18 січня працівники ДБР спільно з ДСР Нацполіції під час спроби виїзду за кордон затримали бізнесмена Ігоря Мазепу – організатора схеми протиправного заволодіння землями, на яких розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури – Київської ГЕС. Про це повідомляє пресслужба ДБР.
ДБР затримало на кордоні організатора оборудки з відчуження земель Київської ГЕС (відео):
Також в різних регіонах України затримані ще три учасники злочинної організації, у тому числі брат організатора Юрій.
Нагадаємо, 29 листопада 2023 року працівники ДБР спільно з ДСР Національної поліції України викрили та затримали учасників злочинної організації, які протиправно заволоділи понад 7 гектарами землі, на яких розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури — Київської ГЕС.
За даними ДБР, до злочинної організації входило майже два десятки фігурантів. Серед них відомі інвестори у сфері будівництва елітного житла, їхні помічники, юристи, архітектори, землевпорядники, інші кваліфіковані спеціалісти та представники держорганів. Вони діяли в інтересах декількох забудовників. Використовуючи прогалини у правовому статусі ділянок, організатори через корупційні зв’язки у держорганах оформлювали їх як землі сільгосппризначення, що дозволяло виділяти ці ділянки громадянам України.
ДБР затримало на кордоні організатора оборудки з відчуження земель критичної інфраструктури
Інші учасники підшукували через соціальні мережі «підставних осіб», які за гроші погоджувалися підписати документи щодо виділення їм землі у приватну власність. Більшість із них були студентами столичних навчальних закладів, які були введені в оману та погодилися на пропозицію через скрутне матеріальне становище.
Слідство встановило, що надалі виконавці від імені підставних осіб підписували низку документів для оформлення права власності на земельні ділянки. Потім вони перепродавали землю представникам відомих на Київщині забудовників елітної нерухомості, які й замовили та профінансували незаконну схему. За нею протягом 2020-2021 років організатори та учасники злочинної організації заволоділи землями державної власності, які віднесені до земель водного фонду та розташовані на гідроспорудах стратегічної Київської ГЕС.
Реалізації злочинної схеми сприяли дії окремих посадовців органів Держгеокадастру, які перевищили свої службові повноваження під час прийняття рішень щодо виділення земельних ділянок.
Дії учасників злочинної організації та інших осіб кваліфіковано за статтями:
- 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній);
- 233 (Незаконна приватизація державного, комунального майна);
- 209 (Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) Кримінального кодексу України.
У листопаді 2023 року було повідомлено 8 підозр за цими статтями.
Досудове розслідування триває. Учасникам угруповання загрожує покарання до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Як повідомили у компанії Concorde Capital, затриманому бізнесмену Ігорю Мазепі встановили розмір застави у 700 млн грн. А брату бізнесмена, Юрію Мазепі, встановили заставу у 500 млн грн.
Сума збитків, завданих державі, які інкримінують Мазепам, становить 7 мільйонів гривень.
У сьогоднішньому коментарі Мазепа обурився сумою застави.
«По суті справи. Перше, із «російського сліду» в цій справі – хіба що деякі російські слова, які я почув при затриманні. Але то на їх совісті. Друге, підозра стосується виділення якоїсь земельної ділянки на 2,4 га. Хтось там порахував, що ця операція завдала збитків державі на 7 мільйонів гривень. Кажуть, виділили з порушенням законодавства. Чому прийшли до мене – не ясно, бо я нікому ніяких державних ділянок не виділяв. Відповіді на питання, чи затримали тих, хто виділяв, я не отримав», — написав він.
О 12:00 мав початися суд стосовно запобіжного заходу.