Facebook Pixel

Чому США не захищають Україну, як Ізраїль. Історія союзу двох держав

Чи може Україна стати новим Ізраїлем

Чи може Україна стати новим Ізраїлем

Запеклий конфлікт між Ізраїлем та Іраном тривалий час обмежувався таємними вбивствами, кібератаками, диверсіями та насамперед війною проксі-угрупувань. Цього разу 14 квітня 2024 року Іран вирішив прямо атакувати Ізраїль ракетами та дронами.

За словами офіційних осіб Ірану, це стало відповіддю на атаку Ізраїлю на іранський дипломатичний об'єкт у Сирії. Тоді загинув старший командир Сили «Кудс» (вартових ісламської революції (КВІР)), бригадний генерал Мохаммад Реза Захеді і сім інших офіцерів КВІР – впливові люди в мережі проксі-угрупувань Ірану.

Але українців у цій ситуації здивувала не стільки атака Ірану на Ізраїль, скільки миттєва реакція американських військових на неї. Задіявши свої літаки та флот, вони допомогли збити щонайменше 70 безпілотників і три балістичні ракети .

Тож чому США так активно допомагає Ізраїлю збивати іранські ракети, але не хоче зробити цього для України? The Page шукає відповідь в історії відносин між Ізраїлем та США.

Хто допоміг Ізраїлю відбити атаку Ірану

14 квітня Іран запустив по Ізраїлю близько 170 дронів і 120 балістичних ракет – 99% із них збиті. Для ППО України це була б непідйомна кількість цілей.

Якщо допомога від США та навіть Великої Британії у збитті цілей була більш-менш очікуваною, багатьох здивував факт, що Йорданія відкрила свій повітряний простір для ізраїльських і американських літаків, а також збила дрони, які порушили її власний повітряний простір.

Ще більше здивувала Саудівська Аравія, яка також брала участь у відбитті атаки на Ізраїль, проте не висвітлює подробиць. Ер-Ріяд лише заявив, що збив усі обʼєкти, що опинились у повітряному просторі країни, проте невідомо, що це за обʼєкти і скільки їх було. Імовірно, це могли бути повітряні цілі хуситів із Ємену.

QuoteАле варто відзначити, що допомога як йорданців, так і саудитів є частково похідною від США. Бо безпекові угоди Йорданії з Ізраїлем не передбачають нічого подібного, а Саудівська Аравія поки до жодного офіційного врегулювання з Ізраїлем взагалі не прийшла.

Чому американці так підтримують Ізраїль — історія союзу

Захист форпосту демократії на Близькому Сході, найбільше за розмірами єврейське лоббі в США, християнські цінності, які для американців не порожні слова, чи, можливо, стратегічне протистояння США з Іраном – лише частина передумов активної допомоги Ізраїлю.

Проте так було не завжди. Наприклад, коли почалася війна за незалежність Ізраїлю у 1948 році, більшість країн-членів ООН, разом із США, наклали ембарго на продаж зброї для євреїв та арабів.

А зняли США ембарго з Ізраїлю тільки після вкрай успішної для євреїв Шестиденної війни у 1968 році.

Окупована Ізраїлем територія, після Шестиденной війни. Синай на півдні, Західний берег ріки Йордан на сході та Голанські висоти на півночі

Окупована Ізраїлем територія, після Шестиденной війни. Синай на півдні, Західний берег ріки Йордан на сході та Голанські висоти на півночі

Quote«Українцям варто пам'ятати: американці керуються власними національними інтересами, наприклад, для того, щоб у них були свої партнери на Близькому Сході. Більше того, ніхто не буде вкладатися в мертвонароджений проєкт. Після шестиденної війни зрозуміли, що, мабуть, це гравець, на якого можна зробити ставку. Це логіка ринку, бізнес», – казав у великому інтерв’ю про Ізраїль Ігаль Левін для The Page.

Чи актуальний досвід Ізраїлю для України: інтерв’ю з Ігалем Левіним (відео)

Як ставлення США до Ізраїлю змінила Війна судного дня 1973 року

Тоді на Ізраїль напали Єгипет і Сирія з двох сторін. Також на їхньому боці виступили експедиційні корпуси із Саудівської Аравії, Алжиру, Йорданії, Іраку, Лівії, Кувейту, Тунісу, Марокко. Євреї опинилися під загрозою другого Голокосту.

Саме тоді США реально вперше допомогли Ізраїлю. Президент Ніксон підняв майже всю транспортну авіацію Штатів для постачання зброї через океан. Юдеям за місяць поставили понад 100 літаків F-4 Phantom II, а також надіслали танки, артилерію та боєприпаси.

Але це все сталося саме після того, як Ізраїль зміг стабілізувати фронт після нападу арабів. Чи не нагадує це початок повномасштабного вторгнення росії в Україну?

До того ж серйозним геополітичним гравцем був СРСР, який надавав зброю та гроші майже всім арабським режимам, які пішли війною проти євреїв. Саме тоді з’явився концепт Ізраїлю як «форпосту демократії на Близькому Сході». Більше про історію Ізраїлю читайте тут.

Як США допомагають Ізраїлю на постійній основі

Із 1999 року між Ізраїлем і США діє Меморандум про взаєморозуміння, згідно з яким Штати зобов’язані надавати євреям військову допомогу мінімум на $3,8 млрд щороку.

QuoteБа більше, дві країни беруть спільну участь у різнобічних воєнних і цивільних дослідженнях і тренуванні військових. Закономірно це виливається в те, що 27% ізраїльського експорту у 2023 році було саме в США.

Америка посідає перше місце в експорті Ізраїлю і друге за імпортом. Обсяг торгівлі країн з роками тільки зростає, що не може не впливати на важливість Ізраїлю для США і навпаки.

Quote«Українцям дуже важливо розділяти офіційні заяви та реальні інтереси. Це один із головних уроків взаємовідносин Ізраїлю і США. Кожен завжди переслідував виключно свій національний інтерес, навіть у спільних багатомільярдних проєктах, – розповідав Ігаль Левін про головні уроки відносин між двома країнами в інтерв’ю The Page. – Наприклад, американці дали Ізраїлю гроші на розробку «Залізного купола». Ізраїль теж витратив немалі гроші. А який інтерес? Абсолютно різний. Ізраїлю – захист своїх громадян. США – отримати хорошу систему ППО, наприклад, для своїх кораблів»

Чи може Україна стати «новим Ізраїлем» для США

Зеленським із Байденом у Києві 20 лютого 2023-го. Тоді він таємо прибув до нашої столиці, аби піддтримати Україну. У той час підтримка США ще не була заблокована Конгресом. Фото: Getty Images

Зеленським із Байденом у Києві 20 лютого 2023-го. Тоді він таємо прибув до нашої столиці, аби піддтримати Україну. У той час підтримка США ще не була заблокована Конгресом. Фото: Getty Images

Ще перед самітом НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року президент США Джо Байден назвав імовірним варіант співпраці з Україною саме за «моделлю Ізраїлю». Ба більше, Володимир Зеленський 27 серпня в інтерв’ю сказав, що Україна домовиться зі США про гарантії безпеки на зразок тих, які має від США Ізраїль.

Невідомо, що зупинило такі домовленості, але як тодішній саміт НАТО залишав нас у тотальній невизначеності щодо нашого майбутнього в Північноатлантичному альянсі, так і жодних гарантій безпеки із США підписано не було.

Безумовно, варіант стати для США новим стратегічним партнером є чудовою нагодою, аби посилити як економічні, так і насамперед військові потужності України. Не забуваємо про пакет допомоги Україні на $60 млрд, який півроку був заморожений у Конгресі США через внутрішні сварки.

На відміну від допомоги Україні, у Палати представників не було проблем з голосуванням за допомогу Ізраїлю, після нападу ХАМАС на євреїв 7 жовтня 2023 року, що показує істотну відмінність. Та й самі конгресмени показують, що сумнівів щодо допомоги іудеям набагато менше.

Ізраїль не за день будувався

Уперше Америка надала Ізраїлю істотні гарантії «якісної військової переваги» після війни Судного дня 1973 року. Іншими словами, це сталося після того, як Ізраїль переміг своїх арабських ворогів у чотирьох великих війнах (1948, 1956, 1967 і 1973 роках). Чи є в України стільки часу?

QuoteВідносини на рівні США-Ізраїль – це проєкти, які зазвичай будують десятиліттями. Україна наразі просто немає такої інтеграції в ринок США, як Ізраїль. Ми й не маємо найбільшого лоббі у США, яке змушує деяких конспірологів вірити, що євреї за закритими дверима керують Штатами.

Більше того, «Ізраїльська модель» не вирішує питання війни з росією напряму. Ізраїль не є членом НАТО. Тому навіть за умови звільнення всіх наших територій у цій війні руки рф будуть розв’язані в майбутньому, бо жоден американський військовий за Ізраїль ще не воював. Поки що єдиним серйозним рішенням питання війни в Україні, на думку багатьох західних аналітиків, включно з Генрі Кіссінджером, залишається її вступ у НАТО – інші варіанти рф не зупинять.

Але, звісно, якщо обирати між нічим і «Ізраїльською моделлю», то вибір очевидний.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉