24 лютого 2022 року, рівно рік тому, росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну, і ось знову ми опинилися в цій даті, тільки вже у 2023 році.
Сьогодні українці згадують той самий ранок, який не хочеться згадувати, і вже рівно рік, після 8 років гібридної війни до того, Україна бореться за існування своєї держави, бореться за свободу, як сказав у своїй промові у Варшаві президент США Джо Байден.
Західні експерти передбачали можливе загострення війни в Україні ще з кінця 2021 року, обговорювали це і українські експерти, тоді як росіяни фонтанували мріями про захоплення Києва за три дні.
Звісно, боротьба України відбувається не без підтримки Заходу, який постачає нам зброю задля скорішої перемоги. Втім, важке озброєння Києву почали надавати не одразу: спочатку українці продемонстрували свою незламність і приголомшили весь свій своїм опором.
Як же відреагували світові лідери на початок повномасштабного вторгнення в Україну рік тому? Давайте згадаємо це у матеріалі .
Як США та Канада відреагували на повномасштабне вторгнення Путіна

Джо Байден у Варшаві, 21 лютого 2023 року. Фото: Getty Images
Хочеться відзначити США, які не гальмували з реакцією на вторгнення росії в Україну: про загострення війни, що йде в Україні з 2014 року, неодноразово попереджав Джо Байден, який також проводив у грудні 2021 переговори з Володимиром Путіном з метою запобігти початку повномасштабного протистояння.
Варто також згадати, що Володимир Зеленський, виступаючи на Мюнхенській конференції 2022 року 20 лютого, просив у Заходу збройної підтримки та перегляду гарантій безпеки для України, адже стало очевидно, що Будапештський меморандум не діє.

Володимир Зеленський у Мюнхені, 20 лютого 2022 року. Фото: ОП
Втім, цієї підтримки надано не було у необхідному обсязі, і 24 лютого о 3:45 Володимир Путін, попри всі попередження та застереження, оголосив про початок так званої «спеціальної військової операції», а на ділі — повномасштабного вторгнення в Україну.
Володимир Путін оголошує про вторгнення в Україну 24 лютого 2022 [відео]
Тоді ж Київ прокинувся від перших звуків вибухів — ворог запустив дальнобійні ракети по столиці та інших містах України.

Путін здійснив криваве вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Фото: Getty Images
Вже о 8:25 перша реакція пролунала від президента США Джо Байдена, якого цитував The New York Times:
«Путін – агресор. Путін вибрав цю війну. Він і його країна зазнають наслідків. Тепер увесь світ чітко бачить, чим насправді займаються Путін та його кремлівські союзники. Це ніколи не стосувалося справжнього занепокоєння щодо безпеки з їхнього боку. Завжди йшлося про відкриту агресію, про прагнення Путіна відновити імперію будь-якими засобами».
Промова Джо Байдена через збройну агресію росії 24 лютого [відео]
О 15:55 24 лютого Байден також скликав засідання Ради Нацбезпеки США з метою визначити подальші дії США.
Ще одна країна, реакцію якої на події в Україні можна назвати однією з найшвидших з точки зору реальних дій — це Канада, яка о вже 19:39 24 лютого ввела санкції проти банків рф, міністрів та російської еліти.
Вже 26 лютого США надали Україні допомогу у розмірі близько $165 млн доларів, а 27 лютого — ще майже $54 млн доларів гуманітарної допомоги.
Як ЄС відреагував на вторгнення росії в Україну

Жозеп Боррель: як ЄС відреагував на вторгнення росії у 2022 році. Фото: Getty Images
Станом на 15:40 24 лютого 2022 року вже близько 50 держав висловили чітку позицію та стали на бік України.
Що стосується Європи, високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель виступив з офіційною заявою від імені всіх 27 країн блоку. Євросоюз засудив військову агресію росії проти України, назвавши її неспровокованою та невиправданою.
В заяві підкреслювалося, що своїми діями росія порушує міжнародне законодавство, підриває європейську та глобальну безпеку та стабільність. Крім того, ЄС засудив участь Білорусі у вторгненні — зокрема, надання своєї території для наступу з півночі та запуску ракет у бік України.
«Ми вимагаємо від росії негайно зупинити військові дії, вивести всі свої сили й військове обладнання з усієї території України та повною мірою поважати територіальну цілісність України, її суверенітет та незалежність», — наголосив Боррель від імені ЄС.
Як Велика Британія відреагувала на терор росії
Якщо оцінювати швидкість введення санкцій у відповідь на вторгнення росії в Україну, то швидше за Канаду зреагувала тільки Велика Британія.
24 лютого о 18:21 Лондон ввів санкції проти росії та Білорусі, що повністю відключали російські банки від фінансової системи країни, а вже 25 лютого Велика Британія запровадила особисті санкці проти Володимира Путіна та голови МЗС рф Сергія Лаврова.
Уже 28 лютого Велика Британія повністю закрила свої порти для російських суден (проте варто зазначити, що іноземні суда з російським вантажем продовжували зупинятися у британських портах).
Попри допомогу, у Лондоні, як і в багатьох інших західних столицях, не вірили, що Україна встоїть перед повномасштабною агресією росії.

Борис Джонсон: наша розвідка давал Україні тиждень. Фото: Getty Images
1 листопада 2022 року в інтерв’ю для Sky News Борис Джонсон, колишній прем‘єр-міністр Великої Британії, зізнався, що його країна вважала, що Україна буде захоплена за тиждень.
«У нас була інформація, що війна продовжиться тиждень, приблизно так. Такі сигнали ми отримували від силових структур. Ми думали, що Путін та його армія — куди серйозніші, ніж вони себе показали».
Стабільна Німеччина: як Берлін реагував на агресію росії

Олаф Шольц після вторгнення кремля в Україну: це війна Путіна. Фото: Getty Images
Реакція Німеччини була дещо більш повільною, ніж у США, ЄС, Канади та Великої Британії.
Увечері 24 лютого Олаф Шольц, канцлер Німеччини у телевізійному зверненні до громадян своєї країни заявив:
«Ми є свідками початку війни, якої ми не бачили в Європі більше 75 років».
Засудивши агресію, канцлер, втім, підкреслив, що відповідальність лежить особисто на Путіну, а не на російському народові:
«Ця війна – війна Путіна. Він один, а не російський народ, зважився на цю війну».
Він закликав росію негавно припинити бойові дії, вивести війська з України та відкликати визнання «незалежності» ОРДЛО.
Заява Олафа Шольца 24 лютого щодо вторгнення рф в Україну [відео]
25 лютого вторгнення росії також прокоментувала екс-канцлерка Німеччини Ангела Меркель, закликавши Захід зробити все, щоб покласти край загарбницькій війні Кремля.

Ангела Меркель: як вона відреагувала на вторгнення в Україну. Фото: Getty Images
Того ж дня Німеччина оголосила про відправку Україні першої безпекової допомоги — 5 тис. шоломів. 26 лютого Німеччина дозволила країнам-партнерам постачати в Україну зброю німецького виробництва.
Залишити вікно для росії: як Францію зреагувала на терор Путіна
Не мовчала щодо подій в Україні і Франція. 24 лютого президент Еммануель Макрон запевнив, що відповідь на вторгнення росії буде «позбавлена слабкості, сповнена холоднокровності, рішучості та єдності».

Еммануель Макрон і Володимир Зеленський у Парижі: за рік повномастабної війни президент Франції змінив думку про росію. Фото: Getty Images
Він пообіцяв санкції проти росії від ЄС, в тому числі проти енергетичного сектора росії, запевнивши, що Європа зробила все, щоб запобігти загостренню війни в Україні, але воно все одно відбулося.
Він зазначив, що 24 лютого стали поворотним моментом у історії Європи. Втім, разом з тим Еммануель Макрон закликав залишити «відчинене вікно» для переговорів з росією, а пізніше, як розповідав президент України Володимир Зеленський, навіть просив його віддати частину української території росії, аби «зберегти обличчя Путіну».
Заява Еммануеля Макрона про вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 [відео]
Реакції 25-26 лютого: «братні народи» Сербії та Папа Римський у посольстві рф
25 лютого величезна кількість країн висловила свою позицію щодо повномасштабної війни в Україні та вжила перших дій у відповідь на агресію рф:
- 8:25 — Польща назвала російські бомбардування очевидним актом тероризму;
- 10:11 — прокурор міжнародного кримінального суду у Гаазі Карім Хан висловив занепокоєння через російське повномасштабне вторгнення до України та запевнив, що МКС може розглянути цю справу;
- 10:27 — Володимир Зеленський повідомив, що Фінляндієя надає $50 млн допомоги Києву у звʼязку з агресією рф;
- 10:56 — висловився Китай, зайнявши позицією нейтралітету, зокрема, Пекін відмовився називати дії росії вторгненням і жодним чином не критикував Кремль; мало того, Китай не підтримав санкції проти росії, закликавши всі сторони до «діалогу та консультацій»;

Александар Вучич 2 лютого 2022: російський та український народи — братні. Фото: Getty Images
- 11:43 (за Києвом) — ще один нейтралітет: Сербія заявила, що не вводитиме санкції проти росії, хоча й поважає норми міжнародного права, президент Александар Вучич називає російський та український народи «братніми» та хоче зберегти «стосунки із традиційними друзями», маючи, на увазі, очевидно, рф, втім, Белград пообіцяв Києву гуманітарну допомогу;
Заява Александара Вучича 25 лютого 2022 року [відео]
«Це не наша роль — ні воювати з росією чи Україною, ні підтримувати одну проти іншої. Наша роль полягає в тому, щоб бачити, що є найкращим для нас», — сказав Вучич.
- 15:31 — Папа Римський Франциск особисто завітав до посольства рф, висловивши стурбованість війною росії, хоча дипломатичний протокол передбачав виклик посла росії у Ватикан;

Папа Римський Франциск закликав росію до миру. Фото: Getty Images
- 16:37 — Литва заявила про відправку до України автоматів, боєприпасів та іншої допомогу, заявивши, що війська України борються не тільки за свою безпеку, а й за безпеку Європи загалом;
- 18:53 — Швейцарія заморозила банківські рахунки росіян із санкційного списку ЄС;
- 19:28 — з Польщі прибула перша колона вантажівок з боєприпасами.
26 лютого реакцій було менше, проте серед них були хороші новини і одна — специфічна, про мрії Путіна щодо бліцкригу:
- 8:00 — у пропагандистському російському так званому виданні РИА Новости виходить стаття «Наступ Росії та нового світу», яку забули зняти з публікації у звʼязку з провалом путінського бліцкригу; стаття описує взяття Києва та новий маріонетковий уряд України як факт, а також пише про далекоглядні плани Путіна створити новий багатополярний світ із англосаксами на колінах;
- 9:01 — стало відомо про отримання перших ракетв Stinger від Нідерландів.
- 15:03 — Туреччина закрила прохід військових кораблів рф у Чорне море, проте залишила деякі виключення;
- 19:04 — Азербайджан заявив, що допоможе Україні нафтою та нафтопродуктами.
Реакції 27 лютого: слово «війна» та страхи поляків

Скотт Моррісон: Австралія обіцяла допомогу Україні через партнерів по НАТО
- 7:33 — прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон заявив, що Австралія сприятиме наданню Україні летальної зброї через партнерів по НАТО – США та Велику Британію;
- 12:50 — Туреччина назвала повномасштабне вторгнення росії в Україну війною — ця зміна риторики проклала шлях до обмеження російського морського проходу до Чорного моря;
- 13:51 — голова МЗС Італії Луїджі Ді Майо повідомив про підписання резолюції про негайну виплату 110 млн євро уряду України;
- 19:07 — прем'єрка Швеції Магдалена Андерссон оголосила про постачання в Україну протитанкової зброї, шоломів та бронежилетів;
- 22:47 — на Onet.pl зʼявилося опитування IBRiS від 25 лютого 2022 року про те, що 74% поляків вважають вірогідність нападу рф на Польщу «високою» чи «середньою».
Останнє свідчить про те, що як мінімум поляки вірили в те, що російські війська можуть взяти Київ та піти далі наступом по Європі.
Реакції 28 лютого: Мета Путіна — вбити Зеленського

росія планувала вбити Володимира Зеленського. Фото: ОП
- 10:01 (за Києвом) — The Times викладає цікаву статтю про те, що в Києві діють понад 400 вагнерівців, яким Кремль наказав вбити президента Володимира Зеленського та його уряд і підготувати підґрунтя для захоплення влади росією;
- 13:24 — Люксембург заявляє про відправку Україні нової протитанкової зброї, транспортних засобів та боєприпасів.
- 16:10 — голова МЗС Угорщини Петер Сійярто повідомив, що Будапешт не відправлятиме війська або зброю в Україну та не дозволить транзит летальної зброї через свою територію.
Проаналізувавши всього 5 днів початку повномасштабного вторгнення росії, можна побачити великий резонанс із тим, що зараз, наприклад, Олаф Шольц і Еммануель Макрон говорять про підтримку України до самого кінця.
Саме Україна своїм героїчним опором у 2022 році не тільки довела, що російська армія спроможна тільки на руйнування та вбивства, і зовсім не відповідає званню другої армії світу. Україна змогла донести думку, що може перемогти росію за умови надання серйозної збройної допомоги, і боротиметься доти, поки не звільнить всі свої території і всіх людей, що перебувають в окупації або були примусово депортовані в росію.