Facebook Pixel

Холера, ботулізм і токсичний мул — які небезпеки чекають на українців через підрив ГЕС

Здоров'я

Через руйнування Каховської гідроелектростанції у водоймах на півдні України значно перевищені мікробіологічні показники. В Одеській ОВА повідомили, що в акваторії Чорного моря виявили сальмонелу та кишкову інфекцію. Зараз купатися та рибалити на Одещині заборонено.

The Page поговорив про вплив підриву ГЕС на епідемічну ситуацію в Україні з експертом Центру громадського здоров’я, завідувачем відділу факторів виробничого та навколишнього середовища Анатолієм Оперчуком.

Експерт Центру громадського здоров'я Анатолій Оперчук

Експерт Центру громадського здоров'я Анатолій Оперчук

Які хвороби загрожують українцям через підрив Каховської ГЕС

Як підрив Каховської ГЕС вплинув на епідемічну ситуацію в Україні?

Раніше на території Європи не було катастрофи, подібної до тієї, що трапилось 6 червня на Каховській ГЕС. Під час Другої світової війни підривали Запорізьку ГЕС, але тоді наслідки були набагато менш відчутними. Каховське водосховище тримало в собі 18,6 кубічних кілометрів води. І вся ця маса пішла в пониззя Каховської ГЕС, принісши дуже багато біди.

Гостра фаза цієї катастрофи європейського масштабу ще не закінчилась: зараз ми спостерігаємо кінцеву її частину. Ще є підтоплені території, є дуже багато проблем і загроз для здоров’я наших громадян.

Маса води з ГЕС покрила значну частину території, на якій були господарські об’єкти, склади хімічних речовин з пестицидами, отрутохімікатами, міндобривами тощо, а також ферми, цвинтарі, скотомогильники – тобто безліч об’єктів, які небезпечні в епідемічному відношенні для здоров’я людей. Контроль над усіма цими об’єктами був втрачений. Потенційно небезпечні чинники потрапили в навколишнє середовище. І це може спричинити для нас значні ризики як зараз, так і надалі.

Які небезпеки, пов’язані з інфекційними хворобами, можуть чекати на українців цього літа?

Перший ризик пов'язаний з інфекційними захворюваннями. Існує загроза спалахів гострих кишкових інфекцій через обмежений доступ людей до чистої води. Зруйновані об’єкти різних інфраструктур, відбулося вимивання очисних, вигрібних ям, худобомогильників і цвинтарів, сміттєзвалищ, захоронень, де могли бути збудники різних інфекційних хвороб, в тому числі і особливо небезпечних.

По-перше, група кишкових інфекцій. Вода завжди відігравала значну роль в передачі інфекційних хвороб, а літня спека може сприяти розмноженню патогенних мікроорганізмів. Через затоплення існують ризики шигельозу (дизентерії), сальмонельозу, вірусного гепатиту А (колись в народі його називали хвороба Боткіна), черевний тиф, гельмінтози, вірусні кишкові інфекції (ентеровірусні, ротавірусні) та інші.

По-друге: не виключається і ризик холери. Міністерство охорони здоров’я, обласні центри контролю та профілактики хвороб ввели посилений епідеміологічний нагляд, проводять необхідні профілактичні, протиепідемічні, в тому числі дезінфекційні заходи.

По-третє: ботулізм. Масовий мор риби відмічається на обмілілих територіях. А мертва риба є загрозою харчового отруєння, ботулізму. Таку рибу не можна ні в якому разі збирати, готувати, споживати. Ботулотоксин – один із найпотужніших з усіх відомих біологічних токсинів. Він у 10 мільйонів разів сильніший за ціанистий калій та у 375 тисяч разів сильніший за нейротоксин гримучої змії. Від ботулізму людина може загинути за декілька годин, якщо своєчасно не призначити спеціальне лікування — сироватку.

QuoteТакож на постраждалих територіях існує ризик лептоспірозу, оскільки розмиті природні осередки цього захворювання, нори гризунів, сибірської виразки — через розмив скотомогильників. Не слід забувати про ризик захворювань, які передаються через укуси москітів: лихоманки чи інфекції шкірних покривів.

Другий ризик. Отрути та хімікати з затоплених складів розчинилися і були винесені в Чорне море. Але це не означає, що небезпека від них минула. У Каховському водосховищі, яке функціонувало з 1954 року, оголилося дно. Слід враховувати те, що вище знаходяться великі промислові центри – Запоріжжя, Дніпро, Кам’янське, Нікополь, Кривий Ріг, стічні води від яких потрапляли в Каховське водосховище. Через це мул, який оголився на дні водосховища, також може бути небезпечним в токсикологічному плані. Коли він підсохне й вітром буде розноситись на прилеглі території, це може привести до хімічних отруєнь людей у майбутньому.

Третій ризик. Водою, яка йшла з Каховського водосховища, були затоплені всі джерела нецентралізованого водозабезпечення нижче греблі Каховської ГЕС: колодязі та каптажі. А вище греблі Каховської ГЕС вода пішла або найближчим часом піде з наявних колодязів, з яких люди пили воду. Тобто сьогодні водозабір таких міст як Нікополь, Марганець, Покров, Апостолово і частково Кривий Ріг, обмежені або частково залишились без того водозабезпечення, яке було раніше.

Як подолати цю проблему?

Зараз в Україні працюють гідрогеологи, проводиться геологічна розвідка, щоб знайти воду і забезпечити людей питною водою. Але це справа не одного дня, тому люди живуть на привізній воді. Частково ця потреба вирішується.

Що стосується міст Херсона і Миколаєва. Увесь Херсон користується підземними свердловинами, які в основній масі не постраждали, і питне водозабезпечення в місті кардинально не порушене. Миколаїв раніше був повністю забезпечений водою з річки Дніпро. Під час окупації, коли росіяни перерізали водовід Дніпро-Миколаїв, Миколаївська військова адміністрація пробурила певну кількість свердловин, таким чином в основному забезпечивши водопостачання міста.

Як уберегтися від інфекційних хвороб? Які заходи безпеки вжити, крім банального миття рук?

Основне наше завдання – вберегтися від мікробів, які активно розмножуються в теплий період року. Руки і рот – основний шлях зараження кишковими інфекціями. Можна сказати «спасибі» ковіду, бо за часи цієї епідемії люди накопичили в себе велику кількість дезінфектантів. Обов’язково потрібно обробляти ними руки. Також потрібно вживати лише термічно оброблені якісні продукти.

Що стосується лептоспірозу – це інфекція, яка передається від тварин до людини. Вона має високу смертність. Потрібно дуже акуратно ставитися до цілісності своєї шкіри. Поріз на нозі або руці та подальша робота в тих умовах, де може бути лептоспіра, — це дуже небезпечно. Якщо є поріз, потрібно відразу ізолювати рану, обробивши та перев’язавши її. Треба стежити, щоб до рани не потрапила забруднена вода чи грунт.

QuoteПри будь-якій ознаці хвороби потрібно одразу звертатися до лікаря. Українці часто не пов’язують підвищення температури з кишковими інфекціями. Але більшість із них починаються саме з високої температури, а вже потім починаються кишкові розлади, озноб тощо. Не займайтесь самолікуванням! Це може призвести до дуже поганих наслідків як для вас, так і для людей, які з вами контактують.

Після повені вода в усіх криницях вважається небезпечною

У яких областях зараз найбільш забруднена вода?

Якщо брати поверхневі води, то зрозуміло, що це Херсонська область. Крім того, Миколаївська область, Одеса та Одеська область. Основна маса води з водосховища вийшла в Чорне море, зокрема, забруднивши зону одеських пляжів. Сьогодні це зони епідемічної небезпеки. У зв’язку з цим військові адміністрації Херсонської, Миколаївської та Одеської областей заборонили вилов риби і продаж її в цих регіонах. Також заборонено купання.

QuoteЩо стосується криниць і каптажів на тих територіях, де була повінь, — одночасно перевірити їх неможливо. Тому вважається, що за замовчанням уся ця вода є небезпечною для здоров’я. Ця вода не використовується для жодних цілей: ні для пиття, ні для напування худоби, ні для господарських потреб.

Зараз людям на цих територіях привозять бутильовану (фасовану) воду, але її часто не вистачає, особливо в сільській місцевості. На цих територіях населення забезпечують таблетками знезараження води. Дякуючи нашим міжнародним партнерам, цих таблеток зараз вистачає – в основному це Aquatabs. На кожній упаковці вказано, на яку кількість води вона розрахована. Але важливо розуміти, що спочатку воду потрібно підготувати до використання цієї таблетки: відстояти і профільтрувати, щоб вона стала прозорою.

Коли буде безпечно користуватися колодязями на півдні України?

Більша частина цієї території знаходиться в зоні обстрілів. У деякі регіони, де вода вже відійшла, і де це можливо зробити, заходять бійці ДСНС, які обстежують регіон, розміновуючи його. Також вони очищають колодязі від мулу, проводять комплекс очищення і знезараження води. Це масова і небезпечна робота за всіма параметрами. Дякую ДСНС, що вони взяли на себе цю відповідальну функцію.

Після цього фахівці Центрів контролю і профілактики хвороб МОЗ України проводитимуть аналіз води і тільки після встановлення того, що вода відповідає показникам якості і безпечності, таку воду можна буде використовувати.

Якщо аналіз води покаже, що вона непридатна до вживання, скільки потрібно зачекати, щоб колодязь «самоочистився»?

Зараз, особливо у верхній частині Каховської ГЕС, змінюється вся система гідрогеології і як результат — хімічного стану води. Десь вона може покращитися, а десь — погіршитися. В кожному конкретному випадку потрібно буде розбиратися індивідуально. Зараз спрогнозувати ситуацію з водоносними горизонтами дуже складно.

Де в Україні зараз не можна, а де можна купатися?

QuoteМорська вода зараз небезпечна через те, що в неї потрапило дуже багато інфекційного агента. Тож купатись у Херсонській, Миколаївській та Одеській областях зараз не можна.

Купатись можна у дозволених для цього місцях, де все ретельно перевірено фахівцями, де немає мін, де не було окупації, і ситуація кардинально не мінялася з початку повномасштабного вторгнення. Але пам’ятайте дуже гарну українську приказку: «Береженого й Бог береже».

Нутриціологія для чайників: як їжа впливає на людей і як скласти свій режим харчування Здоров'я

Нутриціологія для чайників: як їжа впливає на людей і як скласти свій режим харчування

Паспорт вакцинації для Європи: з якими щепленнями пустять, а з якими — ні Подорожі

Паспорт вакцинації для Європи: з якими щепленнями пустять, а з якими — ні

Як зареєструватися на благодійний напівмарафон від Нової пошти «Не зупиняйся!» у Львові 12 травня Здоров'я

Як зареєструватися на благодійний напівмарафон від Нової пошти «Не зупиняйся!» у Львові 12 травня