Новий 2024 рік почався з гучних затримань. 18 січня працівники ДБР затримали на кордоні власника однієї з найбільших інвестиційних компаній України Concorde Capital Ігоря Мазепу. Правоохоронці говорять про крадіжку гектарів Київської ГЕС, а захист — про тиск на бізнес. вирішило розібратись у ситуації.
Справа Ігоря Мазепи: коротко
Зранку 18 січня ДБР затримало Ігоря Мазепу на кордоні з Польщею. Про це стало відомо з джерел видання NV. Від журналістів суспільство дізналось і причину затримання — через можливе незаконне отримання права на землю для будівництва котеджного містечка преміум-класу Goodlife Park у Вишгородському районі Київської області.
Деталі від ДБР стали відомі лише наступного дня, 19 січня. За версією слідства, затримання почалися ще минулого року, 29 листопада. Тоді працівники ДБР спільно з ДСР Національної поліції України затримали декількох осіб. Чи був тоді серед них Ігор Мазепа та його брат Юрій – невідомо. А вже 18 січня були затримані, крім Ігоря Мазепи, ще його брат Юрій та дві людини, ймовірно, їх спільники.
Всіх їх правоохоронці звинувачують у незаконному заволодінні 2,4 га Київської ГЕС. За даними ДБР, до схеми входило майже два десятки фігурантів. Серед них відомі інвестори у сфері будівництва елітного житла, їхні помічники, юристи, архітектори, землевпорядники, інші кваліфіковані спеціалісти та представники держорганів. Начебто Держгеокадастр через хабарі надавав землі ГЕС підставним особам забудовників. А потім вже підставні особи продавали цю землю забудовникам, таким як Ігор Мазепа та Concorde Capital. Саме так, на думку правоохоронців, з’явилося котедже містечка преміум-класу Goodlife Park.
Того ж 19 січня Печерський райсуд Києва обрав запобіжний захід Ігорю Мазепі та його брату Юрію. Суд частково задовольнив клопотання прокуратури про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави у розмірі 349 та 44,9 мільйона гривень. Наразі адвокати Мазепи з юридичної компанії Equity оскаржують арешт.
22 січня Громадський рух бізнесу «Маніфест 42» анонсував попереджувальну зупинку підприємств у разі подальшого ігнорування владою «свавілля тилових силовиків».
22 січня два віце-прем’єри — Юлія Свириденко і Михайло Федоров разом із головою ВР Русланом Стефанчуком провели закриту зустріч з бізнесом. Темою було переслідування бізнесу, зокрема й Ігоря Мазепи. Коментуючи загальну атмосферу зустрічі, один із співрозмовників Forbes констатував тотальне обурення бізнесу щодо дій правоохоронних органів. Однак сама зустріч закінчилася нічим.
Справа Мазепи: Думки правоохоронців
Позицію щодо справи Мазепи на брифінгу озвучив директор Держбюро розслідувань Олексій Сухачов.
«Провадження розслідує ДБР із січня 2022 року. Нам передали розслідування за фактом заволодіння земель та гідротехнічних споруд на території Київської області, яке з 2014 року розслідувалося різними органами досудового розслідування. До схеми у тому числі причетні посадовці Держгеокадастру та інші чиновники, які є суб’єктами ДБР. Саме тому наш правоохоронний орган і займається розслідуванням цього провадження», — пояснив він.
За словами Сухачова, слідчі ДБР провели великий обсяг слідчих дій та експертиз, які дали змогу довести причетність до цієї оборудки не лише місцевих чиновників та посадовців Держгеокадастру Київщини, а й відомих бізнесменів, забудовників.
«Документально підтверджена незаконна забудова та приватизація понад 7 гектарів. Робота не зупиняється і наразі вживаються заходи щодо доведення причетності цих осіб до заволодіння близько 300 гектарами землі орієнтовною вартістю 1,1 млрд грн», — зазначив Сухачов.
Водночас він наголосив, що суб'єктами ДБР «є злочинці, а не прізвища».
«Наші фігуранти —це громадяни, які порушили закон заради особистої вигоди. Україна — правова держава і кожен має право на захист. Але не можна підмінювати поняття і прикривати злочини химерними звинуваченнями у переслідуванні бізнесу. Це тим більше небезпечно під час повномасштабної агресії РФ проти України», — наголосив він.
Справа Мазепи: думка Concord Capital
Ігор Мазепа відкидає усі звинувачення на свій бік:
«Претензій до земельних ділянок, які я придбав на вторинному ринку, не було у жодного державного орану — реєстраторів, нотаріусів, земельного кадастру. Однак саме я вчинив злочин тим, що придбав землю на вторинному ринку», — каже відомий бізнесмен Ігор Мазепа в кулуарах Печерського районного суду, передає NV.
Мазепа розповів журналістам, що рішеннями суду було встановлено — землі в районі київської дамби відносяться до ділянок для ведення садівництва. Та додав, що із 3 тис. га землі на дамбі підприємець придбав лише 2 га.
Компанія заявила, що карна справа та арешт Мазепи паралізували діяльність підприємства.
«Тож діяльність самого офісу зараз паралізована, а це несе за собою неминучі збитки та втрату клієнтів. Крім того, неможливо уявити нормальну роботу інвестиційної компанії без керівника», — повідомила «Інтерфаксу» керівник пресслужби Ганна Дьяконова.
Дьяконова додала, що один із клієнтів призупинив угоду з надання кредиту на будівництво в проєкті SHELEST.
За її словами, Мазепа також мав низку запланованих зустрічей у Давосі щодо залучення інвестицій у ПрАТ «Кривий Ріг Цемент», однак тепер реалізація проєкту з розширення підприємства під питанням.
Справа Мазепи: думка адвокатів
Адвокати Miller вважають, що у ДБР немає доказів злочину Ігоря Мазепи:
«У чотирьох томах матеріалів справи жодного доказу провини Мазеп немає. Парадокс полягає в тому, що Ігорю та Юрію інкримінують злочинне угрупування без фактичного злочину. Ігоря звинувачують у незаконній приватизації земельних ділянок під будівництво. Однак він купував їх на ринку за ринковими цінами, коли ці ділянки вже були внесені до земельного кадастру без будь-яких обмежень і перебували в приватній власності. Він не міг знати про потенційні обмеження в обороті землі, адже самі слідчі органи в підозрах і клопотаннях пишуть про те, що інформації про обмеження до їх виявлення у межах розслідування не було», — розповів Forbes адвокат, партнер компанії Miller Law Firm Олексій Носов.
«Він придбав ці землі у 2020-2021-х роках, але фактично кримінальне провадження було зареєстровано ще у 2014 році. Тому якщо слідство вважало тоді, що ці ділянки отримані з порушеннями, то вони мали всі ресурси, щоб зупинити їх придбання ще у минулих власників. Вони цього не зробили» — додав він.
Справа Мазепи: думки експертів
Коментує Андрій Коболєв – екс очільник «Нафтогазу» (зараз знаходиться під слідством)
«На стандартне запитання — кому це потрібно, у мене, на жаль, немає обґрунтованої відповіді. Можливо, хтось з правоохоронців захотів стати багатшим. А можливо, комусь не сподобалося, як Ігор публічно коментує факти «мусорського беспрєдєла».
Можливо, хтось регулярно ходить «нагору» та пояснює свої провали у залученні коштів від західних партнерів не власною недолугістю, а публічною відвертістю таких людей, як Мазепа. Є ще багато можливих варіантів та їх комбінацій, включно з найбільш вірогідною — «усе перелічене вище».
Але точно можна сказати, що запитувана стороною обвинувачення сума застави в 1,2 млрд гривень за Ігоря та його брата є такою, що вказує на палке бажання повернути українців у радянські часи. Приблизно туди, де зараз перебуває Росія. Наслідком цього палкого бажання вже є шалена проблема в стосунках із партнерами, які відкрито висловлюють сумніви в тому, що вони витрачають свої гроші та зброю на правильну країну.
Схожі сумніви я часто чую від українських військових, які ризикують своїм життям та здоровʼям для того, щоб сірі люди родом з часів Януковича могли «вершити долі» в тилу. Саме так, як зафіксовано на цьому відео під час вчорашнього обшуку в одному з офісів Ігоря».
Борис Давиденко – шеф-редактор журналу Forbes Україна:
«Тому узагальнення, що справа Мазепи — це атака на український бізнес, не є маніпуляцією, тому що — саме так це сприймають самі підприємці. (При тому, що в бізнес-колах Ігор далеко не найулюбленіший персонаж)».
Андрій Федорів — очільник Fedoriv Agency :
«Хто наступний ? Це «питання дня», яке обговорюють між собою підприємці. Не олігархи, які забрали собі радянські промислові гіганти, а справжні підприємці, яки починали будувати «посеред поля» — greenfield, з нуля. За власний кошт, на власний ризик. Саме ті люди, які побудували сервіси та продукти, якими ви користуєтесь щодня. За які зокрема любите Україну.
Таке враження, що нас вирішили придавити як клас. Хто наступний? Арешт Мазепи. Показовий. Сума задатку, який запросили, в 100 разів більша, ніж оцінка збитків. Через 10 років після виділення землі. Злочинне угруповання на чолі з відомим інвестбанкіром. Купа порушень при затриманні. Мандрівка від кордону до Києва в наручниках. Навіщо???
Черняк з підозрою. Косован з землею. «Київ гума». Оптіма. Ifest. Хто наступний? Всі підприємці за справедливість, але точно проти свавілля, бєспрєдєлу та віджиму.
Я не уявляю, як і що тепер буде робити держава, щоб залучати інвестиції та стимулювати підприємництво. Нагадаю, підприємців за статистикою у нас приблизно в 4-5 разів менше, ніж має бути за статистикою світовою. «Яка різниця, який логотип країни, якщо його нанесли на скляні стіни й усьому світу видно, як всередині бʼють людей». Сказав мені один іноземний експерт з брендингу країн ще у 2011 році. На жаль, знову актуально».