Facebook Pixel

Як Офіс генпрокурора, ДБР, СБУ, БЕБ виконують рішення РНБО про захист бізнесу — відповіді на запити

У березні 2024 року The Page розпочав спецпроєкт «Підвищений тиск». Одна з його задач — відслідкувати, як силові органи виконують рішення Ради національної безпеки і оборони України, яке мало зупинити зростаючий тиск силовиків на українській бізнес. Це рішення введено в дію Указом Президента від 23 січня 2024 року.

У зв’язку з цим The Page звернувся із запитом до наступних перелічених у рішенні РНБО «Про невідкладні заходи із забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану» силових органів:

  • Офіс генерального прокурора;
  • Державне бюро розслідувань;
  • Національна поліція;
  • Бюро економічної безпеки;
  • Служба безпеки України.

Нагадаємо, названим установам рішенням РНБО, зокрема, рекомендовано:

  • провести у тримісячний строк аудит вжитих щодо бізнесу обмежувальних заходів у кримінальних провадженнях (арешт майна, тимчасове вилучення майна, затримання особи тощо) та визначити доцільність їх подальшого застосування;
  • утримуватися протягом трьох місяців від проведення процесуальних дій у кримінальних провадженнях (обшуків тощо), якщо це може заблокувати діяльність бізнесу;
  • провести аудит зареєстрованих кримінальних проваджень щодо правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави;
  • за результатами аудиту виробити ефективні механізми захисту підприємництва від можливих зловживань з боку правоохоронних органів.

Тобто, простими словами, силовикам доручили переглянути доцільність продовження арешту або вилучення майна бізнесу, припинити так звані маски-шоу в офісах, провести аудит справ тощо.

Тримісячний термін від введення в дію згаданого рішення РНБО спливає вже 23 квітня 2024 року. Проте громадський рух «Маніфест 42», створений для захисту бізнесу від тиску силовиків, нещодавно закликав президента продовжити мораторій на блокування роботи бізнесу. Адже, як підкреслили учасники руху, «знахабнілі слідчі роблять все можливе, щоб відновити отримання хабарів з підприємців за право вести бізнес. Аудит кримінальних справ, передбачених президентським указом, або відсутній зовсім, або триває за нікому невідомими критеріями».

Як виконує рішення РНБО щодо зниження тиску на бізнес Офіс генпрокурора

В Офісі генерального прокурора повідомили The Page про проведення заходів щодо реалізації рекомендацій, зазначених у рішенні РНБО.

Генпрокурор Андрій Костін 24 січня 2024 року провів зустріч з Радою бізнес-омбудсмена та представниками бізнес-спільноти, щоб обговорили проблемні питання, які виникають під час проведення досудового розслідування, а також подальшу взаємодію прокуратури з представниками бізнесу.

Ще за два дні генпрокурор провів оперативну нараду з керівниками обласних прокуратур, рішення якої визначило, що пріоритетним у роботі прокуратури залишається захист суб’єктів господарської та інвестиційної діяльності від неправомірного втручання.

6 лютого заступник генпрокурора за участі керівництва обласних прокуратур провів оперативну нараду з питань організації роботи щодо захисту прав бізнесу під час здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях.

Керівникам обласних прокуратур доручили вивчити стан досудового розслідування і процесуального керівництва, а також додержання вимог кримінального процесуального законодавства України у кримінальних провадженнях, у яких прямо чи опосередковано надається правова оцінка діяльності суб’єктів господарювання.

Також керівникам вказали на необхідність вдосконалення роботи обласних та окружних прокуратур для реального захисту бізнесу від кримінальних правопорушень, недопущення фактів порушень їхніх прав та законних інтересів під час розслідування кримінальних проваджень. В управлінні інформаційної політики Офісу генерального прокурора підкреслили, що зараз реалізація визначених заходів триває.

Нагадаємо, The Page проаналізував звітність ОГПУ і дійшов висновку, що останнім часом кількість економічних справ значно зросла.


Що про виконання рішення РНБО про економічну безпеку відповіли у ДБР

В ДБР The Page відповіли, що слідчими бюро на виконання рішення РНБО «забезпечується неухильне дотримання кримінального процесуального законодавства, виважений та обґрунтований підхід до ініціювання та проведення слідчих (розшукових), інших процесуальних дій, у ході яких можливе обмеження прав чи законних інтересів суб'єктів господарювання».

Інших деталей в ДБР The Page не повідомили, посилаючись на те, що запитувана інформація є службовою.

Quote«Інші особи, які не є учасниками кримінального провадження, можуть реалізувати своє право на отримання відповідної інформації за наявності підстав, передбачених частиною першою статті 222 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до якої відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим», — пояснили в ДБР.Як в СБУ відповіли про виконання рішення РНБО щодо зниження тиску на бізнес

Ще більш лаконічну відповідь The Page отримав від Служби безпеки України.

Quote«Службою безпеки України відповідно до визначеним законодавством повноважень та в частині, що стосується, організовано виконання передбачених зазначеним рішенням Ради національної безпеки і оборони заходів», — відповіли в СБУ.


Як рішення РНБО про захист бізнесу виконують в БЕБ

Найбільш оперативну та змістовну відповідь The Page отримав від Бюро економічної безпеки (БЕБ).


Зокрема, The Page стало відомо, що детективи Бюро станом на 27 березня 2024 року провели аудит 1500 кримінальних проваджень, які розслідуються БЕБ. У результаті закрили 187 кримінальних проваджень, 40% з яких раніше розпочали інші органи, здебільшого — податкова міліція (остаточно ліквідований у вересні 2021 року підрозділ Державної фіскальної служби, який мав боротися з податковими правопорушеннями). З цього виходить, що значна частина закритих справ тягнулася багато років.

Станом на 12 квітня 2024 року The Page продовжує чекати на відповідь від Національної поліції.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉