Facebook Pixel

Жорстка чи м'яка? Якою буде зима в Україні 2022-2023: прогнози синоптиків

«Воєнна» зима 2022-2023 року з великою вірогідністю може пройти у межах норми: як в зоні бойових дій, де фіксується температурний максимум і мінімум, так і в тилу.

Як пояснила в коментарі The Page заступниця начальника відділу метеопрогнозів Українського гідрометцентру Наталія Голеня, світові європейські центри погоди для України на нинішній момент засвідчили тренд на плюс 1-1,5 градуси вище від середніх багаторічних значень — це вважається нормою з невеличким відхиленням.

Простіше кажучи, зима з високою ймовірністю буде у межах норми.

Quote«Якихось ознак того, що зима буде теплою, наразі нема. Як нема і ознак жорсткої зими. Точніший прогноз очікується у кінці жовтня — на початку листопада, коли збираються спеціальні форуми, на яких обговорюють сезонний прогноз з точки зору модельних математичних розрахунків та кліматичних спостережень», — пояснила фахівець.

Що таке українська зима: температурні норми

Українську зиму в останні десятиліття характеризують як здебільшого м'яку, схожу на західно-європейську. При цьому синоптики завжди враховують, що в історії спостережень українська зима показувала і мінус 30 і мінус 40.

Середня місячна температура взимку для територій України в межах норми становить від 0 до 6 градусів морозу. Але цей показник нічого не скаже українцю, адже сама норма дуже відрізняється по регіонах. Зазвичай близько нуля на півдні країни та на Закарпатті. Найхолодніше — на північному сході, де температура нижча на 5-6 градусів, ніж всередньому по країні: це Сумська, Харківська, Луганська області.

Окрім того, для наших широт характерне температурне коливання. Ми маємо протягом зими холодні і теплі періоди. Якщо дивитись на наші абсолютні мінімуми температури, то найнижчою в Україні зафіксована позначка у мінус 42 — в Луганськ. Утім це було ще в 70-х роках минулого століття. Там же зафіксовані найнижчі нічні температури як для зими. Температурний максимум в Україні варіюється від плюс 10, 15 на півдні (Крим, південь Одещини), бувають періодично і показники плюс 18.

Quote«У зв'язку з коливаннями у нас дуже великий діапазон мінімальної і максимальної температури, зафіксована за всю історію спостережень. В останні роки зима була приблизно більшість днів у середньому діапазоні від мінус 10 до плюс 10 градусів. Але в історії спостережень є також розмах віж мінімуму до максимуму у 60 градусів», — наголосила Наталя Голеня.

Перепади температури властиві українським регіонам в усі сезони — як влітку, так і взиму. То з півночі заходить холод, то теплі повітряні маси з Африки, чи середземноморське вологе повітря.

Quote«Найсуворіші морози спостерігаються, коли з північного сходу до нас заходить холодне арктичне повітря аж з Льодовитого океану через територію росії. У результаті високого тиску повітря утворюється поле, яке вночі дає прояснення і вихолоджування температури біля земної поверхні — тоді вона знижується часом ще на 10 градусів. Завдяки цьому ми маємо мінус 20 і мінус 30 на території України», — пояснила синоптик.

Якою буде зима в Україні 2022-2023

Наразі важко з високою впевненістю прогнозувати температурні коливання прийдешньої зими. За словами Наталі Голені, увесь 2022 рік став для нас випробуванням погодою.

Quote«У нас було прохолодно як у березні, так і в літні місяці — на відміну від надмірної спеки в європейських країнах. Також і вересень видається більш-менш традиційний, що відрізняє його від останніх теплих років. Тобто протягом року ми мали більше періодів прохолоди і близької до норми, аніж періодів теплої погоди», — пояснила вона.

Звичайно, ніхто не відміняв вплив на погоду глобального потепління. Позаминулорічна зима, наприклад, була теплою. Вона пройшла під знаком додатньої температури (вище нуля): коли на загальному тлі відлиги були періоди морозів. Цього року певною мірою глобальне потепління на території України послабилось.

Водночас начальниця відділу агрометеорології Українського гідрометцентру Тетяна Адаменко зазначила, що загальна тенденція в Україні йде до потепління зимового періоду.

Quote«Останній раз в Україні холодна зима була у 2012 році — тобто 10 років тому. І говорити про те, що зараз зміниться тренд в бік похолодання нема підстав. Так що з імовірністю на 98% зима буде відносно теплою з температурними перепадами. Скажімо, мінус 30 не буде, але мінус 20 обов'язково буде — і на північному сході, і на півночі, і на заході країни. Щороку ми фіксуємо абсолютний мінімум по країні — тобто найнижча температура, яка спостерігається в зимовий період — це мінус 19-23. Але південь буде м'якшим, там часом погода через нуль «не переступає» — температура вище середньодобової. Це Ізмаїл, Боград на Одещині, також Херсонщина», — пояснила Адаменко.

За її словами, Карпати, які мають свій мікроклімат, з великою ймовірністю матимуть морози — там зазвичай на 5-6 градусів від середньодобової.

Погода у зоні воєнних дій взимку 2022-2023: чого очікують синоптики

Крим і Луганськ у зоні бойових дій — два температурні полюси української зими, за визначенням синоптиків. Адже на Луганщині і Донеччині зима набагато суворіша, на сході чи тим більше півдні країни. Навіть у Запорізькій області у степовій ділянці зима суворіша, теплішає із наближенням до морського узбережжя. Ще м'якша зима у Миколаївській, Одеській області і в Криму.

Особливо м'яким кліматом зима відрізняється у Криму — температурним тлом, близьким до нуля: м'яка у степових районах і середземноморська на південному узбережжі.

«Там мінус 10 градусів — вже аномалія. Та й на решті території мінус 25 вважається небезпечною позначкою. Це слід враховувати і при поводженні з електронікою: при мінус 20 вона вже буде давати збої», — зауважила експертка.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉