога Урсули фон дер Ляєн та Ріші Сунака. Вони знайшли можливість вийти на цей компроміс, і їх можна з цим тільки привітати».


Борис Джонсон наполягав на повному розриві з ЄС. Фото: Getty Images

Борис Джонсон наполягав на повному розриві з ЄС. Фото: Getty Images

Ця домовленість є повною протилежністю тому, за що стояв Борис Джонсон — відзначає Краєв. Від самого початку колишній прем’єр-міністр Великої Британії був поборником хард-брекзиту.

Quote«Він казав, що Британія не може піти на компроміс із європейцями; що потрібно винайти нову систему, яка допоможе відстояти їхні ідеї та правила без жодних компромісів. Те, що зараз зробив Ріші — це зовсім не те, про що казав Джонсон».

Втім, експерт вважає, що Джонсон навряд буде протестувати з приводу Віндзорської угоди. Так, він може її не підтримувати, але не може не розуміти, що в таких умовах, в яких знаходяться зараз Велика Британія та ЄС, ця домовленість є ідеальним виходом із ситуації.

Подякувати 🎉