Facebook Pixel

Запаси їжі під час війни. Як правильно підготуватися до зими 2022-2023

Здоров'я

Зима 2022-2023 для українців буде важкою не тільки через непростий опалювальний сезон, а й з погляду доступності продуктів.

У воєнний час підходи до підготовки до зими зазнають кардинальних змін. Зокрема, запаси мають бути поживними та мобільними. Як мудро запастися їжею під час війни на зиму, щоб навіть у важкі часи харчування було збалансованим, розповіла в подкасті «Байки з калідору» біологиня та адвокатка здоров'я Дарка Озерна.

Запаси продуктів на зиму 2022-2023: якщо евакуація чи облога міста

Традиційні способи з морозилками та закрутками не мобільні й неефективні. Тому варто продумати можливі сценарії розвитку подій — від ситуації, коли родині в повному складі треба терміново евакуююватися, до потрібного набору харчів, щоб протриматися, добираючись у тил.

З іншого боку, варто подбати про себе на випадок облоги міста.

У першому варіанті, складаючи коробку із запасами, перевагу варто надавати харчам-напівфабрикатам, які можна залити окропом і їсти.

Тобто традиційний набір продуктів у дорогу в разі евакуації має складатися з:

  • продуктів швидкого приготування (туристична їжа);
  • печива, пастили;
  • рибних консервів;
  • круп, що легко готуються;
  • олії;
  • вітамінів;
  • меленої кави;
  • кетчупів, різноманітних соусів, томатної пасти, фруктових пюре;
  • газового пальника, газу та води;
  • корму для домашніх тварин;
  • ліків першої необхідності, щоденних медпрепаратів із запасом.
Quote«Цей набір легко поставити в машину та поїхати. Якщо уявити, що ми мігруємо на захід автомобілем, звісно, не один раз захочемо їсти й пити. Як показав досвід, на заправках не буде ані кави, ані бензину, ані будь-чого. Просто уявіть: ви зупинилися в чистому полі, голодні, змерзли. Ставимо газовий пальник, нагріваємо воду, усіх поїмо, годуємо, тварини їдять вологий корм — і їдемо далі», — пояснила Дарка Озерна.
На зиму 2022-2023 варто придбати туристичний девайс на випадок евакуації. Фото: gorgany

На зиму 2022-2023 варто придбати туристичний девайс на випадок евакуації. Фото: gorgany

Щодо туристичної їжі, яку можна швидко приготувати, просто заливши кип'ятком, — у нас цей ринок дуже розвинений, можна не заморочуватися, купити наперед. Також можна придбати туристичний девайс — покращений примус із термоізоляцією: каструля накручується на пальник, у ній легко все готувати, і це добре для походів.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, якою буде зима в Україні 2022-2023 років.

Як підготувати запаси їжі та ліків на зиму 2022-2023 [відео]:

Стратегічнішою є підготовка до плану В — на випадок облоги міста та порушення всіх ланцюгів постачання, коли країна може заборонити, наприклад, імпорт таких «предметів розкоші», як-от какао та шоколад. А це повноцінні продукти, які всім варто мати в раціоні.

Quote«Наше завдання — вижити в бідній країні, де працює один супермаркет на район. У березні я, наприклад, брала «кравчучку» та йшла кілька зупинок, щоб купити м'ясо, а тим часом сусід телефонував і попереджав, що на розі продають моркву», — розповіла Озерна.

Щоб забезпечити для родини на зиму фуд-сек'юріті з усіма групами поживних речовин, мало подбати про хліб і воду, варто продумати закупівлю та зберігання всіх груп поживних речовин: білки, жири, вуглеводи, клітковина, а також вітаміни, мінерали та необхідні ліки.

Важливо передбачити правильне зберігання цих запасів і те, кому залишимо ключі від квартири із запасами, якщо ми поїдемо, а харчі допоможуть врятувати інших людей.

План із фуд-сек'юріті 2022-2023: як правильно запастися на зиму вуглеводами

Вуглеводи в меню на зиму-2022 є важливим складником. Це велика група калорій і поживних речовин. Цукор — це прості вуглеводи. Складні — це каші, картопля, макарони, бобові та горіхи.

Quote«Не варто відкидати цукор. Коли в нас воєнні умови та повний гаплик, усі ці поради про ЗСЖ і швидкі вуглеводи відпадають. І хоча це не основний компонент, бувають моменти, коли цукерки тупо рятують. Навіть дитині, яку ковбасить від виснаження чи хвилювання, краще дати цукерку. Тут швидше врятує солодке, а не бутербродик із соусом песто», — пояснила експертка.

Запаси картоплі на зиму 2022-2023

Фахівчиня радить переглянути своє ставлення до картоплі, оскільки вона швидко псується, займає багато місця і її треба чистити. В умовах міста, непередбачуваних обставин це неефективно й не мобільно, переконана Озерна.

Якщо раптом у вас є картопля, краще вже її готувати в мундирі — це правильно і для довкілля, і для нутрієнтів.

Запаси круп на зиму 2022-2023

Експертка рекомендує закупити всі види круп, передусім корисні. Зокрема, це:

  • пшенична крупа — цілозерновий злак, вона мелена й швидко вариться;
  • пшоно також є хорошим злаком і поживною їжею;
  • гречка, яка не зовсім злак, а, швидше, горіх, — також повноцінна білкова їжа;
  • кукурудза теж підходить — це мелена разом із зародком крупа, фактично цільне зерно;
  • спельта (полба, дика пшениця) — добра з огляду на те, що в ній багато білка;
  • макарони беремо звичайні або коричневі із цілозернового борошна, де більше клітковини.
  • вівсянка — найкраще купувати плющену, де збереглося все хороше, що там було. Її треба варити, а не просто заливати кип'ятком, але витратити 15 хвилин нескладно.
  • рис краще проігнорити — він дорогий і не поживний. З-поміж рисових круп корисним є лише коричневий рис (багатий на ненасичені жирні кислоти), але він дорогий і швидко псується — стає гірким.
Які крупи варто закупити на зиму 2022-2023: список.  Фото: пресслужба Держспоживслужби

Які крупи варто закупити на зиму 2022-2023: список. Фото: пресслужба Держспоживслужби

Стратегічне завдання — купити борошно, дріжджі та сіль. Борошно може бути не лише пшеничне, а й житнє, кукурудзяне. Якщо захочете заморочитися — купуйте мелене на камінних жорнах. Його краще шукати не в супермаркеті, а на prom.ua — карантин зробив дива на українському ринку, чимало фуд-сайтів стали дуже клієнтоорієнтованими. Тож раптом з'явиться натхнення, можна спекти собі й близьким хліб.

Quote«Якщо «насобачитися», хліб пекти досить просто навіть без хлібопічки. Головне — знайти дієвий рецепт. Можна пекти із суміші білого неочищеного борошна — це наш ключик до фуд-сек'юріті. Це хороший хліб: залізо, цинк у зернятках, усі поживні речовини ферментувалися, з'явилися вітаміни завдяки дріжджам», — пояснила експертка.

Запаси суперфудів на зиму 2022-2023

З вуглеводів добре запастися сухофруктами: родзинки, курага, фініки, чорнослив, сушені яблука та груші. Вони досить солодкі, належать до простих вуглеводів, їх можна «точити» за бажання замість цукерок.

Quote«Цим можна зайнятися просто зараз: якщо у вас є такий цінний ресурс, як фрукти з власного саду та вільні робочі руки, попросіть старших дітей подбати про всіх. До того ж старших краще відірвати від телефонів. Хай вмикають собі аудіокнижки та заспокоюються під час підготовки сушні», — порадила біологиня.

Щодо чорносливу та кураги, то їх варто купувати саме в сухому, найменш привабливому вигляді, а не вимоченими в цукровому сиропі, «щоб виглядало красиво й соковито».

Усі крупи, борошно, горіхи, сухофрукти варто зберігати в герметично закритих контейнерах, щоб і міль не добралася, і сусіди зверху водою не залили.

Підготовка до зими 2022-2023. Як правильно запастися жирами

Вершкове масло та олії на зиму 2022-2023

Багато вершкового масла заготувати наперед неможливо — воно згіркне. У старі часи його солили та зберігали під водою. Зараз можна поставити в морозилку — це трохи подовжить строк зберігання. Але однаково жири треба диверсифікувати. Тому варто запастися оліями різних видів і зберігати їх у скляній або металевій тарі.

Quote«Моя порада: купіть із запасом соняшникову олію, адже скоро вона коштуватиме як «Вдова Кліко». Але зберігайте тільки в скляній тарі. В ідеалі можна купити каністру та відливати з неї олію в скляні пляшки. Адже в пластику є недополімеризовані мономери, які реагуватимуть з олією й перетворюватимуть її на казна-що», — радить Озерна.

Також можна купити оливову Extra virgin або виноградну, горіхову. Їх краще зберігати в темряві, у прохолодному місці й слідкувати за строком придатності.

Quote«У нас закуповують соняшникову олію Іспанія та Італія, у яких, здається, оливок і ріпаку достатньо. Але оливкова олія насправді дуже густа, зелена й корисна для кишківника. Соняшникова має багато вітаміну Е, Омега-3, Омега-6. З нашою олією італійці роблять купаж, а потім нам же її і продають», — пояснила Озерна.

Смалець, сало та какао на зиму 2022-2023

Якщо є час і натхнення — заготуйте смалець, говорить біологиня. Стратегічна річ, ще й довго не псується, якщо правильно приготувати. Крім того, його використовують і для випічки. Можна засолити сало, єдиний мінус — воно потребує морозилки.

Не оминайте також масло какао чи пальмову олію, яку активно використовують у кондитерській промисловості.

Риб'ячий жир на зиму 2022-2023

Є ще одна група жирів, які стають будматеріалом, а не енергією. Це велика група дуже цінних фосфоліпідів. З них складаються оболонки нервів і використовуються для синтезу нейромедіаторів. Вони містяться в яйцях, у жовтку, у соєвому лецитині, рибі.

Тому варто закупити рибні консерви та яєчний порошок.

Quote«Пригадуєте, як у 90-ті ми їли оладки з порошку, якогось кисляку та борошна з яблуками. І це була регулярна їжа. Зараз я роблю протеїнові батончики для ЗСУ — туди також входить цей яєчний порошок, додаю його саме заради фосфоліпідів», — говорить біологиня.

На яєчному порошку також можна спробувати готувати омлети: сухе молоко, порошок, борошно та вода. Харчова промисловість і ХоРеКа завдяки яєчному порошку зуміли оптимізувати процеси приготування їжі. Якщо їм це вдалося, то й ми зможемо, вважає адвокатка здоров'я.

Підготовка до зими 2022-2023. Як правильно запастися білками

Найскладніший пункт заготівлі — це білки.

М'ясо на зиму 2022-2023

«Тушкованка». Готувати «тушкованку» вдома не рекомендується. По-перше, це можна робити, якщо є м'ясо у великій кількості. А по-друге, якщо у вас є апарат, який під тиском обробляє м'ясо, зокрема від збудників ботулізму. Тому краще запасаємося промисловими м'ясними та рибними консервами.

Quote«Можна солити м'ясо, але це також треба вміти робити. Зараз українські виробники продають суміш солі з прянощами та рецептами. Напередодні 24 лютого я засолила м'ясо, і це було прикольно їсти його в березні, коли воно взагалі зникло в місті», — розповіла експертка.

Водночас біологиня не рекомендує запасати м'ясо в морозилці. Адже якщо не стане світла, треба буде його або швидко з'їсти, або роздати.

Quote«Якщо сім'я, наприклад, виїхала з квартири, а холодильник вимкнувся, м'ясо потече, зіпсується, і по всій квартирі буде сморід. Тому краще на цей період побути вегетаріанцем або перебитися рибою та консервами», — говорить Озерна.

Бобові на зиму 2022-2023:

  • сочевиця. Найкраще брати червону — вона швидко готується, містить білок, крохмаль і клітковину. Сочевиця добра й для гарніру, і для супу — нормальний повноцінний варіант обіду, у якому є й білок;
  • квасоля. Після того як принесли з базару, варто проморозити її від жучків — після кількох діб у морозильній камері вона краще зберігається;
  • соя. Можна купити соєвий фарш і додавати в супи. Утім, непереброджена соя, яка не стала місо чи соєвим соусом, має низьку доступність для травлення. Краще поїхати на «Столичку» чи знайти хороший інтернет-магазин азійських продуктів, накупити місо та соєвого соусу — це буде невеличкий внесок у рослинний білок.

Горіхи та насіння на зиму 2022-2023

Поруч з олією і вуглеводами стоять горіхи та насіння. Багато хто радить запасати льон і горіхи. Але льон, за словами експертки, швидко гіркне, якщо його не зберігати у вакуумному пакуванні. Те саме стосується й горіхів: їх краще зберігати в шкаралупі в полотняних мішечках, пошитих зі старого одягу — це буде й дружнім кроком щодо довкілля.

Мак коштує недешево, але він сухий і добре зберігається. Це також вагоме джерело білка — у ньому 22% білка плюс поліненасичені жирні кислоти.

Quote«У традиційній українській кухні невипадково робили макове молоко. Мак дається до куті, яка є збалансованою стравою. Тертим маком могли заправляти молоду варену картоплю. Сьогодні перед використанням його можна змолоти в кавомолці та збагачувати ним енергетичні батончики чи кашу. Запас маку — це білки, жири та вуглеводи», — говорить Озерна.

Можна купити суху молочну сироватку або альбумін, які містять повноцінний білок і кальцій.

Рослинна клітковина на зиму 2022-2023

Овочеві закрутки краще купувати, якщо людина має можливість заробляти. До того ж зараз є різні варіанти консервації — і в людей, і в малого бізнесу, і у великого.

Запаси на зиму 2022-2023. Варення краще замінити на пастилу. Фото: recept.ua

Запаси на зиму 2022-2023. Варення краще замінити на пастилу. Фото: recept.ua

У разі якщо вродило на городі, сировину все-таки треба переробити — до цієї спільної справи можна долучити родичів. Утім, консервація має відповідати запитам часу. Краще робити сушину чи пастилу, ніж варення. Вони будуть компактнішими й кориснішими. Можна запекти помідори, зняти шкірку, засушити — і буде томатна пастила, або закатати томатний сік у банки або у вакуумну плівку.

Quote«Найкраща консервація овочів — це салати, де не дуже багато солі: на кшталт айвару, ікри з кабачків, баклажанів. Усе, що має мінімальну собівартість і може стати повноцінним обідом. Наприклад, ви зварили пшеничну кашу, відкрили банку салату — і наїлися», — радить Озерна.

Щодо огірків, то їх маринувати не варто — вони не мають великої поживної цінності, щоб витрачати на них час. Інша справа — натерти на терці та заморозити їх у формі для льоду, щоб взимку змішати з турецьким йогуртом.

Запаси на зиму 2022-2023. Найкраща консервація овочів — салати, де не дуже багато солі: типу Айвар, ікри з кабачків, баклажанів. Фото: Телеграф

Запаси на зиму 2022-2023. Найкраща консервація овочів — салати, де не дуже багато солі: типу Айвар, ікри з кабачків, баклажанів. Фото: Телеграф

Натомість експертка радить запастися томатним соком і запеченими помідорами, адже через окупований південь країни буде відчутний дефіцит перцю та помідорів. Проте біологиня радить все-таки надати перевагу більш «натуральним» рецептам.

Quote«У нас буде менше перцю, помідорів і менше виробництво, ніж раніше. Тому я запасала б усе, що пов'язано з півднем. У вересні треба купити ящик помідорів — сливок, м'ясистий перець, запекти їх, зняти шкірку. Далі їх складають у банки та заливають соком, який із них повитікав на деко. Закручуємо чистими кришками та стерилізуємо. Тут немає ні солі, ні олії, ні оцту — овочі а ля натурель», — рекомендує біологиня.

Овочі також можна морозити й сушити. Якщо, наприклад, вродила морква, можна її порізати та посушити — взимку це дуже зручно. Також добре сушити капусту, печериці. Волонтери вже давно роблять сухі овочі для фронту, зокрема бограч або борщ.

Ліки: запаси на зиму 2022-2023

Якщо в когось у родині є хронічні захворювання, варто подбати, щоб необхідних ліків було достатньо на тривалий час. Можна купити також ліки проти тиску й навчитися менеджити свій тиск.

Які ліки варто купити про запас:

  • противірусні, смоктунці для горла;
  • жарознижувальні для дітей;
  • знеболювальні;
  • протиалергічні;
  • заспокійливі препарати;
  • ліки-сорбенти на випадок отруєння;
  • послаблювальні та протидіарейні — вони безрецептурні та доступні;
  • турнікет, щоб зупинити кровотечу;
  • комплекси вітамінів, Омега-3.
Quote«Щодо вітамінів, то, по-перше, варто запастися вітамінами групи B — вони найбільш дефіцитні. Можна купити мультивітаміни, а також Омега-3, краще обирати із жирними кислотами EPA і DHA. Окремо купити вітамін D, адже він потрібен не тільки під час грудного вигодовування, а й людям похилого віку, усім, хто в групі ризику», — пояснила Дарка Озерна.

Якщо хтось приймає серйозні антидепресанти чи заспокійливі психолітики, варто подбати про рецепти, звернувшись до психіатра. Також біологиня радить мати при собі ліки для нейронетипових дітей із розладом аутичного спектра з дефіцитом уважності, гіперактивністю.

Взагалі варто придбати також все те, що входить до тактичної аптечки, адже невідомо, що може статися.

Quote«Тактична аптечка має бути в усіх, і ми маємо вміти нею користуватися. Можливо, турнікет треба буде накласти чи зупинити кровотечу. Це великий шмат нашої відповідальності», — наголосила експертка.

Ще один важливий момент — антиретровірусна терапія для людей із ВІЛ. Це також важливий момент безпеки.

Quote«У нас є люди, які живуть з імунодефіцитним вірусом, приймають АРТ. Куди б ми не переміщалися, там можна стати на облік й отримати свою терапію, але її краще мати про запас, адже приймаємо її день у день. Якщо людина з ВІЛ не приймає АРТ, вірус імунодефіциту інтенсивно розмножується. Щоб вірус не передавався, щоб можна було народжувати вільних від вірусу дітей і ніколи не заразити в разі випадкового контакту з кров'ю, АРТ треба мати при собі з хорошим запасом», — наголосила експертка.

Чи варто купувати на зиму йод?

Якщо бути правильними, ми завжди маємо тримати вдома йодовану сіль. Саме її радять використовувати для зниження ризику захворювань, пов'язаних із браком йоду, для профілактики порушень у розвитку дітей. Важливо знати, що йодовану сіль варто зберігати в закритій тарі, бо йод 2, калій йод випаровуються, пояснила експертка.

Щодо того, як пити йод, — краще проконсультуватися з лікарем. Адже в Україні багато людей мають проблеми зі щитоподібною залозою.

Quote«Ніякого самолікування. Якщо вас тривожить здоров'я — можете піти до сімейного лікаря, отримати направлення до ендокринолога, зробити УЗД щитоподібної залози. Ендокринолог може прописати калій йод, адже в Україні недостатньо йодована їжа», — наголосила Озерна.

Корм і ліки: які запаси робити для домашніх тварин на зиму

Якщо в сім'ї є домашні тварини, варто подбати й про їхній комфорт. Зокрема, треба провести планові медогляди та зробити запаси:

  • корму;
  • наповнювача;
  • необхідних ліків;
  • препаратів проти паразитів, бліх і кліщів.

Окрім того, навіть якщо в родині немає домашніх тварин, тварини є довкола. І якщо в них буде все гаразд, вони будуть набагато дружнішими до людей.

Дарка Озерна – письменниця та медична журналістка, біологиня й популяризаторка здорового способу життя. Закінчила біологічний факультет Києво-Могилянської академії. Працювала в Інституті молекулярної біології. Вивчала молекулярну генетику, генетичну інженерію та імунологію.

Авторка серії книг про здоровий спосіб життя. Пише колонки для «ВВС Україна», веде програми про здоров’я та науку на Радіо «Культура».

День Незалежності 2023: ким стали українці за 32 роки та куди ми прямуємо Життя

День Незалежності 2023: ким стали українці за 32 роки та куди ми прямуємо

День незалежності 2023: як змінилася мода на одяг в Україні за 32 роки Мода

День незалежності 2023: як змінилася мода на одяг в Україні за 32 роки

Українці — неймовірні, російська культура — це смерть: бліц-розмова зі Стівеном Фраєм Життя

Українці — неймовірні, російська культура — це смерть: бліц-розмова зі Стівеном Фраєм