Вакцинація проти коронавірусу у світі набирає обертів. Ба більше, вчені кожного дня роблять нові відкриття, завдяки яким можна буде побороти пандемію ковіду. Утім, деякі особи саботують вакцинацію — так, 41% українців критично налаштовані щодо щеплень проти коронавірусу.
Однак в умовах появи все нових і нових штамів коронавірусу вакцинація та нові препарати для терапії COVID-19 залишаються основним методом припинення поширення вірусу планетою. зібрало найважливіші новини про боротьбу з коронавірусом у світі за тиждень.
Пігулки Pfizer проти коронавірусу
Американська компанія Pfizer оголосила про те, що розпочала перший етап випробувань пероральної противірусної терапії COVID-19. Новий препарат, під назвою PF-07321332 є інгібітором протеази, який, за словами представників компанії, продемонстрував активність проти вірусу SARS-CoV-2.
У компанії заявили, що боротьба з коронавірусом вимагає не тільки профілактики вакциною, а й цілеспрямованого лікування тих, хто вже заразився ковідом.
Крім того, з огляду на те, що коронавірус мутує, ймовірно, буде критично важливим мати доступ до терапевтичних можливостей як зараз, так і поза пандемією.
Згідно з повідомленням компанії, інгібітори протеази мають історію лікування інших вірусних патогенів, як-от ВІЛ і гепатит С.
Аспірин проти ускладнень від коронавірусу
Вчені розпочали дослідження впливу аспірину на боротьбу з коронавірусом. Раніше було виявлено, що аспірин може допомогти хворим на COVID-19 подолати надмірне згортання крові, що може призвести до летальних наслідків.
Вчені спостерігали за понад 400 дорослими, які приймали низькі дози аспірину. Середня доза становила 81 міліграм перед госпіталізацією або впродовж 24 годин після неї.
Однак під час нового дослідження аспірину не було такої контрольної групи, яка мала б виявити однозначну користь аспірину в боротьбі з коронавірусом. Водночас дослідження дає потенційне розуміння того, що може працювати, щоб і далі боротися з ускладненнями від коронавірусу.
Дослідники порівняли свої результати з показниками більш як 300 хворих, які не приймали аспірин. Подальший аналіз після коригування інших ризиків, як-от вік, високий кров'яний тиск або діабет, показав, що приймання аспірину:
- на 43% знижує ризик госпіталізації до відділень інтенсивної терапії;
- на 44% — ризик ШВЛ;
- на 47% знижує ризик смерті в лікарні.
Однак поки зарано говорити про приймання аспірину госпіталізованими людьми, адже такі припущення мають пройти рандомізоване клінічне дослідження, щоб довести, що низькі дози аспірину є корисними для всіх, а не лише для тих, хто страждає на серцеві захворювання.
Крім того, не варто приймати аспірин або підвищувати дозування препарату без попередньої консультації з лікарем. Аспірин має властивості запобігати згортанню крові, що може призвести до летальних випадків унаслідок кровотечі.
Ліки проти прокази для лікування коронавірусу
Крім аспірину, досить корисним у лікуванні коронавірусу може виявитися клофазимін, який використовують для лікування низки хвороб, зокрема й лепри, яку зазвичай називають проказою.
Згідно з результатами нового дослідження, яке провели дослідники з Інституту медичних відкриттів Санфорд Бернем Пребіс у Сан-Дієго, штат Каліфорнія, та Університету Гонконгу в Пок Фу Лам, клофазимін виявляє противірусні властивості проти інших варіантів коронавірусу й обмежує крайню запальну реакцію, яка зазвичай спостерігається в разі COVID-19.
Якщо дослідникам вдасться підтвердити ефективність клофазиміну, експерти зможуть негайно застосувати препарат проти COVID-19. Адміністрація з харчових продуктів і медикаментів (FDA) уже схвалила його для використання проти прокази, і він входить до Типового списку основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Вчені сподіваються якнайшвидше протестувати клофазимін у клінічному випробуванні другої фази для людей, які мають позитивний тест на COVID-19, але їх не госпіталізовано.
Гриби в боротьбі з коронавірусом
Вчені й далі активно шукають препарати проти коронавірусу. Як не дивно це виглядає, однак у боротьбі з коронавірусом людству можуть допомогти гриби.
Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго розпочали клінічні випробування, щоб з'ясувати, чи можуть певні різновиди грибів допомогти лікувати коронавірус на ранніх стадіях.
Голова Центру інтегративних досліджень Круппа при Каліфорнійському університеті доктор Гордон Сакс розповів, що деякі гриби можуть допомогти в боротьбі з коронавірусом. Він зазначив, що гриби можуть заражатися вірусами та бактеріями так само, як люди, тому поступово вони розвивали захисні сили. Саме це дало змогу використовувати їх у медицині.
З-поміж 12 тис. різновидів грибів вчені виділили два: індичий хвіст (траметес різнобарвний) та агарикон (Laricifomes officinalis). Обидва ростуть у лісах Північної Америки й не мають галюциногенних властивостей.
Так, під час лабораторних тестів агарикон продемонстрував сильну противірусну активність проти стійких до ліків штамів туберкульозу, а також вірусів H1N1 (свинячий грип), H5N1 (пташиний грип), коров'ячої віспи та герпесу.
Під час деяких експериментів сполуки в агариконі були вдесятеро потужнішими проти вірусів грипу, ніж фармацевтичний рибавірин.
Нові штами коронавірусу
Майже традиційним стало для вчених кожного тижня відкривати новий штам коронавірусу. Так, нову мутацію вірусу знайшли в бельгійському місті Льєжі. Її виявили приблизно в 4% хворих на коронавірус у цій країні.
Це суттєво менше, ніж кількість інфікованих британським штамом коронавірусу в Європі, однак цей різновид вірусу поводиться не так, як інші. Зазвичай копії вірусу втрачають ДНК, а бельгійський варіант, навпаки, збирає безліч доповнень.
Поки що невідомо, чи є він заразнішим або небезпечнішим.
Про виявлення нової мутації коронавірусу повідомила й індійська влада. Наразі вчені перевіряють, наскільки заразнішим є цей штам, а також ступінь його стійкості до вакцин.
Унаслідок секвенування останніх зразків вірусу з'ясувалося, що в незначній частині зразків, зібраних у західному штаті Махараштра, спостерігається збільшення частки мутацій E484Q і L452R проти грудня минулого року.
Подвійну мутацію виявлено в ключових зонах шиповидного білка — тієї частини вірусу, з допомогою якої він проникає до клітин людського організму. Така мутація здатна зробити вірус більш небезпечним, дозволивши йому обійти імунну систему.