Facebook Pixel

Всесвітній день води: що відбувається з запасами у світі та Україні та як подолати кризу

Всесвітній день води, або Всесвітній день водних ресурсів Організація Об’єднаних Націй святкує 22 березня з 1992 року. Цього дня підкреслюється важливість прісної води у нашому житті та про важливість чистої води та санітарії, економії використання води.

ООН підкреслює, що вода має фундаментальне значення для розвитку і необхідна для соціально-економічного розвитку, виробництва енергії та продуктів харчування, здорових екосистем і виживання людини. Вода також займає центральне місце в адаптації до зміни клімату і відіграє важливу роль у зв'язку між суспільством і навколишнім середовищем.

Що ж відбувається з запасами води у світі, питною води в Україні та як виправити ситуацію?


Ситуація з запасами води у світі: чому екологи бʼють на сполох

ООН збирає конференцію з нагоди дня води: про що попереджають екологи? Фото: ООН

ООН збирає конференцію з нагоди дня води: про що попереджають екологи? Фото: ООН

У 2023 році близько до дня води ООН вперше за майже 50 років проводить Конференцію з водних ресурсів (22-24 березня), що має на меті об'єднати світ для вирішення кризи у сфері водних ресурсів та санітарії.

Подолання глобальної водної кризи входить до цілей сталого розвитку ООН до 2030 року – у 2015 році світ взяв на себе зобовʼязання до того дня забезпечити всім людям доступ до безпечної води та санітарії.

Згідно зі Звітом про глобальні ризики 2023 Всесвітнього економічного форуму, кризи природних ресурсів, включаючи воду та продовольство, є одними з 10 найбільших ризиків, з якими зіткнеться людство в наступному десятилітті.

За оцінками ООН,розрив між попитом і пропозицією на воду досягне 40% до 2030 року, і цей попит буде швидко та нерівномірно зростати в різних країнах. Наразі запаси прісної води на планеті складають лише 2,5% від усіх водних ресурсів, причому людство має доступ тільки до 1% цих запасів.

Впливають на ситуацію і зміни клімату: за даними експертів ООН, до 2050 року до 5,7 млрд людей відчуватимуть нестачу питної води принаймні раз на місяць. Хоча це не говорить про те, що люди на планеті вмирають або вмиратимуть від спраги (за рідкісними винятками), все більше гинутимуть через забруднену воду, хвороби через це та конфлікти, повʼязані із доступом до неї.

Яка мета та ціль дня води

У Всесвітній день води ЮНЕСКО прагне нагадати, що вода є не тільки джерелом усього життя, але й основою для здоров’я та розвитку наших суспільств, підкреслює генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле.

Quote«Як ми можемо добре вчитися, як ми можемо бути здоровими, як ми можемо побудувати світ миру та справедливості у світі, який відчуває спрагу, або що захворює, вживаючи непридатну для споживання воду?», – каже вона.
Quote«Конференція ООН з питань водних ресурсів 2023 року в березні повинна завершитися сміливою програмою водних дій, яка надасть життєвій системі нашого світу зобов’язання, на які вона заслуговує», – коментує мету заходу ООН Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

5 способів збереження води від ВЕФ: що має зробити людство

Водні запаси Землі можна зберегти. Як це зробити? Фото: ООН

Водні запаси Землі можна зберегти. Як це зробити? Фото: ООН

ВЕФ пояснює, як інновації допомагають досягти прогресу в забезпеченні безпеки чистої води

  • очищення стічних вод:

80% світових стічних вод скидається без будь-якого очищення. І майже половина населення світу не має доступу до безпечної каналізації вдома. Неналежне очищення таких каналізаційних та інших стічних вод є основною причиною захворювань і смертності від таких хвороб, як черевний тиф, холера, діарея та паразитичні хвороби. Це також завдає шкоди прибережним, морським і річковим екосистемам.

  • очищення забрудненої води:

Попит на прісну питну воду стрімко зростає. Очікується, що промисловий розвиток, зростання населення та зміна клімату збільшать використання води на 20-30% до 2050 року. Однак шкідливі хімічні речовини, пластик і мікроорганізми все більше забруднюють озера, річки та океани.

Сільське господарство є одним з найбільших джерел забруднення води. Добрива, відходи тваринництва та пестициди потрапляють у водойми з дощем. Іншою причиною є стічні води домогосподарств і заводів. Зливові стоки також є серйозною проблемою, оскільки хімікати, нафта та інші забруднювачі потрапляють у водотоки через непроникні поверхні.

  • опріснення морської води:

Опріснення – це виробництво чистої води шляхом видалення розчинених мінеральних солей з морської води. Воно привертає увагу як важливе джерело питної води в умовах глобального дефіциту води, але значна частина технологій все ще перебуває на стадії розробки і є дорогою у використанні. Вони також часто є енергоємними, оскільки використовують велику кількість викопного палива.

  • моніторинг галузевих даних

Технології та дані необхідні для моніторингу та вимірювання води, щоб оцінити її безпеку та краще зрозуміти, де її використання може бути обмежене.

  • інноваційний збір води

Збір води – це ще один спосіб забезпечення водними ресурсами бідних на воду місць. Мова йде про збирання та зберігати воду з дощу і повітря. Це може бути як простий збір дощової води з великих поверхонь, таких як дахи, так і передова технологія для посушливих і напів посушливих середовищ.

Цікаві та важливі факти від ООН про воду

Що важливо знати про воду, яку використовують люди? Фото: ООН

Що важливо знати про воду, яку використовують люди? Фото: ООН

  • Понад 2 млрд людей живуть у країнах із нестачею води, яка, як очікується, посилиться в деяких регіонах внаслідок зміни клімату та зростання населення.
  • У всьому світі щонайменше 2 млрд людей користуються джерелом питної води, забрудненим фекаліями. Мікробне забруднення питної води в результаті забруднення фекаліями становить найбільший ризик для безпеки питної води.
  • Найважливіші хімічні ризики в питній воді виникають через миш’як, фторид або нітрати. Водночас занепокоєння громадськості викликають і нові забруднювачі, такі як фармацевтичні препарати, пестициди, пер- і поліфторалкільні речовини (PFAS) і мікропластики.
  • Безпечна та достатня кількість води полегшує практику гігієни, яка є ключовим заходом для запобігання не лише діарейних захворювань, але й гострих респіраторних інфекцій та численних забутих тропічних хвороб.
  • Мікробіологічно забруднена питна вода може передавати такі захворювання, як діарея, холера, дизентерія, черевний тиф і поліомієліт, і, за оцінками, щороку спричиняє 485 тис. смертей від діареї.
  • У 2020 році 74% населення світу (5,8 млрд людей) користувалися безпечною службою питної води, тобто службою питної води, яка була розташована на території, доступна за потреби та вільна від забруднення.

Що відбувається з запасами води в Україні

Чому ситуація з водою в Україні — також не ідеальна? Фото: ООН

Чому ситуація з водою в Україні — також не ідеальна? Фото: ООН

Існує міф, що з запасами води в Україні – все дуже добре. І на перший погляд, все так і є: у нашій державі доступні для використання 56,2 км³ природних вод, а велика кількість річкових запасів ще й постійно відновлюються. Проте, якщо глянути прискіпливіше, то ситуація не така вже ідеальна.

Офіційно Україна вважається маловодною: за стандартами Європейської економічної комісії ООН, такою вважається країна, чиї водні ресурси не перевищують 1,5 тис. м3 річного стоку на людину. Наші запаси складають 1,09 тис. м3 на людину у середньоводні роки та 0,62 – у маловодні. Тобто, попри велику кількість річок, Україна є однією з найменш водозапезпечених країн у Європі.

Централізованим водопостачанням у нас забезпечено, на 2022 рік близько 99% міст, 89,8% смт і тільки 30,1% сел. За оцінками Світового Банку, Україна за кількістю питної води на душу населення перебуває на 125 місці із 180 країн.

Щодо якості питної води, ініціатор створення Екологічної стратегії Києва Костянтин Яловий писав для Інтерфакс-Україна, що київська вода не пройшла би європейської перевірки — зокрема, за нормами жорсткості.

Якщо воду з таким вмістом солей кальцію та магнію, гідрокарбонатів, сульфатів і заліза (у чотири рази вище за нормативи ЄС) вживати постійно, зростають ризики захворювань нирок і жовчного пузиря.

Крім того, завеликими є й показники хлору, тоді як ЄС уже відмовився від нього для очистки (60% води в Києві залишається хлорованою). Звісно, це тільки столиця, де ситуація є далеко не найгіршою: особливо гострою проблема якості води відчувається у південних областях України.

Чому в Україні погіршується ситуація з водою

Проблеми з водою в Україні викликані трьома глобальними чинниками:

  • забруднення поверхневих вод (тільки у 2019 році у них було скинуто 48,5 тис тон високо небезпечних та помірно небезпечних шкідливих речовин);
  • зношеність водопостачальних мереж та очисних споруд (у Києві відсоток аварійних мереж на кінець 2021 року складав 44,5%);
  • зникнення малих водойм.

Також не варто забувати про війну: за даними Мінзахисту довкілля, тільки з початку повномасштабного вторгнення були пошкоджені понад 500 водних об’єктів, що включає гідротехнічні споруди, водосховища, дамби.

Все це вже ускладнює доступ до прісної та питної води — зокрема, ми вже писали про те, як жителям Миколаєва доводиться митися морською водою та вистоювати черги за питною, яку завозять у місто.

У Запорізькій області через постійні обстріли забруднюється як Азовське море, так і Дніпро, а останнє для регіону є основним джерелом питної води. Схожа ситуація склалася на Херсонщині, де постійні обстріли забруднюють грунти та воду шкідливими хімічними речовинами.

На думку експертів, для виправлення ситуації з водними ресурсами Україні необхідно:

  • масово встановити сучасні очисні технології, аби використовувати воду повторно, а не скидати неощичені стоки у річки;
  • створити дієву систему моніторингу якості води;
  • оновлювати водопровідні мережі та відновлювати водойми;
  • підвищити відповідальність для забруднювачів.

Як долучитися до справи збереження води

До розумного споживання води може долучитися кожен. Фото: Pixabay

До розумного споживання води може долучитися кожен. Фото: Pixabay

Слід пам'ятати про важливість води щоденно, щоб уникнути її зникнення у майбутньому. Зробити власний внесок у доступ до прісної води у майбутньому може долучитися кожен українець. Розумне особисте споживання води полягає у наступному:

  • контролюйте використання води вдома, не використовуйте надмірну кількість води для домашніх справ;
  • не забруднюйте ставки, озера, моря, річки;
  • закривайте щільно крани та перевіряйте сантехніку, щоб уникнути протікань.

Хоча проблема може здатися надуманою, коли не бачиш усієї картини та статистики, особистий внесок у розумне споживання всіх природних ресурсів грає велику роль у тому, яку воду питимуть наступні покоління та й ми самі всього через 10 років.

Подякувати 🎉