Facebook Pixel

Війна в Україні змусила вчених оновити прогнози наслідків ядерної зими – дослідження

У разі ядерної війни удари по містах і промислових районах спричинять вогняні бурі та призведуть до викиду величезних обсягів продуктів горіння (сажі) у верхні шари атмосфери. Ця сажа пошириться у вигляді парасольки по всьому світу, перекривши доступ енергії Сонця до Землі. Це спричинить порушення клімату Землі на десятиліття. Такий ефект називається ядерною зимою.

У 1980-х роках проводилися дослідження впливу ядерної зими на глобальне сільськогосподарське виробництво та доступність продовольства, але тепер нова інформація дає змогу оновити прогнози. Цьому було присвячено велике дослідження, проведене 11 вченими з університетів США, Канади, Німеччини, Австралії, Норвегії, Іспанії та Тайваню. Основні його результати опубліковано в журналі Nature Food.

Досліджені сценарії можливої ядерної війни

Війна між Індією та Пакистаном, які останнім часом накопичують більше ядерної зброї з вищою потужністю, може призвести до викиду в стратосферу 5 – 47 Тг сажі (Тг – тераграм, що дорівнює 10 у 12-му ступені грамів). Війна між США, їхніми союзниками та Росією, які мають 90% світового ядерного арсеналу, може призвести до утворення понад 150 Тг сажі та ядерної зими.

Вчені вивчали шість можливих сценаріїв. Кожен із них передбачає війну тривалістю один тиждень із використанням різної кількості ядерних зарядів.

Перший сценарій передбачає викиди сажі 5 Тг і використання 100 зарядів, а останній – 150 Тг (4 400 зарядів).

Зазначимо, що катастрофічні лісові пожежі в Канаді у 2017 році та в Австралії у 2019 та 2020 роках призвели до утворення 0,3 – 1 Тг диму (0,006 – 0,02 Тг сажі), який нагрівався сонячним світлом і підіймався високо в стратосферу. Дим розносився по всьому світу та зберігався в атмосфері багато місяців.

Вчені підкреслили, що головний вплив на країни, що воюють, визначатиметься локальними проблемами, як-от руйнування інфраструктури, радіоактивне зараження місцевості та збої в ланцюжках постачань. Однак результати їхніх досліджень застосовні тільки до непрямих наслідків викиду сажі для віддалених від вибухів територій.

Як ядерна війна вплине виробництво харчових продуктів

Дослідники вивчали, як зміна клімату внаслідок ядерної війни вплине на глобальні системи виробництва харчових продуктів на суші та вилову в океанах.

Використовуючи моделі клімату, сільськогосподарських культур і рибальства, вони визначали, скільки калорій може бути вироблено для різних груп харчових продуктів. Вважалося, що кліматичні впливи триватимуть приблизно 10 років, але досягнуть піку в перші кілька років.

Спад урожаїв і вилову риби після ядерної війни

dinamika-proizvodstva.jpg

Середнє глобальне виробництво калорій зі змодельованих сільськогосподарських культур знизиться на 7% за 1 – 5 років після війни за найменшого її сценарію. У разі 150 Тг виробництво зменшиться приблизно на 90% за 3 – 4 роки після ядерної війни.

«Такі зміни призведуть до катастрофічного порушення глобальних продовольчих ринків, оскільки навіть 7-відсоткове глобальне зниження врожайності перевищує найбільшу аномалію, зареєстровану Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) у 1961 році», — зазначають дослідники.

Рибальство постраждає менше, оскільки зниження первинної продуктивності океану є помірним (3% за 5 Tг і 37% за 150 Tг). Однак загалом морський промисел у дикій природі дає лише 0,5% загальної кількості калорій і 3,5% загальносвітового запасу білка. Головним постачальником калорій у світі є продукти рослинництва.

komponenty-globalnoy-diety.jpg

У 2010 році ФАО повідомила, що 51% калорій у світі припадають на зернові, 31% — на овочі, фрукти, коренеплоди, бульбоплоди та горіхи, 18% — на продукти тваринного походження, з яких 7% припадають на частку риби, а на частку морського дикого вилову — 3%.

Головні висновки дослідження

Навіть у разі обмеженої ядерної війни багато регіонів світу стануть непридатними для ведення сільського господарства на кілька років. Наприклад, у разі викидів 27 Tг у середніх і високих широтах Північної півкулі можливе зниження виробництва калорій більш як на 50%, а також скорочення вилову риби на 20 – 30%.

Після масштабної ядерної війни (викиди сажі 150 Tг) у більшості країн питоме виробництво калорій буде нижчим, ніж витрати енергії людиною в стані спокою. Тобто глобальний голод гарантовано.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉