Facebook Pixel

Вибори у парламент Франції: чи може партія Ле Пен заблокувати допомогу Україні

Після нищівної поразки на виборах до Європарламенту партії Еммануеля Макрона (партія «Відродження» – 14,6%) президент Франції вирішив скликати позачергові вибори до парламенту країни. Наступні вибори до цього органу мали відбутися лише у 2027 році, а тепер вони пройдуть 30 червня та 7 липня у два тури.

Західні медіа, політики, експерти стурбовані реальними шансами на перемогу партії Марін Ле Пен, колись фінансованої росією, «Національне об'єднання» (НО) з правою коаліцією. Деякі вважають, що це може стати крахом для Франції.

Quote«Я стурбований виборами у Франції, – сказав прем’єр Німеччини Олаф Шольц. – І я сподіваюся, що партії, які не є Марін Ле Пен, якщо можна так висловитися, досягнуть успіху на виборах. Але це вирішуватиме французький народ».

The Page розповідає, чи може перемога правої коаліції на виборах до парламенту Франції зупинити допомогу Україні, що думає про нашу війну Ле Пен і які погляди сповідує.

Чи може перемога партії Марін Ле Пен зупинити підтримку України

Потрібно розуміти, чи в повноваженнях парламенту Франції надавати допомогу іншим державам, у тому числі військову. Відповідь – ні. Це вирішує президент країни.

Ось ключові моменти, які підкреслюють вплив президента в цьому питанні:

  • згідно з Конституцією Франції, стаття 52 надає президенту повноваження вести переговори і ратифікувати договори;
  • саме Еммануель Макрон представляє Францію в міжнародних справах і часто відіграє провідну роль у дипломатичних переговорах та міжнародних організаціях;
  • президент очолює французький аналог РНБО, який має вирішальне значення для формування оборонної політики країни та реагування на міжнародні кризи;
  • Макрон навіть може призначити прем'єр-міністра Франції, без жодної згоди парламенту, але його можуть зняти вотумом недовіри. Голову МЗС одноосібно призначає президент.

Тому яким країнам надавати зброю та долю іншої допомоги вирішує саме кабінет президента Франції. Але ці рішення хтось має фінансувати. Тут парламент і важливий.

Як парламент Франції може зупинити допомогу Україні

Під час агітації голосувати за свою партію «Національне об'єднання» Марін Ле Пен ходили містами Франції й роздавала листівки, фотографувалась із перехожими й намагалась продемонструвати максимальну відкритість. Фото: Facebook

Під час агітації голосувати за свою партію «Національне об'єднання» Марін Ле Пен ходили містами Франції й роздавала листівки, фотографувалась із перехожими й намагалась продемонструвати максимальну відкритість. Фото: Facebook

Ось як це працює в контексті військової допомоги:

  • парламент Франції має право затверджувати або відхиляти державний бюджет, в тому числі оборонний. Якщо уряд включає в бюджет військову допомогу Україні або будь-якій іншій країні, парламент теоретично може заблокувати цю допомогу, відмовившись затвердити бюджет;
  • хоча Еммануель Макрон може ухвалювати рішення щодо військової допомоги, вони часто вимагають додаткового фінансування, яке має схвалити парламент. Якщо парламент рішуче виступає проти конкретної допомоги, він може чинити тиск на уряд за допомогою законодавчих механізмів;
  • ультимативна зброя парламенту – вотум недовіри. За наявності 289 голосів депутати можуть відправити весь уряд у відставку, а президент повинен призначити нового прем’єра, який сформує Кабмін.

Тож за бажання парламент Франції може встати в позу Палати представників Конгресу США, яка пів року фактично блокувала виділення фінансування на допомогу Україні. Тоді жодна воля Джо Байдена не могла допомогти.

Хоча за важкої і слизької процедури президент Франції може затвердити бюджет країни без згоди парламенту. Своєю чергою, успішний вотум недовіри – це реальна можливість змінити як зовнішню, так і внутрішню політику країни, попри величезну силу президента у Франції.

Як Марін Ле Пен ставиться до підтримки України

Ле Пен, незважаючи на свою репутацію «друга путіна» (відвідувала Кремль, говорила про зняття санкцій після анексії Криму та початку АТО), розкритикувала агресію росії.

Під час парламентських дебатів вона засудила вторгнення в Україну, назвавши його «війною біля воріт ЄС» і значною геополітичною кризою. Вона наголосила на необхідності поважати і підтримувати Україну за її опір російській агресії.

Quote«Ми підтримуємо Україну проти росії і готові надати їй всю необхідну допомогу. Існує два обмеження: постачання зброї великої дальності, яка може вразити росію і зробити Францію воюючою країною, і відправка військ в Україну», – сказала кандидатка у президенти Франції 28 червня.

«Україна повинна мати можливість захистити себе», – заявив і президент Національного об'єднання (НО) Джордан Барделла в середу, 19 червня. Він підтримав поставки зброї до України.

Тому, здається, чим ближче до реальної влади, тим більше євроскептикам з партії Ле Пен варто підтримувати ще вчора ненависні їм порядки й організації. До речі, так сталося й з «Братами Італії» прем’єрки Джорджії Мелоні та партією «ісламофоба й праворидакала» Герта Вілдреса у Нідерландах.

«Франція котиться під три чорти»: чи це так

Саме такими словами описав сценарій перемоги «Національного об'єднання» Ле Пен людина Макрона й чинний міністр фінансів Брюно Ле Мер.

Одним із імовірних пояснень раптово скликаних виборів є коаліція партії Макрона в парламенті: у нього немає більшості. З 2022 року його кабінет пройшов вже 28 вотумів недовіри, поки владу вдавалося зберегти, але «між крапельками». Тому спостерігачі кажуть, що Еммануель Макрон вирішив йти ва-банк.

QuoteЯк сказав Economist радник Макрона, президент хоче побачити «момент істини»: або народна підтримка НО реальна, і тоді з цим доведеться рахуватися, або на європейських виборах французи голосували за ультраправих за принципом ras-le-bol («ситі по горло»). Макрон сподівається, що народ схаменеться, коли на кону буде щоденне управління Францією і його центр встоїть.

Проте прогнози для чинного президента невтішні, різні пули показують приблизно однакові результати: «Національне об'єднання» Ле Пен – 35-39%, ліві з «Нового народного фронту» – 27-30% і тільки третя партія прибічників Макрона «Разом» – 20-22%.

За останнім опитуванням французького центру Fondation Jean-Jaurès, станом на травень 2024-го:

  • 62% французів позитивно ставляться до України;
  • лише 14% – до росії;
  • підтримують постачання зброї 54%;
  • членство України в ЄС – 50%.

Підтримка України є зовсім немалою, і з цим будь-якій партії доведеться рахуватися також.


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉