Facebook Pixel

Франція передасть Україні винищувачі Mirage 2000-5 – чи кращі вони за F-16 та що про них відомо

Під час вшанування річниці висадки військ союзників у Нормандії 6 червня президент Франції Еммануель Макрон розкрив плани щодо передачі Україні винищувачів Mirage 2000-5.

Ця заява пролунала за нещодавнім оголошенням, що Повітряні сили ЗСУ отримають два літаки раннього повітряного попередження і управління ASC 890 зі Швеції. Усе це відбувається на тлі очікування початку постачання Україні винищувачів F-16, навчання на яких закінчили перші українські пілоти.

The Page розповідає про характеристики французьких винищувачів Mirage 2000-5, можливі напрямки їх застосування та подробиці навколо угоди.

Що відомо про винищувачі Mirage 2000-5

Quote«Президент Макрон оголосив про запуск нової програми співпраці з Україною, яка включає підготовку 4500 українських солдатів, навчання пілотів і передачу винищувачів Mirage 2000. Мир не може дорівнювати капітуляції України», – прокоментували у посольстві Франції заяву президента країни для американських ЗМІ.
Тактико-технічні характери́стики французьких винищувачів Mirage 2000-5

Тактико-технічні характери́стики французьких винищувачів Mirage 2000-5

Французькі Mirage 2000-5 для України можуть постачатися разом з новими боєприпасами, в тому числі версіями ракети класу «повітря-повітря» MICA (головна ракета Mirage 2000), які вражають цілі в повітрі на відстані до 60 км.

Mirage 2000-5 насамперед оптимізований для використання ракет у класі «повітря-повітря», але його також можна легко зробити здатним застосовувати з боєприпасами «повітря-земля», які Франція вже постачає Україні, як-от малопомітна крилата ракета SCALP-EG і високоточна бомба Hammer.

Технічні характеристики ракет Storm Shadow, SCALP EG

Технічні характеристики ракет Storm Shadow, SCALP EG

За словами Макрона, для підготовки керування Mirage 2000-5 Франція організує шестимісячні курси підготовки пілотів, починаючи з цього літа.

Mirage 2000 проти F-16

Цікавий експеримент стався на Тайвані рік тому. На щорічних навчаннях пілотів були сформовані змішані команди з ВПС Тайваню і ВПС Франції. Одна з команд оперувала F-16, інша — Mirage 2000.

За словами одного з тайванських офіцерів, під час навчань кожна із команда втратила б по чотири літаки відповідно, якщо б це був реальний бій. Тому значущої переваги серед двох моделей не виявили.

Mirage-2000 є фронтовими винищувачами ВПС острова, коли F-16 в основному виконують «висотні перехоплення».

У чому різниця між F-16 та Mirage 2000:

  • французький літак швидший, але може пролетіти на 800 км менше;
  • F-16 універсальний – несе як ракети «повітря-повітря», так і «повітря-земля», француз насамперед заточений на «повітря-повітря»;
  • Mirage 2000 потребує більше технічного обслуговування порівняно з F-16, що підтверджують тайванські ВПС;
  • американський літак може бути обладнаний системами радіоелектронної боротьби та глушіння для забезпечення живучості, Mirage 2000 – ні.
Французькі винищувачі Mirage 2000-5. Зображення: Dassault

Французькі винищувачі Mirage 2000-5. Зображення: Dassault

Які ще літаки може отримати Україна

29 травня 2024-го Швеція оголосила про надання Україні двох літаків далекого радіолокаційного стеження ASC 890. Вони мають корегувати дії авіації та знаходити цілі на відстані до 450 км.

За даними AirForces Monthly, радар Erieye, встановлений на ASC 890, може відстежувати до 500 надводних і 1000 повітряних цілей одночасно. Також літак працюватиме в тандемі з ППО, наприклад, Patriot і SAMP/T – допомагатиме зі знаходженням цілей у повітрі.

Ексміністр оборони Олексій Резніков ще минулого літа не раз казав, що Швеція розглядає можливість передачі ЗСУ своїх винищувачів JAS 39 Gripen, але тут досі нічого не вигоріло. Можливість того, що Велика Британія надішле Eurofighter, також розглядалася в минулому, але згодом британська влада підтримала програму підготовки пілотів для F-16, і розмови про британські літаки теж зупинились.

Україна отримає F-16 від кількох європейських країн:

  • Нідерланди зобов'язалися надати 42 винищувачі;
  • Данія – 19;
  • Бельгія оголосила, що надасть 30 F-16 до 2028 року;
  • Норвегія також розглядає передачу літаків, хоча конкретна кількість не розголошується.

Із обіцяних поставок на кінець 2024-го – початок 2025-го звучать цифри від 40 до 50 винищувачів. Проте союзники точних дедлайнів прибуття літаків не надавали, тому в реальності терміни можуть бути іншими. Більше того, як зауважив авіаексперт Анатолій Храпчинський, головною проблемою є кількість не літаків, а навчених пілотів, з чим все набагато складніше.

Як готують українських пілотів за кордоном (відео)

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉