Facebook Pixel

В Італії перемагає права коаліція: чому успіх Братів Італії непокоїть ЄС

Італія знаходиться за крок до обрання найправішого уряду з часів Другої світової війни: після виборів 25 вересня, ймовірніше за все, коаліцію та уряд очолить Джорджія Мелоні.

Ультраправа політикиня, лідер партії «Брати Італії», стане перщою жінкою-премʼєркою Італії, пише Politico.

Скільки голосів набирають праві в Італії

Праві перемагають, згідно з прогнозами та екзит-полами, а це відбувається у момент серйозної енергетичної та фінансової кризи в ЄС через війну росії в Україні.

Попередні результати підрахунку 96% виборчих дільниць свідчать про те, що «Брати Італії» отримають 26,3% голосів, антиімміграційна партія «Ліга» — 9%, а правоцентристська «Форца Італія» Сільвіо Берлусконі, який на днях заявив, що Володимира Путіна підштовхнули до війни в Україні, і він просто хотів замінити її уряд та піти — 8,3%.

Загалом це дає правій коаліції 44,4% у сенаті, приблизно ті самі цифри — і у нижній палаті парламенту.

Лівоцентристська партія посіла друге місце в опитуваннях, набравши 19%. ЇЇ лідер Енріко Летта, що очолював уряд у 2013-2014 роках, оголосив, що піде у відставку. Він назвав перемогу правих «сумним днем для Італії та Європи».

Інші суперники Мелоні також визнали поразку. Зокрема, лідерка групи Демократичної партії в нижній палаті Дебора Серрачкіані запевнила, що ліві демократи будуть відповідальною опозицією.

Брати Італії: євроскептицизм та антиміграційна політика

На думку політолога Університету Луїса в Римі Лоренцо Кастеллані, остаточний результат виборів буде вирішальним для шансів Мелоні сформувати тривалу адміністрацію.

Зокрема, цифра у 44% дасть правим досить стабільну більшіть, але 46-47% дали б їм супербільшість у дві третини, необхідну для зміни конституції без референдуму. Результат підтверджує дивовижний сплеск популярності для Мелоні, партія якої отримала лише 4% на виборах у 2018 році.

Піднесення «Братів Італії» змусило задуматися ліві сили щодо подальшого курсу країни, адже партія бере початок від Італійського соціального руху, заснованого колишніми фашистами після Другої світової війни.

Зокрема, «Брати Італії» мають жорстку позиція щодо імміграції та наркотиків у поєднанні з несхваленням абортів і стійким євроскептицизмом.

Перемога правих в Італії викликає серйозні питання не тільки щодо подальшої внутрішньої політики Італії, а й щодо її позиції на міжнародній арені. Окрім вже заявленого євроскептицизму, праві партії Італії вже звинувачували в отриманні фінансування від росії. Вони все заперечують.

Вибори в Італії: праві радіють, ЄС попереджає про демократію

Поки праве крило Європи вболіває за прогнозовану перемогу Мелоні на виборах в Італії, інші з тривогою дивляться на те, що буде далі, пише також Politico.

Звісно, праві Європи радіють: наприклад, премʼєр Польщі, який уже мав конфлікт з Брюсселем щодо верховенства права, привітав Мелоні ще до оголошення її перемоги.

Привітав Мелоні і Балаш Орбан, помічник прем’єрміністра Угорщини Віктора Орбана — нагадаємо, Угорщину вже позбавили частини фінансування від ЄС через корупцію та наступ на права людини.

Quote«У ці важкі часи нам більше, ніж будь-коли, потрібні друзі, які поділяють спільне бачення та підхід до викликів Європи», — написав помічник Орбана.

Французькі ультраправі політики Ерік Земмур і Марін Ле Пен також вболівали за перемогу Мелоні.

В Іспанії ультраправа партія Vox заявила, що перемога Мелоні показала «шлях нової Європи вільних і суверенних націй».

Зі свого боку, прем’єрка Франції Елізабет Борн не дала прямих коментарів, але підкреслила важливість того, щоб європейські уряди поважали демократичні цінності, зокрема й право на аборт.

Міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес із Соціалістичної партії зробив більш жорстку заяву:

Quote«В моменти невизначеності популізм завжди набуває значення і завжди закінчується однаково: катастрофою».

Минулого тижня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також попередила про потенційний поворот Італії вправо, заявивши, що ЄС буде готовий працювати з демократичними урядами та має інструменти, які він може використати, якщо «справи підуть у важкому напрямку».

Це було чітким посиланням на здатність ЄК скорочувати кошти, виділені урядам країн-членів, якщо вони порушуватимуть принципи верховенства права.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉