Facebook Pixel

Чи може Україна обмежити домінування рф у Чорному морі

Як припинити домінування рф у Чорному морі

Як припинити домінування рф у Чорному морі

росія має бути позбавлена можливості блокувати міжнародні маршрути в Чорному морі, зокрема до українських морських портів. Нині Україна закликає партнерів посилити зусилля задля збереження функціонування Чорноморської зернової ініціативи. Адже вона відіграє ключову роль в забезпеченні глобальної продовольчої безпеки.

Однак на практиці окупанти вже почали обшукувати іноземні кораблі. І реакція світу на так дії досить млява. Наскільки ситуація у Чорному морі може змінитися за наступні пів року? Чи може Україна отримати там перевагу, дослідив The Page.


Як росія погрожувала цивільним кораблям

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі не виключив, що задля «знищення експорту продовольства з України» росія атакуватиме цивільні кораблі в Чорному морі. Оскільки 17 липня росія заявила про вихід із Чорноморської зернової угоди, укладеної в липні минулого року в Стамбулі.

Після цього міноборони рф заявило, що розглядатиме судна, що йдуть в українські порти, як військові цілі.

Quote«Погрози росії спрямовані на зупинку діяльності українських портів, щоб завдати економічних втрат Україні і змусити нашу країну та Захід домовлятися з росією. Але поки що, як показує практика, росія намагається досягти своїх цілей постійними обстрілами українських портів. Через це, а також з огляду на високий ризик пересування до українських портів, рух торгових суден майже повністю припинився», — підкреслив Владислав Мірошниченко, аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини.

Мовчання Туреччини: чому вона не реагує

3 серпня російський військовий корабель «Василь Биков» попереджувальними пострілами зупинив у Чорному морі торговельне судно Sukru Okan, яке рухалося в порт Ізмаїл. На судно було висаджено російський десант, який поставив членів екіпажу на коліна та провів обшук судна. Хоча судно йшло під прапором Палау, проте належало воно турецькому судновласнику. Більш того, інцидент відбувся в територіальних водах Туреччини.

Міністерство закордонних справ України рішуче засудило такі провокативні дії російської федерації.

Дипломати заявили, що ВМС рф грубо порушили Статут ООН, Конвенцію ООН з морського права та інші норми міжнародного права. Такі дії стали черговим прикладом цілеспрямованої політики росії щодо створення загроз свободі навігації та безпеці торговельного мореплавства в Чорному морі.

Quote«Така акція з боку росії мала на меті показати серйозність своїх намірів та залякати капітанів, щоб вони не спробували відновити перевезення українського зерна. Цікаво, що Туреччина ніяк не прореагувала на цей інцидент, так само як і інші країни-члени НАТО. Хоча такий напад на цивільне судно порушує низку міжнародних угод. Мляву реакцію Туреччини можна пояснити бажанням продовжувати з росією співробітництво», – вважає Олександр Хмелевський, незалежний експерт.

Він підкреслив, що найближчим часом очікувався візит путіна до Туреччини, під час якого можуть бути підписані угоди щодо подальшого розвитку економічного співробітництва. Очевидно, що Туреччина не хотіла зривати цей візит.

Андрій Мартинов, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, виділив наступні аспекти у Чорноморському регіоні:

Quote«рф атакувала цивільне судно на рейді Ізмаїла у неділю 13 серпня 2023 року, а вночі 14 серпня рф завдала чергового удару по Одесі. Це є свідченням готовності регулярно демонструвати силу як інструмент військової блокади українського чорноморського узбережжя».

Водночас перше судно, яке вийшло з порту Одеси після припинення росією дії зернового коридору, вже прибуло до Стамбула у супроводі берегової охорони та лоцманських кораблів.

Якою буде реакція на атаки кораблів

На жаль, у нас вже було чимало сумних приводів спостерігати, як жертви серед цивільних не дуже впливають на «політичний реалізм» держав спостерігачів.

Quote«Ситуація може змінитися хіба що в разі прямої російської атаки на цивільне судно під турецьким прапором. Хоча Туреччина досі дуже мляво розслідує, наприклад, недавні вибухи на власних припортових елеваторах. Тому очікувати на негайну жорстку реакцію немає підстав. Тим паче що Ердоган готується до прямих переговорів з путіним», — говорить Андрій Мартинов, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України.

Міжнародне морське право формально засуджує атаки на цивільні кораблі. Однак оскільки чимало цивільних суден ходять під «зручними» прапорами (держав із офшорами, де найменші митні збори за користування прапором на зразок Ліберії, Віргінських островів тощо), навряд чи держави НАТО реагуватимуть жорстко на таке російське піратство.

Відсіч агресору можлива, якщо рф «заграється» і завдасть удару, наприклад, по суміжній території країни-члена НАТО Румунії або навіть Молдові.

Поки ж НАТО намагається уникнути відкритого протистояння з росією. Реакція Заходу на дії росії є досить стриманою, що ще більше заохочує агресора. Це призводить до того, що рф поводить себе дедалі зухваліше. Тому окупанти можуть вдаватися і до інших заходів щодо перешкоджання судноплавству в Чорному морі.

Quote«Є великі сумніви, що навіть у випадку, якщо дії росії призведуть до жертв, Захід належним чином на це прореагує. Він намагається за всяку ціну не допустити збройного конфлікту з рф. Тому відсіч росії він давати не буде. Можливо, до цього може вдатися Туреччина. Принаймні в минулому вона діяла рішуче та збила російський літак, щойно він порушив турецький повітряний простір. Проте складається враження, що останнім часом Ердоган суттєво зблизився з путіним і готовий йому пробачити багато що», — зазначив Олександр Хмелевський, незалежний експерт.

З ним згоден Кирило Хмарський, соціолог, аналітик Інституту незалежних соціологічних досліджень. Він вважає, що реагувати, на дії рф, скоріш за все, будуть ті країни (якщо ми маємо на увазі Європу), чиї інтереси будуть в тому, щоб цієї загрози не було.

Quote«Те ж саме буде і з питанням про відсіч. Якщо будуть жертви, звичайно, це стане ще одним приводом для нових обговорень у ЗМІ, але мета цього буде частиною інформаційної війни», — каже експерт.

Як прорвати блокаду у Чорному морі?

Владислав Мірошниченко, аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини, виділив декілька можливостей:

  1. Україні вдасться відтіснити російські кораблі з західної частини Чорного моря асиметричним шляхом. Проте, не дивлячись на певні успіхи у застосуванні морських дронів, Україна на цей момент не володіє достатніми ресурсами для реалізації такого задуму. Тому навіть успішні атаки українських морських дронів на російські судна зможуть лише частково обмежити їхню активність. Проте такі активні дії з боку України можуть стати важливим «козирем» під час можливих перемовин щодо розблокування українських портів.
  2. НАТО позбудеться абсурдного страху перед росією, а військові кораблі держав-членів почнуть супроводжувати торгові судна у межах територіальних вод Туреччини, Болгарії, Румунії та України. На жаль, зараз це виглядає зовсім нереалістично, тому що ані Болгарія та Румунія, ані НАТО загалом не готові до таких рішучих дій.
  3. Туреччина погодиться направити судна під турецьким прапором до українських портів. З огляду на потужність турецького флоту, певну залежність росії від Туреччини, її вплив на російську владу, а також той факт, що Туреччина була одним з найбільших вигодонабувачів від діяльності «зернової угоди», цей сценарій є найімовірнішим. Варто підкреслити, що його реалізація може відбутися як зі згоди росії, так і без неї.

Підсумовуючи, на цей момент перспективи розблокування українських портів залишаються невизначеними, а здатність України змінити ситуацію – сумнівною. Фактично, зараз все залежить від рішення Туреччини, оскільки лише вона має спроможність кардинально змінити ситуацію в Чорноморському регіоні.

Чи змінився баланс сил у Чорному морі?

Провідний аналітик центру STEM Агіль Рустамзаде поділився думкою про російсько-українське протиборство на Чорному морі.

росія:

  • До вторгнення російський Чорноморський флот налічував 275 кораблів та суден, з яких 58 були бойовими. При цьому росія втратила не менше 18 кораблів і катерів, а ще 4 виведені з ладу на тривалий термін.
  • російський Чорноморський флот зберіг значну силу, але через українські протикорабельні ракети втратив можливість оперувати в прибережних районах.
  • Їхня основна роль звелася до запуску крилатих ракет морського базування «Калібр» з безпечної відстані. При цьому перевага в повітрі російської військової авіації над Чорним морем дозволяє їй з повітря ефективно контролювати акваторію району бойових дій.

Україна:

  • Згідно з інформацією з відкритих джерел, український військово-морський флот на момент вторгнення налічував 68 кораблів та катерів, з яких бойовими були 28. Наразі Україна втратила 14 бойових кораблів та катерів.
  • Кількість і бойові можливості кораблів, що залишилися, не дозволяють морським силам виконувати свої бойові завдання. Однак, посиливши свою берегову оборону та розвідку, Україна обмежила наближення російських кораблів до свого узбережжя на відстань 150 (278 км) морських миль.
  • Загалом за результатами бойових дій на морі склався статус-кво, у північно-західній частині Чорного моря утворилася «сіра зона» площею 25 тис. квадратних кілометрів, в якій жодна з ворогуючих сторін не має можливості ефективно використовувати свої морські сили.

Враховуючи всі аспекти російсько-української війни, у тому числі на суші, можна спрогнозувати, що до підходу українських наземних сил до Криму або завоювання українською авіацією домінування над Чорним морем статус-кво залишиться без змін.

Поки що Україна не має достатньо засобів, щоб обмежити домінування росії в Чорному морі та гарантувати безпеку транспортних коридорів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉