Facebook Pixel

Очолювати посольство під час війни – це не робота, це життя — Мелінда Сіммонс

Мелінда Сіммонс носить вишиванку, знається на українській кухні та підтримує Україну в усьому. А ще в неї чудове почуття гумору та дійсно цікавий твіттер. Ведучі проєкту KYIV NOT KIEV Тетяна Гайдук і Поліна Іванишин, провідні експертки команди Truman, зробили інтерв’ю з Дамою Меліндою Сіммонс, послом Великої Британії в Україні.

Посол розповіла про життя в Києві під час війни, підсумки нещодавнього візиту президента Зеленського до Лондона, а також безпрецедентну підтримку британського народу, на яку можуть розраховувати українці.

Мелінда Сіммонс очолюватиме британське посольство до літа. Вона представляє союзну державу, що допомагає Україні захистити себе. Усі зусилля посольства – комерційні, політичні, військові, гуманітарні чи економічні – слугують одній цілі: допомогти Україні відтіснити Росію за межі українського кордону.

Quote«Це означає, що робота, яку я, здавалося, мала, коли щойно приїхала, – це не та робота, яку я виконую зараз. Я гадаю, що очолювати посольство під час війни – це не робота. Це життя», – говорить Дама Мелінда.

Вона отримала дамський титул («жіночий» варіант лицарського статусу) наприкінці 2022 року.

Quote«Визнання заслуг дуже тішить мене, але я також відчула, що це було й для України. Я маю на увазі, що хоча мені дали цю нагороду за всю історію моєї роботи, але передусім я отримала її зараз, бо уряд прагнув використати цей інструмент, щоб висловити підтримку Україні», – вважає пані посол.

Українці звикли до життя в постійній небезпеці, відколи росія почала повномасштабну війну рік тому. Життя пані посол також змінилося. Вона живе в Києві під сиренами, проводить чимало часу в укриттях. Водночас не позбавляє себе задоволення прогулюватися вільною українською столицею. Пані посол вважає, що дуже важливо показати людям за межами України, що не вся країна охоплена війною.

Quote«Також я думаю, що це важливий прояв непокори. Це сигнал для росіян, що українці, зокрема і я, рішуче налаштовані жити своїм життям, працювати на своїх роботах, розвивати свій бізнес і насолоджуватися перебуванням у своїй столиці. Це непокора, і я беру в ній участь», – говорить вона.

Танки Challenger 2 для України

8 лютого президент Зеленський відвідав Лондон. На порядку денному візиту переважали питання оборонної співпраці. Посол розповіла, що прем’єр-міністр Ріші Сунак говорив із президентом Зеленським про те, як скористатися з того, що росія на цей момент втратила перевагу. Тому для України відкрилося вікно можливостей не просто захищатися, а й дати відсіч ворогу.

Рішення Великої Британії надати Україні танки Challenger 2 було дуже вчасним. Щодо винищувачів, яких потребує українська оборона, то «це питання не стільки наявності, скільки можливостей», пояснює посол Сіммонс. Ті типи реактивних літаків, які просить Україна, вимагатимуть навчання українських пілотів, що вже розпочалося в Британії.

Quote«Я сподіваюся, що посилення спроможності ВПС завдяки будь-якому постачанню літаків буде спрямовано як на забезпечення довгострокового майбутнього України, так і на те, щоб відтіснити Росію», – говорить пані посол.

Вона попереджає, що це має розглядатися як середньо- та довгостроковий проєкт, і пояснює це складним характером цього питання.

…це суперечить спільним цінностям Британії та України

Відповідаючи на запитання про те, що дозволяє Британії діяти сміливіше за європейських союзників у постачанні озброєнь, пані посол сказала, що дуже пишається послідовністю Великої Британії в розумінні того, що відбувається в Україні.

Quote«Сполученому Королівству не подобається, коли країна-агресор, що має ядерну зброю, вдирається в іншу країну лише з метою підкорити її. Це суперечить цінностям, які поділяють Україна та Британія. А Британія дуже відповідально ставиться до цих цінностей», – пояснює вона.

Небажання деяких західних союзників надати Україні зброю часто ґрунтується на тому, що це начебто спричинить ескалацію війни, спровокувавши Путіна на жорсткіші дії.

Quote«Частина мене вважає, що ми колективно припинили турбуватися про ескалацію, – коментує це питання пані посол. – Я думаю, що з-поміж країн, ймовірно, зростає й цілком здоровий скептицизм щодо погроз (путіна – The Page). Та це не означає, що їх не треба сприймати серйозно».

Щодо Великої Британії, прем'єр-міністр Сунак чітко дав зрозуміти, що на столі переговорів є геть усе.

Quote«У питаннях допомоги Україні ми не виходимо з того, що може зробити путін. Ми виходимо з того, про що просять українці, і з нашого спільного розуміння, що відбувається в умовах вторгнення. Ніщо інше не відіграє ролі в цьому рішенні», – запевнила пані посол.

Британці відчувають серцем

Окрім спільних цінностей і національних інтересів, британський та український народи пов’язує ще й щира симпатія. Посол Сіммонс пригадує візит президента Зеленського до Лондона: за 45 хвилин, які знадобилися на дорогу з аеропорту до центру міста, на вулицях зібралися люди, щоб зустріти українського президента прапорами та оплесками.

Quote«Я не пам’ятаю, коли востаннє була так зворушена. Велика Британія – це не та країна, де людям можна наказати вийти на вулиці, щоб висловити підтримку. Це було абсолютно спонтанно. Тож я пересвідчилася в тому, про що чую з Києва, але не часто мала нагоду побачити — це не просто політика, заснована на цінностях, це також і те, що британці відчувають серцем», – говорить вона.

Прояви особистої симпатії між українськими та британськими політиками були досить публічними. Водночас пані посол захоплена тим, як цю симпатію висловлюють звичайні люди. Вона згадує, наскільки була зворушена, коли до неї підійшов український військовий (сталося це в порту Одеси, коли посли G7 прибули туди підтримати «зернову угоду») і подарував їй шеврон зі свого рукава як подяку за те, що його дружина знайшла притулок у Британії.

Тістечка на ім’я Джонсонюк і Сунакович

Українська вдячність деколи набуває несподівано креативних форм. Наприклад, київська пекарня «Завертайло» називає іменами британських прем’єрів свої тістечка. Ведучі KYIV NOT KIEV доставили їх до посольської резиденції Джонсонюка та Сунаковича. Так солодкі зізнання українців у любові до Британії досягли британської землі.

Інтерв’ю Дами Мелінди Сіммонс проєкту KYIV NOT KIEV — відео

Контекст. KYIV NOT KIEV — це англомовний новинний блог про Україну, створений командою Truman, що вже три роки допомагає покращити комунікацію України зі світом.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉