Facebook Pixel

Вершники екоциду. Які найбільші екологічні злочини вчинила росія в Україні

Уночі 6 червня російські окупанти підірвали Каховську ГЕС, завдавши непоправної шкоди довкіллю. The Page згадує попередні наймасштабніші прецеденти екоциду росії в Україні.

Наслідки згубного впливу розпочатої росією великої війни доведеться долати десятиріччями, витрачаючи на це мільярди. Бо за підрахунками експертів Міндовкілля та Держекоінспекції тільки за один рік після повномасштабного вторгнення розмір збитків довкіллю сягнув майже 1,9 трлн грн. І це без урахування колосальних втрат, які завдав Україні підрив Каховської ГЕС, до якого росіяни вдалися, побоюючись українського контрнаступу.

Окупація Чорнобильської АЕС

Уже 24 лютого 2022 року російські загарбники вдерлися в зону відчуження Чорнобильської АЕС. Практично одразу Україна втратила контроль над автоматичною системою контролю радіаційної ситуації. А на початку березня через дії окупантів ЧАЕС і всі ядерні об'єкти в зоні відчуження залишилися без електропостачання. Йдеться про сховища для зберігання відпрацьованого ядерного палива та новий безпечний конфайнмент.

Як зазначила тоді незалежна експертка з ядерної енергетики Ольга Кошарна, дії російських окупантів підпадають під ст. 2 Міжнародної конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму та статтю 7 Конвенції про захист ядерного матеріалу.

За місяць росіяни залишили зону відчуження Чорнобильської АЕС, прихопивши із собою обладнання на понад $135 млн. Водночас окупанти, які отримали величезні дози радіації під час риття окопів у сумнозвісному рудому лісі в зоні відчуження, заслужили номінацію на премію Дарвіна. Її присуджують тим, хто втратив здатність залишити нащадків.

Україна відновила контроль над ЧАЕС і забезпечує її надійну експлуатацію. Фото: ЧАЕС

Україна відновила контроль над ЧАЕС і забезпечує її надійну експлуатацію. Фото: ЧАЕС

Знищення Чорнобаївської птахофабрики й мільйонів свійських тварин

Розташований біля Херсона населений пункт Чорнобаївка від початку повномасштабного вторгнення став популярним мемом, бо тут росіяни раз у раз зазнавали численних втрат у техніці, знову-таки претендуючи на премію Дарвіна.

Але Чорнобаївка також отримала сумну славу як місце масштабного екоциду, бо на початку березня 2022 року через дії окупантів птахофабрика «Чорнобаївська» залишилася без електропостачання. Через це приблизно 4,4 млн курей загинули від спраги та голоду, що з огляду на відсутність можливості утилізації мертвих птахів обернулося справжнім екологічним лихом для регіону.

Віддаленим наслідком тих сумних подій стало стрімке подорожчання курячих яєць восени 2022 року через суттєву втрату поголів’я птахів і загострення дефіциту продукції.

Звісно, масштаб катастрофи не вимірюється лише втратами Чорнобаївської птахофабрики. Адже, як підкреслив у відеозверненні до учасників саміту G20 у жовтні 2022 року президент України Володимир Зеленський, через російську агресію в Україні загинули 6 млн домашніх тварин, а їхні поховання загрожують екології.

Врешті-решт екологічною проблемою стають і трупи самих російських окупантів, яких станом на 6 червня в Україні загинуло 211 150 осіб, і про належне поховання кожного з них ворог дбає далеко не завжди.

Ядерний шантаж на Запорізькій АЕС

Залишивши ЧАЕС, ганебні окупанти продовжили погрожувати Україні та світу ядерним терором уже на території ЗАЕС в окупованому Енергодарі. Адже найбільша в Україні атомна електростанція перебуває під контролем росії з 3 березня 2022 року. Через свавілля окупантів ЗАЕС не раз залишалася знеструмленою, що створює високу загрозу масштабних аварій із незворотними наслідками.

Ба більше, потенційну загрозу для ЗАЕС також несе підрив дамби та падіння рівня води в Каховському водосховищі. Адже вода з нього потрібна для охолодження систем станції.

Під час окупації ЗАЕС неодноразово страждала від обстрілів. Фото: Вікіпедія

Під час окупації ЗАЕС неодноразово страждала від обстрілів. Фото: Вікіпедія

Забруднення родючих ґрунтів мінами та шкідливими речовинами

Трактор, який підірвався на міні під час роботи на полі, став сумним символом посівних кампаній 2022 — 2023 років. Бо внаслідок війни з росією в Україні забруднено боєприпасами приблизно 174 тис. кв. км землі. За різними оцінками витрати на розмінування можуть скласти від $18,3 до $38 млрд, а сам процес триватиме роками або навіть десятиріччями.

Крім суто механічного засмічення мінами, авіабомбами тощо фахівці відзначають суттєве забруднення земель важкими металами, сіркою та азотом, що негативно впливатиме на родючість ґрунтів навіть після успішного розмінування.

Розмінування й очищення від наслідків війни звільнених територій може тривати роками. Фото: Марія Бабенко

Розмінування й очищення від наслідків війни звільнених територій може тривати роками. Фото: Марія Бабенко

Знищення дикої природи та заповідників України

Навесні 2023 року українців збурили розміщені в соцмережах фото російських окупантів, які хизувалися своїми мисливськими трофеями з українського заповідника «Асканія нова» на тимчасово окупованій території Херсонщини. Окупанти вже зареєстрували український заповідник у російському державному реєстрі юросіб і призначили директором громадянина рф. За такої окупаційної адміністрації тваринам, що мешкають у заповіднику, загрожує масове вимирання.

«Асканія нова» — не єдина больова точка. Бо й загалом знищення лісів, забруднення мінами та паливно-мастильними матеріалами становить тривалу загрозу для біорізноманіття.

Морська фауна також зазнає втрат. Як зазначив у вищезгаданому відеозверненні до учасників саміту G20 Володимир Зеленський, під час війни в Чорному морі було знищено щонайменше 50 тис. дельфінів.

Підрив Каховської ГАЕС

Вчинок агресора, який у ніч 6 червня вдався до підриву Каховської ГЕС і дамби Каховського водосховища, вразив жахливими масштабами можливих наслідків і безглуздістю з воєнного погляду. Навіть попередні оцінки втрат України стануть можливими лише за тиждень, адже ситуація змінюється щохвилини, і The Page продовжує стежити за її розвитком. Проте зрозуміло одне: відповідальність ворога за здійснений в Україні екоцид має бути незворотною та жорсткою.

Подякувати 🎉