Повномасштабне вторгнення рф спричинило руйнування продовольчих виробництв, логістичних ланцюжків постачань, унаслідок чого деякі продукти частково чи повністю зникли з полиць українських супермаркетів.
Зокрема, війна повністю зупинила роботу найбільшого виробника солі в Україні – державного підприємства «Артемсіль». Щоб заспокоїти паніку з-поміж населення та попередити масове скуповування солі у великій кількості, українські ритейлери активно шукали заміну імпортом.
дізналося, які ще продукти через війну зникли з полиць супермаркетів і коли вони знову будуть доступні для українських покупців.
«Проблемні» товари
Як зазначили в Асоціації ритейлерів, зараз у мереж є два списки дефіцитних товарів: некритичні вітчизняні товари, які можуть зникнути, а також товари, що потребують імпортного заміщення.
Перелік «проблемних» некритичних товарів:
1) пиво — компанія «САН ІнБев» не може поки що відновити виробництво на території України через розташування заводів у Чернігові та Харкові й не може імпортувати продукцію через її відсутність у переліку критичного імпорту;
2) соки «Сандора» та «Садочок» — також не можуть поновити виробництво через розташування в Миколаєві. Але в асортименті є соки українських виробників «Галіція» та «Екосфера», а також соки імпортного виробництва Hortex;
3) побутова хімія — ТМ Gala тимчасово припинила виробництво в Україні, але найближчим часом її продукція з’явиться на полицях. Виробництво перенесли до Польщі;
4) зубні пасти «Колгейт» тимчасово зникали з полиць, бо імпортуються з великим плечем доставки;
5) бісквіти «Барні» — через часткове руйнування кондитерської фабрики «Монделіс» у Тростянці очікується тимчасовий дефіцит. Ведуться перемовини щодо імпорту цього продукту;
6) шоколадні цукерки «Кіндер» — частина асортименту компанії «Ферреро» в дефіциті, проте товар не входить до переліку критичного імпорту, тому постачання в Україну тимчасово зупинено. Щойно ситуація щодо можливості імпортувати відновиться, товар з‘явиться на полицях.
Утім, зазначені ТМ не є критичними, вони мають аналоги, тому їхня відсутність суттєво не впливає на економіку продажів.
Південний дефіцит: соуси «Чумак» і мелітопольська черешня
У мережі «Ашан» розповіли про проблеми з томатними соусами та пастою:
Зокрема, від компанії «Чумак» мережа отримала інформацію про те, що вони не зможуть здійснювати постачання.
«Тому томатну пасту ми імпортуємо. Але вже продали майже всю партію. Зараз дуже важко знайти цей товар навіть за кордоном. В Україні ситуація ще гірша. Сировина здебільшого постачалася з Херсонської області. Тому зараз ми докладаємо максимум зусиль, аби все-таки знайти імпорт», — наголосили в мережі.
Щодо черешні, то цьогоріч мережа не закуповує мелітопольську, але й пропозиції на ринку за нею немає. Нині черешня в «Ашані» з Одеської, Вінницької, Закарпатської, Київської областей — дефіциту немає, запевнили в мережі.
Імпортозаміщення
Потенційний дефіцит сезонних овочів і фруктів мережі намагатимуться замінити імпортом, наголосили в Асоціації ритейлерів. Зокрема, це:
- бахчеві (гарбузи, дині), тому ціна на них суттєво зросте;
- томат ґрунтовий — буде замінений томатом тепличним та імпортним, теж із невеликим зростанням ціни;
- фрукти (слива, персик) частково замінять імпортом.
«Якщо ситуація з воєнними діями не погіршиться, дефіциту можна буде уникнути. Але частина товарів, які зараз повністю або частково імпортуються, можуть «зникати» з полиць окремих магазинів на декілька днів, що пов‘язано з довгою логістикою та чергами на митниці», — пояснили в Асоціації ритейлерів України.
Закупівля товару з окупованих областей наразі неможлива й не здійснюється, наголосили в Асоціації.