Facebook Pixel

Що буде з УПЦ МП

архімандрит Кирило Говорун
релігійний експерт

Патріарх РПЦ Кирило привселюдно благословив російські війська на війну в Україні. Водночас УПЦ МП публічно виступила проти війни й засудила Росію. Багато єпархій цієї церкви відмовилися поминати патріарха Кирила. Деякі священники навіть накладають анафему на тих, хто розв'язав війну.

Усюди точаться розмови про те, що настав час відокремлюватися від РПЦ і ставати автокефалією. Але ніхто з єпископату не робить жодних конкретних кроків щодо розриву спілкування з Москвою.

Що насправді відбувається в УПЦ МП і чим це може закінчитися?

Спробуємо розповісти про це із самого початку. Почнемо з того, що в УПЦ МП справді є частина єпископів, які б хотіли, щоб Росія отримала повний контроль над Україною. Для них це означало б можливість повністю розібратися з ПЦУ й іншими християнськими конфесіями-конкурентами. Зараз таких людей можна перерахувати по пальцях, але вони були і є.

Ще частина єпископату налаштована вимагати від МП автокефалії. Щоб стати незалежною від Москви помісною церквою. Перспективи домогтися такої автокефалії туманні, адже з власної волі патріарх Кирило ніколи її не надасть. А самовільна автокефалія – це пряма дорога до розколу.

Нарешті є безліч звичайних священників, які вже готові до того, щоб разом зі своїми парафіями перейти до Православної Церкви України.

Які варіанти для УПЦ МП є сьогодні?

Загалом їх небагато. Залишити все як є вийде тільки в разі значного успіху Росії у війні. Якого, дякувати Богові, поки що немає.

Домогтися автокефалії від РПЦ МП навіть за умови, що Росію буде цілком і беззастережно розгромлено і вдасться повернути і Крим, і Донбас, неможливо. Там на неї просто не підуть.

Залишається процес возз'єднання з ПЦУ. Тут УПЦ МП доведеться змиритися з тим, що її аргументи проти створення ПЦУ були надуманими й несправедливими. І розпочати процес поступового переходу. Який може бути як організованим і вестися на найвищому рівні (тут арбітром може виступити Константинопольський патріарх Варфоломій), так і хаотичним та неконтрольованим. Коли почнуть масово переходити парафії, яким взагалі не потрібно схвалення.

Ієрархи УПЦ, як би цинічно це не звучало, чекають на закінчення війни, щоб ухвалити остаточне рішення про перехід з огляду на її результати.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора