Facebook Pixel

Як побудувати ефективну армію та який досвід Ізраїлю цінний для України: інтерв’ю з Ігалем Левіним

Який досвід Ізраїлю може бути корисним для України?

Який досвід Ізраїлю може бути корисним для України?

Українці часто шукають схожості між Україною та Ізраїлем. Армія оборони Ізраїлю вважається вкрай ефективною за рахунок свого підбору кадрів, а гнучка міжнародна політика Ізраїлю ґрунтується виключно на єврейських національних інтересах.

В другій частині інтерв’ю The Page Ігаль Левін, старший лейтенант сухопутних військ Армії оборони Ізраїлю, який брав участь у Другій Ліванській війні та 5 років віддав службі в армії Ізраїлю, розповідає, наскільки наші держави схожі та чому б Україні точно варто було б повчитися в Ізраїлю.

У перший частині пан Левін розповів про те, як формувався Ізраїль, його головні риси та яким чином він досяг такої тісної співпраці з США.

Ігаль Левін на фото

Ігаль Левін на фото

Наскільки схожі Україна та Ізраїль

У нас часто шукають схожості між Україною та Ізраїлем. Наскільки схожі ці дві країни?

Україна та Ізраїль часів проголошення незалежності схожі в тому, що ведуть війну за незалежність, будучи в слабших позиціях, андердоґ проти численного, сильнішого, набагато жорстокішого ворога.

На цьому схожість закінчується, тому що Ізраїль будувався з нуля, ми не отримали радянську спадщину. Ізраїль створювався ідейними фанатиками, де жорстка партія змушувала всіх ходити маршем. Усе-таки Україна набагато більш демократична та ліберальна за ранній Ізраїль 50-60-х.

Головний урок відносин Ізраїлю та США для України

Чому Україні варто повчитися в Ізраїлю, який досвід перейняти?

Американці дали Ізраїлю гроші на розробку залізного купола. Ізраїль теж витратив гроші на розробку залізного купола. Дивіться, дві сторони дали гроші, великі гроші. А який інтерес? Абсолютно різний. Інтерес Ізраїлю – захист своїх громадян. Інтерес США – отримати хорошу систему ППО, наприклад, для своїх кораблів.

Яке діло жителю міста в Ізраїлі, якому може прилетіти ракета на голову, до американських бойових кораблів? І яке діло офіцеру американського бойового корабля до жителя Ізраїлю?

«Залізний купол» в роботі недалеко від Сектору Гази, 2014 рік. Фото: Getty Images

«Залізний купол» в роботі недалеко від Сектору Гази, 2014 рік. Фото: Getty Images

Україні F-16 потрібен для А, а американцям це потрібно для Б. Звичайно ж, коли Байден приїхав до Польщі і виголосив його відому промову: «Ukraine is free» – звучить красиво, класно. Дипломатично завжди скажуть: деескалація, мир, архітектура миру, бла-бла-бла.

Українцям дуже важливо розділяти офіційні заяви та реальні інтереси. І це один із головних уроків взаємовідносин Ізраїлю і США. Кожен завжди переслідував виключно свій національний інтерес, навіть у спільних багатомільярдних проєктах.

Повне інтерв'ю Ігаля Левіна про державу Ізраїль та її корисний досвід для України (відео)

Одна з важливих рис Ізраїлю – максимально гнучка зовнішня політика

Що ви скажете про гнучку зовнішню політику Ізраїлю, вона ж також покликана саме задовольняти національні інтереси євреїв?

У 1973 році Марокко надіслало танки і війська до Єгипту як експедиційний корпус, щоб брати участь в агресії проти Ізраїлю, послало своїх солдатів, щоб вбивати євреїв. А сьогодні Ізраїль із Марокко кооперуються, налагодили відносини, є військові аташе, послали навіть солдатів на спільні навчання.

Ніхто не каже: це ж марокканці, це ж Марокко, вони ж там вбивали наших солдатів тощо.

Інший приклад – німці. Всі знають про голокост. Але сьогодні Німеччина один із найближчих військових партнерів Ізраїлю, і кооперація дуже щільна між Luftwaffe і нашими Повітряними силами.

Україні потрібно шукати друзів і партнерів

Україні не варто плодити собі ворогів, навпаки, плодити собі друзів або партнерів. Я думаю, це дуже важливо у світі, де ти не світова наддержава, на кшталт Китаю, США, Євросоюзу. У такій ситуації краще мати якомога більше партнерів і союзників, друзів.

Президент України Володимир Зеленський разом із главами держав Великої сімки

Президент України Володимир Зеленський разом із главами держав Великої сімки

Ось ці ізраїльські відносини з німцями, з Марокко або з тими ж США: вони не продиктовані тим, що ми пробачили. Просто є вигоди та інтереси Ізраїлю. Завжди потрібно дивитися на національні інтереси, відштовхуватися від них.

Як працюють з кадрами в Армії оборони Ізраїлю: безліч тестів і перевірок

Здається, підбір військових в Армії оборони Ізраїлю один з найкращих, він виглядає вкрай ефективно. На чому базується така система відбору та як людям знаходять підходящі саме їм позиції?

У призовника є, грубо кажучи, три показники, але два основних. Один із них – медичні показники, які демонструють – придатний він до бойових, тилових, чи обмежених бойових завдань.

Друге називається «Каба». Дослівно перекладається як «група якості». Там іде купа всяких показників. До 2011 року вона була засекречена. Вона визначає, наприклад, чи можеш ти бути командиром або офіцером, служити в елітних військах чи бути пілотом.

«Каба» складається з:

  • Психологічного тесту
  • В якій ти вчився школі та наскільки успішно
  • Розмови з офіцером з розподілу
  • Де ти жив, чи був помічений у різних радикальних групах
  • Тестів на моторику, мислення, логіку та ще багато інших тестів

Якщо ми говоримо про авіацію і розвідку, створювали спеціальні програми, наприклад, ще в 70-ті роки – програма «Тальпійот». Вона вишукувала людей з унікальними характеристиками і посилала їх на спеціальні закриті курси.

На фото Ігаль Левін під час служби в Армії оборони Ізраїлю

На фото Ігаль Левін під час служби в Армії оборони Ізраїлю

Такий жорсткий фільтр приводив до того, що тільки справді талановиті люди добиралися до висот, ставали на посади, пов'язані з розвідкою, хай-теком, військовою інженерією тощо.

Система ротації кадрів обов’язково має бути в ЗСУ

Тобто Ізраїль зміг побудувати справжню меритократію всередині армії, де набір іде за вміннями та об’єктивними показниками, а не напіввипадкова мобілізація українського зразка?

Так, Ізраїль – це така стратократія, меритократія. Щоб не було кумівства і не було такого, що свій приводить свого, в Ізраїлі дуже жорстко на рівні армії проходять ротації.

Жоден офіцер ніде не затримується більш ніж 2-3 роки на посаді. Тому постійно всі командири округів, дивізій, військових шкіл змінюються. Наприклад, я за п'ять років змінив до п'яти підрозділів. Це абсолютно нормально.

Люди не є царьками на своїх місцях. Плюс, коли ти всього лише там два або три роки на своїй посаді, ти не можеш створити свою маленьку імперію. Постійні переведення, постійна ротація.

Українські військові: навчання під час війни. Фото: NYT

Українські військові: навчання під час війни. Фото: NYT

Україна рухається в цей бік, але війна є об’єктивною перепоною

Україна все більше і більше змінюється в цей бік. В Україні ми бачимо, скільки з початку російського вторгнення у 2014 році змінилося міністрів оборони, Головнокомандувачів, але це повинно відбуватися і на рівні навіть бригад і батальйонів, і рот навіть.

Але ситуація все одно різна, тому що в Україні триває повномасштабна війна, де є нестача офіцерів об'єктивно. Ці речі мають більше стати актуальними після перемоги, коли Україна займеться будівництвом своєї армії вже на наступному етапі. Цей елемент із ротацією кадрів обов'язково має бути впроваджений.

Скільки навчаються піхотинці в армії Ізраїлю та чому в Україні лише місяць

Багатьох бентежить навчання наших мобілізованих. Скільки навчають, скажімо, піхотинців у Армії оборони Ізраїлю та скільки варто було б навчати українських військових?

Один із військових, з якими я розмовляв, каже, що все-таки потрібно більше одного місяця. Він не єдиний. Якщо українські військові так кажуть, мабуть, потрібно.

Але тут варто просто розділяти: у нас у мирний час – є можливість готувати. По-хорошому так, 3-4 місяці можна готувати піхотинця, але знову ж таки йдеться таки про мирний час, а Україна веде війну постійно. Потрібні люди, Генштаб вирішив, що місяць – суворий мінімум.

Ізраїльські солдати беруть участь у навчаннях з ведення міської війни. Фото: Getty Images

Ізраїльські солдати беруть участь у навчаннях з ведення міської війни. Фото: Getty Images

Базова підготовка мобілізованих мала б бути більшою, але є об’єктивна реальність

Звісно, базова підготовка має бути більшою. В Ізраїлі один місяць – це підготовка тилових курсів. Перша ізраїльська бойова підготовка – три місяці, крім ще якихось додаткових, скажімо, гранатометників, танкістів тощо.

Я впевнений, що Залужний прекрасно розуміє, скільки і як потрібно готувати. Але ось це міркування про один місяць може бути продиктоване об'єктивною, страшною реальністю.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉