
Топ-7 новин про боротьбу з COVID-19 з 26 березня до 2 квітня. Фото: pixabay
Пандемія коронавірусу не вщухає вже другий рік. За прогнозами ВООЗ, вона має закінчитися до початку 2022 року. Основним засобом боротьби з коронавірусом стане вакцинація. Однак поки що занадто мало людей у світі вакцинувалися — препаратів не вистачає.
Ба більше, деякі люди саботують вакцинацію через повідомлення про побічні ефекти від вакцин. Водночас медики по всьому світі намагаються знайти ефективні ліки проти коронавірусу попри вакцини. зібрало найважливіші новини про боротьбу з коронавірусом у світі за тиждень.
Антидепресанти проти коронавірусу
Флувоксамін, який зазвичай призначають при обсесивно-компульсивних розладах, запобігає серйозним захворюванням на коронавірус, вважають вчені з США.
Вони вже провели декілька досліджень, які проказують, що препарат позитивно впливає на перебіг захворювання та попереджає госпіталізацію.
Однак лікарські компанії все ще не поспішають вкладати мільйони на тестування нових способів використання дешевих ліків, які неможливо запатентувати. Адже залишається досить невелика ймовірність, що препарат, який обіцяє успіх на ранніх випробуваннях, принесе велику користь.
Минулого місяця були опубліковані результати реального дослідження, яке відповідає результатам JAMA, серед 113 працівників іподрому, яким пропонували флувоксамін після зараження коронавірусом. Ніхто з 65 пацієнтів, які вирішили приймати препарат, не захворів, тоді як шість із 48 осіб, які відмовились від ліків, потрапили до лікарні, а один помер.
Однак препарат все ще потребує клінічних досліджень його ефективності та безпеки для використання хворими на коронавірус.
Роботи проти коронавірусу
В Індії до боротьби з коронавірусом долучилися роботи. Вони допомагають пацієнтам підтримувати зв'язки зі своїми близькими та надають допомогу медпрацівникам.
Компанія Invento Robotics, яка базується в Бангалорі, розробила трьох роботів для виконання низки завдань, починаючи від дезінфекції поверхонь і закінчуючи відповідями на запитання пацієнтів і забезпечуючи відеоконсультації з лікарями.
За допомогою технології розпізнавання обличчя робот може згадати імена та обличчя пацієнтів, з якими він спілкувався. Також роботи можуть вільно пересуватися лікарнею, допомагаючи пацієнтам зв’язуватися з родиною та лікарями за допомогою камер та відеоекрану, прикріпленого до грудей. Крім того, робот може знімати показники та нагадувати про ліки.
Застуда може допомогти у боротьбі проти коронавірусу
Останні дослідження свідчать, що звичайна легка інфекція може допомогти у боротьбі з коронавірусом. Риновіруси людини (РСВ), які спричиняють більше половини всіх простудних захворювань, є найпоширенішими респіраторними вірусами у людей.
Вони можуть допомогти клітинам людей виробляти інтерферон, який є частиною імунного захисту організму проти вірусів. Такі факти наштовхнули вчених із Центру досліджень вірусів Університету Глазго у Великій Британії на думку, що вони можуть допомогти у боротьбі з поширенням коронавірусу та обмежити його тяжкість.
Щоб це з’ясувати, дослідники заразили культури респіраторних клітин людини в лабораторії одночасно РСВ чи коронавірусом, або обома вірусами.
Культури точно імітували зовнішній шар клітин, який вистилає дихальні шляхи легенів. У клітинах, які були заражені обома вірусами, кількість частинок коронавірусу зменшувалася й їх неможливо було виявити вже через 48 годин після первинного зараження.
У подальших експериментах вчені виявили, що РВС пригнічує реплікацію коронавірусу, незалежно від того, який вірус заразив клітини першими.
Дрони проти коронавірусу
В Африці для зниження розповсюдження коронавірусу почали використовувати дрони. Американський стартап із Сан-Франциско Zipline заявив, що використовує дрони для доставки медичних товарів до місцевих клінік.
Зараз стартап має два розподільні центри в Руанді та чотири в Гані, побудовані для пришвидшення транспортування медичних товарів у районах із поганими дорогами та відсутністю холодильних машин.
Лікарі замовляють продукти зі своїх телефонів, а безпілотники здійснюють доставку в межах 50 миль, у середньому за 30 хвилин. Безпілотники можуть нести пакети вагою майже у 1,8 кілограми і скидати їх у відведене місце на землі за допомогою простого паперового парашута.
Також стартап здійснює доставку тестових зразків COVID-19 із лікарень у сільській Гані до лабораторій міст Аккра та Кумасі.
Це допомагає звільнити лікарняні ліжка, адже люди з іншими захворюваннями можуть отримувати лікування, наприклад, переливання крові, ближче до дому.
Назальний спрей проти коронавірусу
Туреччина розпочинає клінічні випробування на людях інтраназальної вакцини проти коронавірусу. Почати її застосування планують у цьому році. Препарат вже завершив доклінічні тестування.
Вчені очікують, що така вакцина буде більш ефективно боротися з коронавірусом.
Наразі у Туреччині вчені працюють над шістьма проєктами зі створення вакцин проти коронавірусу. Ці проєкти розробляють вчені в університетах Ерджієс, Хаджеттепе, Мармара, Ататюрк, Акденіз і технічному університеті Йилдиз.
Однак поки що жодна з турецьких вакцин не проходить другий етап клінічних випробувань.
Новий штам коронавірусу в Африці
В Африці виявлено новий різновид коронавірусу, що може включати в себе до 40 мутацій. Про це повідомив вірусолог, керівник Африканського центру з контролю і профілактики захворювань (Africa CDC) Джон Нкенгасонг.
Наразі патоген досліджується в одній з лабораторій у ПАР, однак немає даних про ефективність вже розроблених вакцин від коронавірусу проти нього.
Ймовірно поширення нового штаму коронавірусу почалося з Танзанії, однак країна не дає даних про захворюваність коронавірусом.
Бразильська вакцина проти коронавірусу
У Бразилії готові розпочати випробування власної вакцини ButanVac. Біомедичний інститут Бутантан в бразильському штаті Сан-Паулу планує розпочати її використання вже в липні.
Випробування препарату розпочнуться у квітні одразу після регулюючих органів. До липня Бразилія розраховує виробити близько 40 млн доз препарату.
Однак в інституті підкреслили, що препарат використовуватимуть насамеред всередині країни, а вже потім до неї буде відкритий доступ для інших держав.
Водночас виробники розраховують, що розроблена в Бразилії вакцина допоможе побороти вірус в країнах третього світу.
Випробування на тваринах пройшли успішно, вартість вакцини буде значно меншою, як порівняти з іншими. Зокрема є ймовірність, що для вакцинації буде достатньо однієї вакцини.