Facebook Pixel

Бунт правих в Італії та любов до Толкіна: хто така Джорджія Мелоні

В Італії на виборах перемагають праві сили, і найправіший уряд з часів Другої світової війни в країні має очолити лідерка «Братів Італії» Джорджія Мелоні. «Брати Італії» отримають 26,3% голосів, випереджаючи лівоцентристів із 19% голосів, що дозволяє правій партії запропонувати свого премʼєра.

Водночас успіх Мелоні після того, як «Брати Італії» набрали всього 4% у 2018 році — це історія про обрання аутсайдера після краху уряду Маріо Драгі, пише Politico.

Перемога партії стане величезною національною авантюрою, адже зараз «на економічній панелі Італії блимають сигнальні вогні, Європа стоїть на межі рецесії, а на кордоні ЄС — в Україні — вирує війна», підкреслює автор матеріалу.

Тому важливо розуміти, як лідерка третьої за величиною економіки ЄС впливатиме на позиції Європи у відповідь на ці виклики, а звідти виникає питання, хто така Джорджія Мелоні та що сформувало її цінності.


Вступ до правих у 15 років

Джорджія Мелоні народилася у Римі у 1977 році. Вона родом із ліворадикального району Гарбателла у Римі, і у школах, подібних до її школи, переважали ліві сили. Приналежність до правих була нонсенсом та революційним кроком.

Тим не менш, Мелоні подала заявку на вступ до лав Молодіжного фронту, ультраправого студентського руху в Римі, коли їй було 15 років.

У 1992 році вона зателефонувала до дверей відділення групи радикалів, і записалася до них. Відтоді з роками Джорджія брала на себе одну лідерську роль за іншою, просуваючись по карʼєрних сходинках у правому русі.

Сама Мелоні розповідає, що до Молодіжного фронту її підштовхнуло вбивство того ж дня прокурора по боротьбі з мафією Паоло Борселліно. Фактично вступ до правих сил був бунтом, що скріплювався гарячим патріотизмом та поривом до повстання.

Бунт правої молоді проти лівих сил

Мелоні приєдналася до правих у 15 років. Фото: Wikipedia

Мелоні приєдналася до правих у 15 років. Фото: Wikipedia

Цей бунт правої молоді проти лівих сил Мелоні описує у своїй книзі «Я — Джорджія. Мої коріння, мої ідеї». За її словами, ліві вчителі перетворили її випускний іспит на політичний суд, аж поки вона не пригрозила судом.

Quote«Очевидно, що ми бунтували, оскільки більшість студентів були лівими», — каже однопартієць Мелоні Нікола Прокаччині, пояснюючи, що мотиви правих студентів були такими ж, як і сьогодні, хоч і радикальнішими: «любов і гнів за країну і те, як вона скоротилася».

Місцеве відділення групи «Молодіжний фронт» було відоме як «Чайки».

Його так назвали на честь повісті «Чайка Джонатан Лівінгстон» Річарда Баха, адже, як і герой твору, права молодь тоді була аутсайдерами, що зібралися разом заради великої мети.

Багато в чому туди йшли, аби знайти альтернативну сімʼю, адже наприклад батько Мелоні, що підтримував комуністів, пішов з родини. Членство у «Чайках» займало весь час та охоплювало всі відносини, згадує Прокаччині: наприклад, у активістів не було друзів поза політикою.

Запеклі війни за територію та твори Толкіна

«Чайки» постійно билися за територію з лівими активістами, часто отримуючи травми, згадує один із найближчих радників Мелоні, сенатор Джованбаттіста Фаццоларі.

Quote«Все наше покоління зрештою провело кілька днів у лікарні. Мені лікували рани, зламану руку. Це було частиною нашого нормального життя», — розповідає він, підкреслюючи, що, хоча активісти намагалися захистити дівчат, Мелоні не хотіла особливого ставлення до себе.

Водночас, за словами Прокаччині Молодіжний фронт виявляв дивовижну інтелектуальну цікавість до комуністичної та соціалістичної політичної теорії, розділяючи боротьбу лівих із байдужістю.

Але більше за політичні тексти праву молодь цікавили фантастичні романи про перемогу над злом: серед улюблених книг Мелоні — «Стенд» Стівена Кінга та романи Джона Р.Р. Толкієна (мова йде, скоріше за все, про «Володаря перснів» та «Хоббіта» — прим. ред.).

Розвіяти образ скінхеда

Мелоні допомогла розвіяти образ скінхеда для правих сил. Фото: Wikipedia

Мелоні допомогла розвіяти образ скінхеда для правих сил. Фото: Wikipedia

Почасти Мелоні навіть помагало те, що вона була жінкою, у просуванні по політичних сходинках серед правого «світу чоловіків».

Наприклад, чинний депутат від «Братів Італії» Фабіо Рампеллі колись обрав політикиню для участі у виборах до провінційної ради, аби «розвіяти образ жорсткого, чистого ультраправого скінхеда».

Врешті у 31 рік Мелоні стала наймолодшим міністром Італії. Тоді вона все ще жила вдома з матір'ю, уникала урядової машини із шофером та їздила до парламенту на своєму Mini.

За словами політикині, те, що батько залишив сімʼю, змусило її постійно працювати, в тому числі над собою. Колеги кажуть, вона готується до кожної задачі, навіть якщо іншим та здається рутинною.

Якщо вона зупиняється, її розум «перетворюється на скороварку», пише Мелоні у своїй книзі. Вона встановила жорсткі стандарти у своєму офісі, дуже акуратно підбирає гардероб та багато займається спортом після того, як у підлітковому віці зазнала знущать через зайву вагу.

Політична ідеологія Мелоні

Якщо говорити про цінності та політичну ідеологію Джорджії Мелоні, все стає складніше.

Лідерка «Братів італії» відкидає прогресивні європейсьі та західні цінності та ставить їм на противагу політику ідентичності, засновану та трьох китах:

  • національні кордони;
  • національні інтереси;
  • традиційна родина.

Мелоні рішуче виступає проти наркотиків та абортів, хоча й обіцяла їх не забороняти. Її обурює домінування «елітарних лівих» у сіспільному дискурсі, в тому числі в Італії, а також те, що вони вважають правих «монстрами».

Політикиня також схильна до мілітаристських термінів, називаючи себе солдатом, а політику — своєю місією, що непокоїть лівих опонентів, які простежують пряму лінію від фашистів Беніто Муссоліні до «Братів Італії».

Чи підтримає Мелоні Україну

Водночас, незважаючи на жорсткий консерватизм у внутрішній політиці (крім засудження абортів та наркотиків, «Брати Італії» також виступають за дорстку міграційну політику), у зовнішній політиці Мелоні показала здатність до адаптації, зазначає автор матеріалу.

Ще у 2018 році лідерка «Братів Італії» відзначила перемогу Володимира Путіна на виборах як вираження «беззаперечної волі російського народу», а у 2021 році у своїй книзі висловила захоплення протистоянню США руками Сільвіо Берлусконі.

Водночас повномасштабне вторгнення в Україну внесло свої корективи у зачви Мелоні: політикиня беззастережно стала на бік США та НАТО, засудивши війну росії.

Замкнуте коло навколо Мелоні

У керуванні країною Мелоні доведеться йти на компроміси. Фото: Getty Images

У керуванні країною Мелоні доведеться йти на компроміси. Фото: Getty Images

Хоча Мелоні і продемонструвала певну гнучкість у зовнішній політиці, навколо себе в партії вона тримає замкнене коло людей, включно з сестрою та дівером (братом чоловіка), де відданість та спільна боротьба важливіші за досвід політика. Вона зізнається, що досі рівняється на свої 15-річні ідеали та боїться, що не буде їм відповідати.

Це внутрішнє коло життєво важливе для розуміння Мелоні як лідера, зазначає автор: вона не ухвалює рішення поодинці. У своїй книзі Мелоні цитує Кіплінга:

Quote«Сила вовка – у зграї. Сила зграї – у вовку».

Водночас вірність у розумінні Мелоні може закінчитися тим, що «Брати Італії» не стануть помірними консерваторами, адже політикиня досі відмовляється прибрати з логотипу партії полум'я, яке асоціюється з фашизмом. Тим не менш, правління у коаліції потребує компромісів, підкреслює автор матеріалу.

Quote«Якщо вона переможе сьогодні, Мелоні більше не буде аутсайдером. Коли політична реальність завдасть удару і настане час поступитися своїми ідеалами, біля її плеча стоятиме 15-річна школярка із найсуворішим вироком», — зазначає він.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉