Facebook Pixel

Україні обіцяють передати далекобійні ATACMS: як це вплине на хід війни

Як ракети ATACMS вплинуть на хід війни

Як ракети ATACMS вплинуть на хід війни

Поставки далекобійних ATACMS в Україну можуть розпочатися вже наступного тижня. Принаймні так пообіцяв голова комітету з розвідки в Сенаті США Марк Врнер.

Quote«Я сподіваюся, як тільки це дійде до президента у вівторок або середу, ці відвантаження ATACMS більшої дальності будуть запущені до кінця тижня», — сказав Ворнер.

Ще за кілька днів до того, як Палата представників США ухвалила допомогу Україні в $60,84 млрд, кілька високопосадовців Конгресу США включно зі спікером Палати Майком Джонсоном заговорили про нові поставки ракет ATACMS до України.

Вже згодом виявилося, що і сам законопроєкт зобов'язує Байдена надати ракети ATACMS ЗСУ, тому на ракети варто очікувати найближчим часом. Але як це може вплинути на хід війни?

Що відомо про перше бойове застосування ATACMS Україною

На фото запуск ракет ATACMS в Україні, наданий МОУ після 17 жовтня

На фото запуск ракет ATACMS в Україні, наданий МОУ після 17 жовтня

Ще вночі 17 жовтня 2023-го українські бійці завдали ударів по аеродромах у тимчасово окупованих Бердянську та Луганську. Бердянськ розташований за 85 км від найближчої точки фронту, Луганськ – майже за 100 км.

У Бердянську та Луганську було знищено:

  • дев’ять гелікоптерів різних модифікацій;
  • спеціальну техніку, яка була на аеродромах;
  • пускову установку ППО С-400 (передова модель на озброєні росіян);
  • склад боєприпасів;
  • пошкоджено злітні смуги аеродромів.

На жаль, після цього у пресі не з’являлись повідомлення про використання Україною ATACMS, як про це і не заявляла політична влада чи ЗСУ.

Тоді західні чиновники говорили The New York Times, що початкова поставка складалася лише з 20 ракет, тоді як Associated Press повідомила, що станом на середину жовтня Київ отримав менше десятка. Україна, ймовірно, витратила більшу частину цих ракет під час перших залпів. На цьому все тоді й закінчилось, але тепер ATACMS повертається в Україну.

Що відомо про ATACMS

Характеристики ракети ATACMS

Характеристики ракети ATACMS

ATACMS (Army TACtical Missile System – армійська тактична ракетна система) – це балістична ракета малої дальності. Виробник – компанія Lockheed Martin.

QuoteРакета має дальність польоту до 300 км, її довжина – 4 м, діаметр – 61 см. Існує у п’яти варіантах, запускати її можна з реактивних систем залпового вогню M142 HIMARS (одна ракета) та M270 MLRS (дві ракети).

ATACMS застосовували під час війни у Перській затоці та в Іраку. Окрім США є на озброєнні у Бахрейну, Польщі, Румунії, Греції, Південної Кореї, Туреччини, Катару, ОАЕ.

Як ATACMS може надати Україні перевагу у війні

Перевага ATACMS у тому, що вона готова до використання українськими військовими. На відміну від британських ракет Storm Shadow, які скидають за допомогою вразливих до ППО літаків, ракети ATACMS можуть запускатися з пускових установок, які раніше передали Україні.

За словами виробника, кожна ракета має осколкову боєголовку вагою 225 кг. Вони можуть бути життєво важливою зброєю для підриву логістичних і транспортних вузлів росії та знищення постачання у глибині окупованої території України.

Більше того, оскільки це балістична ракета з надзвуковою швидкістю 4,287 км/год, її складно перехопити, тому це ідеальний варіант для знищення передових російських систем ППО – С-300 та С-400.

російській авіації приготуватись

Найважливішим є те, що далекобійні ракети ATACMS майже повністю покривають всю територію Криму до Керченської протоки, тобто недосяжних цілей там більше не буде. ATACMS також дістане до будь-якої цілі на тимчасово окупованих територіях сходу України.

Quote«Ракети ATACMS є дуже ефективною зброєю проти відносно незахищених цілей, таких як гелікоптери і літаки, системи ППО, військові кораблі, об'єкти технічного обслуговування і склади боєприпасів», – писав у жовтні 2023 року військовий аналітик Микола Бєлєсков для Atlantic Council.

Тоді він вважав, що за умови постійних поставок Україні ракет однією з ключових цілей ATACMS стануть російські системи ППО, бо враховуючи швидкість ракет ATACMS і відносно невеликі відстані, російським системам ППО буде дуже складно ефективно перехоплювати українські повітряні удари…

Своєю чергою, методичне знищення російської протиповітряної оборони відкриє шлях до більш масштабних ударів із застосуванням дронів і крилатих ракет, таких як Storm Shadow, наданих Великою Британією. Тобто може значно спростити операції з бомбардуванням стратегічних об’єктів ворога безпосередньо за фронтом.

Подякувати 🎉