Facebook Pixel

Від алергії до смерті: які побічні ефекти вакцини проти COVID-19 і які з них — це норма

Здоров'я

Побічний ефект після щеплення від коронавірусу. Фото: Pixabay

Побічний ефект після щеплення від коронавірусу. Фото: Pixabay

Вакцини проти коронавірусу у світі вже не тільки у стадії активної розробки, а й у стадії застосування. Однак багато людей хвилюються через їхню безпеку й через те, що з'являються новини про летальні випадки після щеплень від COVID-19.

Поки що навколо вакцин проти коронавірусу згущаються барви. The Page розібралося, чого дійсно варто очікувати від щеплення і куди скаржитися, які побічні ефекти – це норма.

Важкий випадок: що може статися після вакцинації від коронавірусу

Не менш 23 осіб, яких прищепили від коронавірусу вакциною Pfizer/BioNTech, померли у Норвегії. Причини 13 з них уже розглянули фахівці, повідомило Норвезьке агентство лікарських засобів (Legemiddelverk).

За словами головного лікаря агентства Сигурда Хорті, звичайні симптоми, які викликає вакцина, такі як нудота і температура, могли призвести до смерті окремих людей старшого віку зі слабким здоров'ям. Дійсно, вакцинація у Норвегії почалася наприкінці грудня 2020 року. Першими у країні були прищеплені мешканці будинку старих в Осло.

Всього першу дозу вакцини Pfizer/BioNTech у Норвегії отримали понад 21 тис. чоловік. На початку 2021 року стало відомо про три смертельні випадки людей, які отримали вакцину, але, на думку влади, смерть не пов'язана з вакциною.

Водночас у США, штат Флорида, через кілька тижнів після вакцинації препаратом компанії Pfizer помер 56-річний лікар, акушер-гінеколог Грегорі Майкл. За інформацією New York Post, причиною смерті став геморагічний інсульт.

Його дружина розповіла у Facebook, що через кілька днів після щеплення від коронавірусу Грегорі Майкл помітив на тілі червоні плями, які вказують на наявність внутрішньої кровотечі. Після він звернувся до лікарів, які виявили гостру нестачу тромбоцитів, Майкл помер за два дні до операції.

У Pfizer повідомили, що вони активно розслідують цей випадок та уточнили, що у зараз немає ніяких свідчень про те, що вакцина може викликати зниження кількості тромбоцитів у крові.

Але справді можуть бути побічні ефекти. Наприклад у Польщі зафіксовано 37 небажаних побічних ефектів після щеплень. З них 32 – легкі побічні ефекти, 4 – середні та 1 важкий, повідомив міністр охорони здоров'я Польщі Адам Недзельський.

Найбільш поширені побічні ефекти від вакцин проти коронавірусу:

  • біль у місці ін'єкції;
  • втомлюваність;
  • головний біль;
  • м'язові болі;
  • озноб;
  • біль у суглобах;
  • підвищення температури тіла;
  • припухлість у місці ін'єкції;
  • почервоніння у місці ін'єкції;
  • нудота;
  • загальне нездужання;
  • збільшення лімфатичних вузлів (лімфаденопатія).

Ні, це нормально: чому побічні реакції – це подія не надзвичайна

За інформацією The Washington Post, дуже багато людей відчують побічні ефекти від вакцини проти коронавірусу. Але це означає лише, що організм людини дає імунну відповідь. Дійсно, побочки можуть тривати від кількох годин до кількох днів, але це не означає, що кожен випадок стане летальним. До слова, побічні реакції існують і в інших вакцинах, наприклад від грипу.

«Більшість вакцин викликають незначні побічні ефекти. По суті, це імунна та запальна реакції організму на вакцину», – повідомляє епідеміолог зі Стенфордського університету Івонна Мальдонадо.

У деяких випадках вакцини дійсно викликають важкі побічні ефекти, але в цілому вони проходять безліч етапів досліджень і випробувань, що робить їх безпечними і придатними для використання.

Наприклад, вакцина від BioNTech і Pfizer дає побічні ефекти: у деяких пацієнтів вона викликала сильну алергічну реакцію, у двох – анафілактичний шок. Тоді влада попереджає про можливі побічні реакції, особливо у людей, у яких є алергія.

Від вакцини AstraZeneca в основному звичайні побічні реакції: головний біль, припухлість на місці уколу. Від вакцини Moderna була алергічна реакція, якщо вона виникала під час вакцинації першою дозою – другу дозу не вводили.

Крім питання побічних реакцій від вакцин, існує питання їхньої ефективності. Наприклад, бразильський Інститут Бутантан повідомив, що ефективність вакцини проти коронавірусу китайської компанії Sinovac становить 50,38%. Раніше у Бразилії наполягали, що ефективність цієї вакцини становить 78%. До слова, за рекомендацією FDA, ефективності в 50% досить для підтвердження вакцини у медичних регуляторах.

Що буде з вакцинацією в Україні

30 грудня 2020 року Україна підписала контракт із китайською компанією Sinovac про постачання 1,9 млн доз вакцини за ціною 504 грн за дозу. Поставки очікуються в лютому-березні 2021 року. Першу партію поставлять в Україну протягом 30 днів після того, як вакцину офіційно зареєструють у Китаї, або в одному із компетентних органів низки інших країн. Дозвіл на застосування планують отримати у січні 2021 року. Вакцину проти COVID-19 для України буде закуповувати британське закупівельне агентство Crown Agents.

«Ми зробили серйозні кроки з країнами, які є виробниками цих вакцин. Я думаю, що у лютому, який настане вже за два тижні, ми дійсно почнемо масову вакцинацію у нашій країні. І все, що ви говорите про паспорти, про всі іншиі документи, які будуть отримувати громадяни Європейського союзу, будуть отримувати також і громадяни України».

Максим Степанов

Максим Степанов

міністр охорони здоров'я

До цього, 22 грудня 2020 року, оперативний штаб Міністерства охорони здоров'я з вакцинокерованих інфекцій затвердив план імунізації населення від COVID-19. Він передбачає охопити вакцинацією від коронавірусу щонайменше 50% населення України (20 млн людей) протягом 2021-2022 років.

Заплановано 4 етапи вакцинації:

  • січень-квітень 2021: вакцину отримають люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує критичні функції у боротьбі з пандемією COVID-19;
  • квітень-червень 2021: люди з надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто надає медичні послуги;
  • червень-вересень 2021: люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує функції з підтримки безпеки і життєдіяльності держави;
  • вересень 2021 – март 2022: люди з підвищеним ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує функції з підтримки безпеки і життєдіяльності держави.
Названі ТОП-10 туристичних місць України 2024, і це не тільки Карпати Новини

Названі ТОП-10 туристичних місць України 2024, і це не тільки Карпати

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко» Життя

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко»

Українські IT-компанії на шведському ринку: вигоди для Швеції та нові горизонти для України Погляди

Українські IT-компанії на шведському ринку: вигоди для Швеції та нові горизонти для України