Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Як відрізати опалення та інші лайфхаки, що дадуть змогу на 70% менше сплачувати за тепло у квартирі

Що краще — відрізати централізоване опалення чи оптимізувати роботу теплового пункту багатоповерхівки. Фото: t1.ua

Що краще — відрізати централізоване опалення чи оптимізувати роботу теплового пункту багатоповерхівки. Фото: t1.ua

В очікуванні важкого опалювального сезону українці шукають засоби заощадити кошти на гарячих батареях, багато хто вже готовий відмовитися від централізованого опалення.

The Page вивчало лайфхаки, як у законний спосіб відключити батареї у своїй квартирі, а також інші способи оптимізації рахунків за опалення за умов збереження тепла в домі.

Варіант 1. Як відрізати централізоване опалення: процедура та ризики

Один із найпоширеніших варіантів, які вивчають зараз українці, — від'єднатися від централізованого опалення (ЦО). Для цього потрібна згода мешканців багатоповерхівки, цілий пакет документів, на які має дати згоду місцева влада. До того ж процедура не з дешевих.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

З одного боку, це означає, що примусово відключати у квартирах ЦО ніхто не має права, наприклад за борги.

З іншого — ніхто не може просто перейти на індивідуальне газове опалення, як це було раніше, навіть за хабар, оскільки зараз це питання жорстко регулюється законом про управління багатоквартирним будинком.

Quote«Процедура проста. Проводяться збори власників квартир будинку. Ухвалюється рішення, що власники згодні від'єднатися від централізованого опалення. Вони підписують документ, і тоді заява подається до «Київтеплоенерго», — пояснила в коментарі The Page експертка у сфері ЖКГ Кристина Ненно.

Наказ Мінрегіонбуду № 169 передбачає, що відключити в багатоповерхівці централізоване опалення можуть як ОСББ, так і мешканці будинків, у яких не створено об'єднань співвласників. В обох випадках для ухвалення такого рішення потрібно:

  • провести збори мешканців;
  • скласти протокол цих зборів, який підписується всіма учасниками зборів, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування («за», «проти», «утримався»);
  • ухвалити рішення щодо заміни ЦО на автономне (одна система для цілого будинку) чи індивідуальне (у кожній квартирі окремо);
  • подати заявку до органу місцевого самоврядування.

За законом рішення вважається чинним, якщо на зборах за нього проголосували власники квартир і нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75% загальної площі всіх квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку,

Документи, які треба подати до «Київенерго» для того, щоб відрізати ЦО:

  • письмову заяву співвласників щодо відмови від централізованого опалення;
  • протокол зборів, де було вирішено відключити в помешканнях мережу ЦО;
  • два проєкти: щодо відключення в будинку ЦО (проєкт має бути погоджений за всіма державними будівельними нормами) та щодо встановлення в будинку системи індивідуального чи автономного теплопостачання.

За процедурою, прийнявши заяву, теплокомуненерго від'єднують цілий будинок від централізованого опалення — тоді знімаються всі оплати за тепло.

Quote«У разі якщо споживач самостійно вирішив «відрізати» батареї у своїй квартирі, він однаково сплачуватиме за централізоване опалення, навіть не отримуючи його», — додала експертка.

А остаточне рішення «дозволити/не дозволити» ухвалює постійна комісія, що діє в місцевій раді, яка має засідати не рідше ніж один раз на місяць.

Кристина Ненно наголосила, що, від'єднуючись від централізованого опалення, мешканці зобов'язані вирішити, як вони отримуватимуть тепло, і запропонувати відповідний проєкт теплокомуненерго. Адже лягає навантаження на електромережі, оскільки всі ввімкнуть обігрівачі. У разі перевищення допустимого ліміту можливе виникнення аварій, загоряння проводки, що може призвести до жертв.

Для уникнення НП мешканці також мають звернутися до ДТЕК із проханням збільшити допустиме навантаження мереж, тобто отримати нові технічні умови на будинок. Тільки після цього люди спокійно можуть пережити зиму без різних «сюрпризів».

Quote«Якщо споживачі вважають, що, від'єднавшись від ЦО, вони врятуються, повмикавши обігрівачі, то отримають протилежний результат — вони будуть мерзнути. Бо залишаться й без опалення, і без електроенергії», — пояснила експертка.

В ідеалі всі процедури, пов'язані із централізованим теплопостачанням, краще проводити в міжопалювальний період (середина весни – літо) і завершити не пізніше ніж 1 вересня.

Вартість від'єднання від ЦО сягає 100 — 130 тис. грн — це залежить від проєкту, загальної площі, протяжності труб. У послугу входить також питання зливу води та консервації обладнання.

Ще однією порадою для мешканців за умови відімкненого централізованого опалення є діагностика тепловтрат у будинку та квартирах: усіх вікон, горищ і підвалів, вентиляції. І після цього ухвалюється спільне рішення, як можна оптимально утеплити будинок.

Варіант 2. Як зменшити платежі за опалення, не відрізаючи батареї

Утім, оптимізувати платіжки можна й без відрізання батарей. 97% багатоквартирного фонду не обладнані приладами регулювання подавання та розподілу теплової енергії за поверхами.

Без лічильника споживачі сплачують за середньомісячними нормами, які затверджені наказом Мінрегіонбуду, хоча тепло може й не доходити до конкретної квартири. Якщо в будинок заходить теплоносій низької температури, він не розподіляється однаково за поверхами — на вході він відповідатиме температурі в приміщенні +18, а на інших поверхах зменшиться до +13 — 14. Але споживачам приходять однакові платіжки.

Встановлення лічильника тепла

Як розповів у коментарі The Page голова Cпілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, зменшити платежі можна, коли в будинку з'явиться облік тепла.

Quote«Встановити прилади обліку тепла можна в будь-який будинок, навіть у хрущівку. Процедура встановлення лічильника також передбачає ухвалення рішення співвласниками багатоквартирного будинку на загальних зборах. Ухвалили рішення, є протокол, збирають кошти», — пояснив експерт.

Далі власники квартир мають знайти проєктну організацію, яка розробить проєкт встановлення лічильника тепла багатоповерхівки. Цей проєкт погоджується в теплопостачальній компанії (часто-густо він готується в самій компанії, а обладнання встановлюється її фахівцями).

До початку до війни такий лічильник коштував 50 — 100 тис. грн залежно від будинку. Зараз подорожчав на 20%. Проте він окупиться за перші пів року.

Quote«Тільки встановлення лічильника в багатоквартирному будинку дасть змогу зменшити платіжку на тепло до 30%. Якщо споживач сплачує за тепло без лічильника, плата за нього нараховується за загальною формулою. Як зазначено на сайті «Київтеплоенерго», на сьогодні це 38 грн 50 коп. за кв. м. З лічильником плата зменшується до рівня 30 — 32 грн», — пояснив Попенко.

Встановлення індивідуального теплового пункту

Другий етап на шляху до зменшення платіжки за опалення — встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП) і балансувальних клапанів у багатоповерхівці. Нові гаджети дають змогу регулювати подавання тепла залежно від погодних умов і рівномірно розподіляти його за поверхами.

Встановлення такого обладнання також необхідно затвердити процедурою загальних зборів.

За вартістю цей етап найдорожчий з усіх — від 500 тис. до 2 млн грн залежно від будинку. Але окупність ІТП з погляду економії складає 2 — 3 роки.

Встановлення поквартирного розподілу теплоносія

Поквартирний розподіл тепла також зменшує витрати на тепло: на 1 кв. м житла до 10 — 12 грн. Встановлення обійдеться в середньому $500 — 600 залежно від квартири і процедурно також вимагає схвалення на загальних зборах мешканців.

Quote«У будинку, де є горизонтальний розподіл тепла, встановити індивідуальний поквартирний облік подавання тепла й дешевше, і легше, ніж за вертикальної розводки. У нашому будинку тепер узимку, коли всі сплачують по 30 — 40 грн за 1 кв. м, у мене виходить у максимальні морози 15 грн — ще мінус 25 — 30% у платіжках», — наголосив Олег Попенко.

Строк окупності такого обладнання також складає два — три роки. Проте воно не лише суттєво зменшує платіжки, а й дає змогу вмикати та вимикати тепло тоді, коли вирішить сам споживач, а не місцева влада. Власник квартири також може регулювати, яка температура йому комфортніша.

Quote«Завдяки встановленню лічильнику, ІТП і розподільнику тепла реальна економія складає понад 70%. Ми отримуємо платіжки на 1000 — 1500 грн за тепло, тоді як сусіди в будинку навпроти, де не встановлено ніякого додаткового обладнання, сплачують за опалення 4 тис. грн за місяць», — пояснив Попенко.

У перерахунку замість 40 грн за кв. м, а іноді «Київенерго» рахує й по 45 грн, оптимізація теплоносія дає змогу зменшити платіжки за тепло до 10 — 12 грн на 1 кв. м. У квартирі площею 60 кв. м це дасть змогу зменшити платіжки з 2 700 — 3000 до 700 грн на місяць.

Подякувати 🎉

Коментарі

Всі новини