Facebook Pixel

Влада засудила тиск силовиків на бізнес: що змінилося після цього

Нове загострення у складних відносинах влади та бізнесу намітилося з початку 2024 року, коли наїзди на підприємців змусили їх заявити про необхідність захисту від свавілля силових структур. Як на це відреагувала влада і що після цього змінилося – в огляді The Page.

Що зробила влада після «справи Мазепи»

Бізнес гостро зреагував на дії силовиків проти інвестбанкіра Ігоря Мазепи та його компанії Concorde Capital, які розпочалися 18 січня із затримання бізнесмена за звинуваченням у махінаціях із землею. Після кількох днів мовчання влада прислухалася до заяв незадоволених підприємців. 23 січня президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБО «Про невідкладні заходи щодо забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану».

У ньому, зокрема, йдеться, що:

  • президенту рекомендовано створити Раду з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану;
  • Кабмін має невідкладно внести на розгляд Верховної Ради законопроєкти про внесення змін до закону про Бюро економічної безпеки, до Кримінального процесуального кодексу, законів про оперативно-розшукову діяльність, принципи здійснення державного фінансового контролю, основи боротьби з організованою злочинністю. Мета змін – встановлення «додаткових гарантій захисту законних інтересів підприємництва»;
  • Офісу Генпрокурора, ДБР, Нацполіції, БЕБ та СБУ доручили провести у тримісячний термін аудит вжитих щодо суб'єктів господарювання обмежувальних заходів щодо кримінальних проваджень.

Великий список «невідкладних» обіцянок влади не справив великого враження на підприємців. Тим більше що їх практично одразу почали порушувати. Наприклад, Офіс президента доклав великих зусиль, щоб продавити через парламентський комітет свій варіант законопроєкту про БЕБ, який насправді нічого не змінює, і його ухвалення означатиме порушення зобов'язань України перед її міжнародними фінансовими партнерами.

Ще одним кроком назустріч бізнесу назвали підписання 26 лютого заяви про поглиблення співпраці між державою та підприємцями щодо покращення бізнес-клімату в Україні. Документ отримав неформальну назву «Громадський договір влади та бізнесу».

Підприємці одразу наголосили, що у документі немає рівноправності сторін. Переважна більшість зобов'язань держави зводиться до того, що вона обіцяє менше беззаконня. До того ж бізнес свою частину зобов'язань має виконати прямо зараз, а держава обіцяє «почати прагнути». Підприємці вважають, що проблема тиску на бізнес була, є і, очевидно, залишатиметься й надалі. Принаймні поки комунікація з боку влади породжує лише нову комунікацію, а не конкретні прийнятні для всіх рішення.

Чим на практиці обертаються заходи щодо покращення бізнес-клімату

Незважаючи на заяви влади про лояльність до бізнесу, наїзди на нього не припинилися, The Page наводить лише деякі з них, які вийшли до публічної площини.

13 лютого поліція провела обшук у компанії-виробника військового спорядження «Балістика». Через обшуки не працював її шоурум, а також техпідтримка. Керівництво компанії заявило, що обшук пройшов на підставі доносу конкурента.

Мережа лабораторій «Сінево» 27 лютого заявила про «безпідставний і протизаконний арешт», накладений ДБР на будівлю головного офісу та центральну лабораторію в Києві. Це поставило під загрозу життєдіяльність компанії. Пізніше в «Сінево» повідомили, що «під час діалогу з ДБР дійшли згоди, що будь-який цілеспрямований вплив на діяльність компанії в ході роботи над кримінальним провадженням не був умисним».

ДБР 4 березня провело обшук в офісі мобільного банку sportbank, вилучивши техніку та документи. Фігурантам справи інкримінують держзраду, відмивання грошей та міскодинг. У компанії зазначили, що в тексті постанови про обшук згадуються компанії з Росії та України, «з якими sportbank не мав і не має жодних ділових відносин», а основною метою обшуку було вилучення документів про діяльність цих компаній та чотирьох фізосіб, які не є співробітниками або менеджерами компанії.

Вишнею на торті можна вважати повідомлення підприємця Дмитра Никифорова – засновника компанії Kombucha UNO, яка займається виробництвом напоїв. Минулого тижня до нього додому після 22 години прийшли озброєні люди у балаклавах. «Гості» представилися співробітниками СБУ, миттю показали посвідчення. Зачитали, не залишивши копії, «якась каламутна постанова на обшук щодо держзради» і без понятих та відеофіксації розбрелися по квартирі. Не знайшовши нічого, склали протокол обшуку в одному примірнику, його копію так само не надали і пішли. Викликаний наряд патрульної поліції заважати візитерам не став.

«Якщо пан Малюк (голова СБУ. – The Page) не дасть команду знайти та знешкодити перевертнів у погонах, то подібні кейси стануть повсюдними. Країна впритул підійшла до небезпечної межі під назвою правоохоронний бандитизм», – заявив підприємець.

***

The Page має намір детально розібрати тему наїздів на бізнес. Якщо підприємцям, котрі зіткнулися з проявом свавілля, є що розповісти про це публічно чи анонімно, вони можуть написати редакції [email protected]

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉