Facebook Pixel

Чому треба ставитися до здоров’я як до активу: розповідає біологиня Дарка Озерна

Здоров'я

Здоровий спосіб життя допомагає бути стійкішими в період тривалого стресу, що актуально для всіх українців під час війни. Як пов’язані між собою сон і харчування, гроші й здоров’я та як побудувати між ними нормальний баланс, розповідає біологиня, адвокатка здорового способу життя та авторка книг Дарка Озерна. The Page пропонує основні тези з її лекції.

Що означає «берегти себе»?

Піклуватися про себе не означає повну ізоляцію від новин і постійний відпочинок на дивані. Берегти себе — це бути обізнаним про своє здоров’я та вчасно зупинятися, щоб не вигорати. До здоров'я треба ставитися як до активу, який можна примножити або втратити.

Нижче поради, розраховані на цивільних людей, що мешкають на порівняно мирних територіях, куди тільки інколи «прилітає».

Піклування про здоров'я означає:

  • лягати спати ввечері, а не пізно вночі чи взагалі як заманеться;
  • налаштувати режим і збалансоване харчування, у якому є білки, жири, вуглеводи, клітковина, достатньо води;
  • вести більш рухливий спосіб життя протягом дня та додати помірні тренування;
  • дозволяти собі тимчасово відмовлятися від якоїсь роботи або додаткових зобов'язань, коли відчуваєте, що ви на межі;
  • вчасно звертатися до лікаря, а не чекати, що само мине;
  • хоча б раз на рік робити загальний аналіз крові.

Ці дії підтримують здоров’я, а відповідно й здатність працювати. Дивіться на здоров’я та свою працездатність як на обов’язковий елемент запобігання бідності. А бідність — це причина багатьох проблем, зі здоров’ям зокрема.

Як пов’язані бідність і здоров’я

Поширеним міфом є те, що більшість самогубств стаються через нещасливе кохання. Але статистика західного світу свідчить, що насправді найчастішою причиною стає бідність.

Це непопулярне питання в українському публічному просторі, бо ми не знаємо, що із цим робити. Тільки розвиток економіки в Україні та зростання добробуту допоможуть нам подолати бідність. Але допоки цього не сталося, українцям якось треба із цим жити. І це впливає на здоров'я, бо українці хворіють, тому що вони здебільшого бідні. Бідність створює додатковий ризик психічних розладів, малозабезпечені люди не мають доступу до якісної вчасної діагностики, до платних фахівців (як-от психотерапевти), а також не мають культури піклування про своє здоров’я.

Коли ви йдете до сімейного лікаря, стоматолога або психотерапевта, ви одночасно інвестуєте й в економіку України, й у свій актив.

Як зберігати фізичне здоров'я, коли довкола все летить шкереберть? (відео):

Що таке здоровий сон і як його налагодити

Нормальний сон — це коли ви ввечері одного дня лягли спати, порівняно швидко заснули й прокинулися вранці наступного дня. Якщо вам потрібно багато часу, щоб заснути, якщо ви часто просинаєтеся серед ночі та потім не можете знову заснути або прокидаєтеся занадто рано — усе це вважається порушенням сну. Людина, що не виспалася, стає недієздатною: значно зростають тривожність і вразливість до негативних подій, які вибивають з колії.

Перша порада в разі такого порушення: потрібна гігієна сну. Треба відмовитися від гаджетів за пару годин до сну. Блимання картинки та тривожні новини збуджують мозок і не надихають на здоровий сон.

По-друге, треба звернутися до хорошого сімейного лікаря. Дехто вважає, що приймання мелатоніну допоможе впоратися з проблемою. Але це має бути призначення лікаря, бо залежно від симптомів порушення рекомендують різні схеми приймання. Проте якщо за цим стоїть психічний розлад поведінки, тривожний або депресивний розлад, то мелатонін взагалі не допоможе. Треба звертатися до психіатра, і сімейний лікар про це скаже.

Що не так зі здоровим харчуванням

Порушення сну можуть викликати розлади харчової поведінки. Коли людина не виспалася, їй дуже хочеться солодкого й дуже важко чинити спротив цьому, бо організм хоче вижити в будь-який спосіб, набратися сил.

У чому насправді проблема зі здоровим харчуванням? Усі знають, як треба харчуватися, але не роблять цього. Тож проблема в тому, що збалансоване харчування незручно втілювати в буденній рутині. Дуже складно різати салатики п’ять разів на день, коли є багато інших справ. Приготування їжі забирає на себе ресурси, і без набитої руки та любові до куховаріння вас це швидко виснажить. Ще цього бракувало. А ваше завдання як члена суспільства — вижити в нормальному працездатному стані.

Тому завдання стоїть так: налагодити комфортне постачання здорової їжі. Абсолютно не соромно харчуватися в кафе, або замовляти доставлення їжі, або з кимось кооперуватися – тобто це треба планувати.


Щоб не хотілося солоденького до чаю, треба також повноцінно харчуватися. Тоді печеньку ви можете замінити «замісною терапією», наприклад, сиром, або фініками, або волоськими горіхами. Горіхи взагалі не солодкі, їх важко з'їсти багато, але вони допомагають нам відчувати ситість. Горіхи треба запивати чайочком, бо вони дуже сухі.


Матеріал підготовлений за підтримки фармацевтичної компанії «Дарниця»

Що подивитись на День незалежності США: десять фільмів про американську історію Життя

Що подивитись на День незалежності США: десять фільмів про американську історію

Швидше, вище, далі: які світові рекорди у легкій атлетиці є найстарішими (фото, відео) — ОНОВЛЕНО Життя

Швидше, вище, далі: які світові рекорди у легкій атлетиці є найстарішими (фото, відео) — ОНОВЛЕНО

Парад Крампусів в Австрії травмував понад десяток людей: як це сталося Життя

Парад Крампусів в Австрії травмував понад десяток людей: як це сталося