Facebook Pixel

Страхи та довіра українців: рейтинг вакцин, їхніх виробників і готовності робити щеплення

Вакцинація проти коронавірусу: рейтинг вакцин і виробників в Україні. Фото: УНІАН

Вакцинація проти коронавірусу: рейтинг вакцин і виробників в Україні. Фото: УНІАН

В Україні триває вакцинація проти коронавірусу, однак деякі українці все ще скептично ставляться до вакцин. Зокрема, на це впливають новини про утворення тромбів після вакцинації препаратом AstraZeneca. Також людей хвилюють можливі побічні ефекти від застосування вакцин.

Так, 37% людей позитивно ставляться до вакцинації проти коронавірусу, водночас 41% критикують щеплення. Решта ставляться до вакцинації нейтрально. Про це йдеться в опитуванні групи «Рейтинг».


Telegram Logo

Вакцинація в Україні: бар’єри та можливості (18-19 березня 2021) from Ratinggroup

Довіра до вакцини

1819-2021-30-1024.jpg

Найбільше критиків щеплень серед молодої та середньої вікових категорій (18 — 49 років), серед жінок, жителів Півдня та Сходу, виборців партій Шарія та Мураєва, «Опозиційної платформи — За життя».

Найлояльнішими до вакцинації є прихильники «Європейської солідарності», партії Гройсмана та «Голосу». Найчастіше критично ставляться до вакцинації ті, хто не боїться захворіти на коронавірус, хто говорить, що вже перехворів на COVID-19, але тест не робив, або вважає, що вакцини призначені для заробітку, а не для захисту людей.

1819-2021-31-1024.jpg

Найбільше респонденти довіряють вакцинам, виготовленим у Великій Британії, США та країнах Європейського Союзу. Не довіряють — приблизно 20%.

Вакцинам, виробленим в Індії, довіряють 30%, не довіряють — 45%, поки що не визначилися — 23%. Вакцинам із Китаю довіряють 17%, не довіряють — 35%, не змогли відповісти — 46%.

Найменше довіряють російським вакцинам — 19%, водночас 58% їм не довіряють.

Найбільше прихильників російської вакцини серед жителів Півдня та Сходу України, людей старшого віку, критиків процесу вакцинації проти коронавірусу, виборців партії «Опозиційна платформа — За життя», партій Шарія та Мураєва.

Ставлення до щеплень проти коронавірусу

Наразі 38% опитаних готові заплатити, щоб зробити щеплення, а 47% готові вакцинуватися лише безоплатно. Водночас половина респондентів не готова вакцинуватися навіть безоплатно.

Однак 57% готові зробити щеплення, якщо держава страхуватиме від побічних ефектів, а 40% — однаково не готові.

1819-2021-37-1024.jpg

Серед опитаних 27% готові зробити щеплення вакциною CoviShield, водночас 67% не хочуть вакцинуватися цим препаратом. Загалом ті, хто не боїться захворіти, вірить у міфи щодо коронавірусу та вакцин, менш готові вакцинуватися будь-якою вакциною.

Понад 70% респондентів вважають, що масова вакцинація проти коронавірусу зменшить захворюваність у світі, а чверть не згодні із цим. Лише половина з тих, хто готовий вакцинуватися, вірять у те, що масова вакцинація проти коронавірусу зменшить захворюваність у світі.

Зокрема 16% вважають, що всі вакцини є небезпечними, приблизно третина опитаних думають, що здебільшого або всі вакцини безпечні, однак майже половина гадає, що безпечними є тільки деякі вакцини.

1819-2021-44-1024.jpg

Чому українці відмовляються вакцинуватися

Серед головних причин, чому наші громадяни не хочуть робити щеплення проти коронавірусу, називають недовіру до вакцини, яку завезено в Україну. Приблизно половина респондентів вважають причиною страх побічних ефектів від вакцини.

Кожен п'ятий назвав причиною відмови від вакцинації недовіру до влади загалом і сумніви в тому, що вакцина захистить від нових різновидів вірусу. Ще 13% просто висловлюють недовіру до вакцинації як такої.

Більш як половина опитаних згодні з тим, що вакцини придумали, щоб захистити людей, але 38% вважають, що вакцини — це заробіток на людях і спосіб їхнього контролю.

Оцінка вакцинації в Україні

Середня оцінка процесу вакцинації в Україні — 2,3 за п'ятибальною системою. Чверть опитаних оцінили процес вакцинації в країні як жахливий, третина — як поганий і ще третина — як середній. Менш як 10% оцінюють процес вакцинації на «добре» або «відмінно».

Серед опитаних 46% вважають, що найбільшу відповідальність за своєчасну вакцинацію населення несе міністр охорони здоров'я Максим Степанов. Ще 16% вважають, що за це відповідальний президент Володимир Зеленський, 15% — головний санітарний лікар Віктор Ляшко. Ще 11% переконані, що відповідальність лежить на Верховній Раді.

Водночас 44% респондентів взагалі не знають, як можна записатися в чергу на вакцинацію проти коронавірусу, 32% — щось чули про це, а 24% — добре поінформовані.

1819-2021-54-1024.jpg

Крім того, 46% опитаних згодні з тим, що є кращі способи підвищення імунітету, ніж вакцина, водночас 42% мають протилежну думку. Твердження, що людям із хронічними захворюваннями не можна вакцинуватися, підтримують 40%, не підтримують — 36%, ще 23% не визначилися.

Зокрема, чверть вважають, що краще перехворіти на коронавірус, ніж вакцинуватися, але понад 60% мають протилежну думку щодо цього.

Молодь і люди середнього віку (до 50 років) частіше погоджуються з думкою про наявність кращих методів підвищення імунітету, ніж вакцина. Ще майже третина респондентів до 40 років вважають, що краще перехворіти на коронавірус, ніж робити щеплення. Однак більшість опитаних вважають, що сам вірус небезпечніший (74%), ніж вакцина проти нього (15%).

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини