Facebook Pixel

Окупанти знеструмили ЧАЕС і всю зону відчуження. Чим це загрожує Україні та світу

Унаслідок бойових дій пошкоджено лінію 750 кВ Київська-ЧАЕС. Це знеструмило ЧАЕС і всі ядерні об'єкти в зоні відчуження: СВЯП-1, СВЯП-2 і Новий безпечний конфайнмент (НБК) залишилися без електропостачання.

«Увімкнено аварійні дизель-генератори для електропостачання систем, важливих для безпеки. Запас дизельного палива — на 48 годин. Водночас на СВЯП-1, за моєю інформацією, ДГ відсутні», — повідомляє Ольга Кошарна, незалежний експерт із ядерної енергетики.

Зазначимо, що СВЯП-1 — це сховище мокрого типу для зберігання відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) реакторів РБМК ЧАЕС. А СХВЯП-2 — це сухе сховище для ВЯП ЧАЕС.

У басейні СВЯП-1 зберігаються понад 20 тис. тепловидільних збірок (ТВЗ) реакторів РБМК, якими оснащено ЧАЕС. Для зняття залишкового тепловиділення потрібне охолодження ТВЗ. Цей процес забезпечувався прокачуванням насосами. Якщо насоси не працюють, тепловиділення не зніматиметься, вода в басейні може сильно нагрітися з можливим утворенням радіоактивної пари та подальшим розплавленням ТВЗ. Неважко здогадатися, що такі процеси можуть призвести до тяжкої аварії.

Вентиляційні системи, що зупинилися, також призведуть до збільшення дози опромінення персоналу. Викиди радіоактивних газів і пари поширяться на територію не лише України, але й Білорусі та РФ. За відсутності вентиляції на НБК відбудеться збільшення рівня радіації в дозах, небезпечних для персоналу.

«На СВЯП-2 відсутність електроенергії не позначиться, оскільки бетонні контейнери встановлено в бетонних модулях і охолодження відбувається завдяки природній вентиляції», — уточнила Кошарна.

На її думку, дії російських окупантів підпадають під ст. 2 Міжнародної конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму та статтю 7 Конвенції про захист ядерного матеріалу (РФ є стороною цих конвенцій). Ці злочини мають спричинити жорсткі санкції з боку світової спільноти з огляду на тяжкість злочину та кримінальне переслідування виконавців і держави-терориста – РФ.

«МАГАТЕ, на жаль, демонструє повну імпотенцію щодо ситуації із захопленням ядерних об'єктів в Україні й обмежується лише зверненнями до РФ, не називаючи РФ державою-ядерним терористом. Необхідно порушувати кримінальні справи в міжнародних судах і притягувати РФ до відповідальності. Необхідно також накласти санкції на «Росатом» і виключити РФ з усіх ядерних об'єднань — світових і європейських», — зазначила Кошарна.

Зростання ймовірності аварії багаторазово посилилося, тому атомники світу мають об'єднатися й чинити тиск на свої уряди для запобігання черговій ядерній аварії.

Нагадаємо, що Україна втратила систему контролю за радіаційною обстановкою в Чорнобильській зоні на другий день після вторгнення російського агресора на нашу землю.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉