Facebook Pixel

«Воєнні» ціни та дефіцит. Які овочі подорожчають в Україні й наскільки

У 2022 році Україна може зіткнутися з дефіцитом овочів через вторгнення Росії. За підрахунками експертів, найбільше країна недоотримає баклажанів, помідорів і перцю, тому ціни на овочі зростатимуть.

Ситуація може загостритися, якщо більшість мігрантів повернуться до України – тоді ціни зростуть ще більше.

За інформацією проєкту «Сади Перемоги», цього року Україна недоотримає 71% урожаю баклажанів, 68% помідорів, 58% перцю, 46% цибулі, 45% огірків, 39% кабачків, 38% моркви, 38% картоплі, 35% буряків і 32% капусти.

Розрахунок експертів спирається на дані станом на кінець березня. І хоча пізніше ворог відступив із Київської, Чернігівської та Сумської областей, навряд чи стан справ кардинально покращився.

По-перше, поля на звільненій території потребують розмінування.

По-друге, багато овочів — помідори, баклажани, перець — вирощують на півдні країни, де значна частина територій на сьогодні залишається під контролем окупантів, а багато районів перебувають під постійним вогнем.

По-третє, на подорожчанні овочів позначається збільшення витрат виробників на енергоносії, транспорт, комунальні послуги, електроенергію тощо.

Які овочі можуть подорожчати в Україні та на скільки

Ціни на овочі в Україні злетіли одразу після початку війни. За даними Держстату, уже в березні 2022 року ціни проти грудня 2021-го підстрибнули так:

  • картопля подорожчала на 33,6% — до 11,70 грн за кг;
  • цибуля – на 60,6%, до 19,42 грн за кг;
  • буряк – на 64,2%, до 21,91 грн за кг;
  • морква зросла в ціні вдвічі — до 20,06 грн за кг;
  • білокачанна капуста також подорожчала на 100% — до 23,34 грн за кг.

Особливо різко зростають ціни на помідори. За даними порталу minfin.com.ua, що здійснює моніторинг цін у супермаркетах, лише у квітні томати подорожчали на 53,22%, тоді як у березні подорожчання склало 8,38%. Середня ціна звичайних червоних помідорів на 17 квітня становить 80,23 грн за кг, рожевих – 157,20 грн за кг.

Цінові прогнози: на вартість овочів впливатимуть біженці та погода

Утім, як пояснила в коментарі «Фокусу» Інна Сало, завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку ННЦ «Інститут аграрної економіки», в одних регіонах України пропозиція овочів може бути надмірною, а в інших, навпаки, спостерігатися дефіцит і цінові стрибки.

Світлана Литвин, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), прогнозує, що подальша динаміка цін на овочі залежатиме від співвідношення попиту та пропозиції, а також погоди.

Quote«Якщо погодні умови дадуть змогу отримати хороший урожай — значного зростання цін на овочі не буде. Виїзд за кордон через воєнні дії великої кількості українців знижує попит. І навіть за обмеженої пропозиції ціни стрімко не зростатимуть через зниження купівельної спроможності українців під час і одразу після закінчення війни», — уточнює Світлана.

Однак якщо всі вимушені мігранти різко повернуться в Україну, дефіцит овочів може загостритися, а ціни стануть недоступними для більшості громадян.

Подякувати 🎉