Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Вибори у Швеції. Хто такі Шведські демократи та чому їхня перемога налякала лібералів

Шведські демократи увійшли до правлячої коаліції Швеції. Фото: Wikipedia

Шведські демократи увійшли до правлячої коаліції Швеції. Фото: Wikipedia

У Швеції 11 вересня пройшли парламентські вибори, і судячи з останніх даних, країною тепер керуватиме коаліція правих сил, куди вперше потрапила створена неонацистами партія «Шведські демократи».

Премʼєрка Магдалена Андерссон, голова Соціал-демократичної робітничої партії, уже визнала поразку та оголосила про відставку, пише The Washington Post.

Її партія отримує найбільше з усіх інших, 173 місця в парламенті, але обʼєднані праві зможуть зайняти 176 місць. Хто такі «Шведські демократи» та чому виборці соціал-демократів занепокоєні їхнім успіхом?

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Партія екстремістів та радикалів

«Шведські демократи» були створені в 1988 році правими екстремістами та неонацистами. Вони вперше потрапили до парламенту у 2010 році, після чого почали чистити свої ряди від найбільш радикальних членів.

Поки інші політичні сили та медіа, включно з правоцентристами, дистанціювалися від ШД роками, відмовляючи у спілкуванні чи наданні трибуни чи майданчику, їхня підтримка стрімко зростала.

Підписуйтесь на нас в Google News!

Тепер, аби скинули соціал-демократів, партія Помірковані вирішила встановити з ними союз. Як пояснює їхній лідер Ульф Крістерссон, це єдиний шанс перемогти партію Андерссон.

Європейські ультраправі вже привітали успіх «Шведських демократів».

Quote«Всюди в Європі люди прагнуть знову взяти свою долю у власні руки!» — заявила лідерка правих у Франції Марін Ле Пен.

Хто голосує за Шведських демократів

Виборці «Шведських демократів» — переважно чоловіки, що проживають у невеликих містах і сільській місцевості, розповідає професорка Університету Содерторна Анн-Катрін Юнгар, яка вивчає популістські праворадикальні партії.

Такі виборці переважно менш освічені за пересічного виборця, проте багато з них є дрібними підприємцями.

Партія також змогла залучити голоси традиційного робітничого класу та збільшила свою підтримку серед молоді. ШД, як і більшість правих сил Європи, культивували зв’язки з прихильниками Дональда Трампа та альтернативними правими у США.

Quote«Ці виборці мають нижчу довіру до засобів масової інформації — вони вважають, що є упереджена інформація щодо питання імміграції, — каже Юнгар. — ШД використовують популістську риторику про те, що існує «ліво-ліберальний істеблішмент», еліта, яка не розуміє людей».

Вигнати мігрантів-мусульман та не брати ЛГБТ

Говорити, що «Шведські демократи», вигнавши найбільших радикалів, стали демократичною партією, зарано, вважає видання.

Хоча права партія й дистанціювалася від своїх неонацистських коренів, її члени, наприклад, хочуть припинити імміграцію з країн поза Європою та повернути мусульман до країн їхнього походження.

«Шведські демократи» пропонують зробити імміграційну політику Швеції найжорсткішою в ЄС: їхній лідер Джиммі Акессон домагається можливості відмови людям, які шукають притулку через релігію або приналежність до ЛГБТ.

Партія також прагне скоротити економічну допомогу іммігрантам і надати більше повноважень поліції. Зокрема, правоохоронцям хочуть дозволити обшуки без конкретних підозр у злочині.

Створити уряд буде непросто

Глава Поміркованої партії Швеції Ульф Крістерссон запевнив, що сформує уряд «для всієї Швеції та всіх громадян», зазначивши, що полярізація у суспільстві справді посилилася.

Quote«У суспільстві є велике розчарування, страх перед насильством, стурбованість економікою, світ дуже непевний, і в Швеції також політична поляризація надто посилилася. Тому моє послання полягає в тому, що я хочу об’єднувати, а не роз’єднувати», — цитує його Reuters.

Його завдання буде непростим, вважає автор матеріалу: ліберали та «Шведські демократи» мають різні погляди з багатьох питань і відмовляються співпрацювати в одному уряді чи підтримувати уряд за наявності опонента.

Крістерссон, імовірно, спробує сформувати уряд із християнськими демократами та покладатися на підтримку ШД і лібералів у парламенті. Тим не менш, лібералам буде непросто змиритися та співпрацювати з радикалами.

Коментарі

Всі новини