За прогнозами, в Україні на тлі війни очікується один з найскладніший опалювальних сезонів, тепло стане не тільки дорогим, а й обтяженим ризиками пошкодження тепло- і електромереж через воєнні дії.
розбирався, як провести діагностику тепловтрат будинку та знизити їх простими методами.
Діагностика тепловтрат
Велика частина житлового фонду України має понад 25 років. У час будівництва цих будинків взагалі не переймалися питаннями тепловтрат. Різке зростання вартості енергоносіїв поставило для жителів багатоквартирних будинків питання руба – як уникнути витоку тепла.
У стандартному будинку джерелом тепловтрат можуть бути вікна, стіни, двері, а також простір загального користування. За словами голови Cпілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, до 15% тепла може втікати через неякісні двері та вікна у під’їздах, також холод може заходити через підвали та дахи.

Аналіз тепловтрат у будівлі можна замовити у фахівців — за допомогою тепловізорів, або ж провести власними силами. Фото: Еnergivpu7.wixsite
Утеплити будинок швидко дуже складно — для цього необхідно рішення всіх співвласників багатоквартирного будинку. Але навіть перед утепленням варто спочатку провести діагностику тепловтрат у всьому будинку та власних квартирах, вважає експерт.
Збереження тепла в квартирі: 5 лайфхаків
Тепловтрати часто непомітні неозброєним оком. Повне тепловізійне обстеження дозволить отримати достовірну інформацію про тепловий стан будівлі.
Фахівці за допомогою тепловізора обстежать, як розподіляється температура по поверхні в інфрачервоному діапазоні. За допомогою даних можна ідентифікувати місця з температурними аномаліями. Під час такої діагностики проводиться перевірка вікон, стін, стель, теплої підлоги, міжповерхових перекриттів, вхідних і балконних дверей, опалювальних систем.
Втім, навіть своїми силами можна зробити п'ять перевірених кроків для утримання тепла у своєму будинку у найхолодніші дні. Оптимізувавши питання тепловтрат, можна зменшити витрати на опалення взимку. Ці кроки корисні як для мешканців, які користуються централізованим опаленням, так і тим, що від'єднались від ЦО.
Крок 1. Замінити вікна і двері у квартирі
Експерти радять у першу чергу дослідити вікна та двері у квартирах: запросити віконщиків і пройтися з тепловізорами, щоб визначити вразливі місця, які дають тепловтрати.
Старі дерев'яні вікна слід замінити на метало-пластикові. Склопакети фахівці радять обирати двокамерні, заповнені інертним газом, із різною товщиною камер – для кращої звукоізоляції.
Бажаною характеристикою також є енергозберігаюче напилення на склі, що істотно зменшує тепловтрати зсередини приміщення і проникність сонячного проміння ззовні. В результаті вікно зберігає тепло взимку і прохолоду влітку.
Крок 2. Замінити вікна і двері у під'їзді
Заміна вікон у під'їзді на металопластикові також може зменшити тепловтрати на 15%.
Також варто утеплити або замінити двері — у цьому випадку реальна температура підвищується до 5 градусів.
Зниження тепловтрат через двері можна добитися не тільки за рахунок поліпшення їх герметичності, а й наявності тамбура, завдяки чому двері не відчиняються безпосередньо на вулицю.
Крок 3. Перевірка вентиляції
Вентиляція також вважається слабким місцем для тепловтрат.
Установка рекуперативної системи вентиляції дозволить уникнути тепловтрат – тепле повітря, що відводиться, передає тепло холодному, що входить. Система ефективна і в літню пору – гарячий зовнішнє повітря, проходячи через рекуператор, охолоджується кондиціонованим повітрям, що відводиться.
Крок 4. Перевірка підвалу та останніх поверхів
Також, за словами експертів, обов'язково слід дослідити у будинку підвали та останні поверхи і дах будинку, перевірити, чи є вологість та вразливі місця, що дають тепловтрати.
Тепле повітря піднімається вгору, і якщо стеля погано утеплена, просочується на горище. В середньому, виток тепла через неутеплене горище складає 15-20%.
Крок 5. Утеплення стін
На стіни припадають найбільші тепловтрати будинку, іноді їхня частка може становити до 40%. Великі тепловтрати пов’язані з так званими «містками холоду» – це елементи будівлі, у яких показники теплопровідності вищі, ніж у інших – це кути будинків, місця сполучення різних будівельних конструкцій.
Тож варто розглянути також варіант утерплення стін ззовні – це дозволяє змістити точку роси і не зменшує об’єм житлового приміщення. Цегляні, бетонні та фундаментні стіни утеплюють двома методами – навісний фасад і «мокра» штукатурка.
Якщо є значні тепловтрати в будинку, можливо варто домовитись із сусідами щодо утеплення всього фасаду будинку.