Facebook Pixel

Усе про вакцину проти коронавірусу Moderna: від яких штамів захищає та чи варто боятися анафілаксії

Здоров'я

Що відомо про американську вакцину проти коронавірусу Moderna. Фото: Pixabaу

Що відомо про американську вакцину проти коронавірусу Moderna. Фото: Pixabaу

В Україні почалася вакцинація проти коронавірусу COVID-19 аналогом препарату Oxford/AstraZeneca – індійською вакциною Covishield. Перше щеплення отримав лікар-реаніматолог Черкаської обласної лікарні Євген Горенко. А 25 лютого 2021 року вакцинація стартувала і у Києві.

Розібрали склад, ефективність і недоліки вакцини від COVID-19 Moderna американського виробництва.

Цикл публікацій про вакцини від коронавірусу від The Page:

1

Вакцина проти коронавірусу Moderna: склад

До складу вакцини Moderna COVID-19 входять наступні інгредієнти: матрична рибонуклеїнова кислота (мРНК), ліпіди (SM-102, поліетиленгліколь [PEG] 2000, дімірістоілгліцерін [DMG], холестерин і 1,2-дістеароіл-sn-гліцеро-3. — фосфохолін [DSPC]), трометамин, гідрохлорид трометаміна, оцтова кислота, ацетат натрію і сахароза. Офіційна назва препарату mRNA-1273.

Вакцина Moderna COVID-19 не містить вірусу SARS-CoV-2 і не може викликати захворювання COVID-19.

Препарат Moderna – це РНК-вакцина, принцип її дії схожий з принципом дії вакцини Pfizer/BioNTech. Однак зберігання вакцини простіше – її можна зберігати при температурі від 2 до 8 градусів нижче нуля протягом 30 днів. Перед введенням можна зберігати в шприцах до 8 годин при кімнатній температурі. Вакцина також може зберігатися 6 місяців при температурі -20° C.

2

Ефективність вакцини

Під час клінічних випробувань було встановлено, що вакцина Moderna захищає від захворювання COVID-19 після введення 2 доз із інтервалом в 1 місяць. Імунітет до інфекції зберігається протягом декількох місяців, проте повний термін його дії ще не встановлено.

За даними ВООЗ, ефективність препарату компанії Moderna становить 92% після першого введення. Загалом ефективність вакцини оцінюють в 94,1%, крім того вона захищає від важкої форми коронавірусу.

На відміну від Pfizer/BioNTech, вакцина ефективна і від південноафриканського штаму коронавірусу. Компанія розробила оновлену вакцину для боротьби з цим штамом. Вона буде оцінюватися як «бустерна» для людей, які вже були вакциновані проти коронавірусу, і як первинна вакцина для людей, які ще не хворіли на COVID-19 і не були вакциновані. Однак наразі невідомо, коли оновлену вакцину почнуть застосовувати.

До слова, вакцина Moderna є третьою в світі за поширеністю застосування. За даними Our World in Data, її використовують у 27 країнах світу.

3

Вакцина Moderna: показання та протипоказання

FDA дозволило застосування вакцини Moderna для профілактики COVID-19 особам у віці 18 років і старше. Її не рекомендовано при наявності зазначеної раніше важкої алергічної реакції після попередньої дози цієї вакцини або алергічної реакції на будь-які її інгредієнти.

Вакцину можуть застосовувати для захисту людей із встановленими захворюваннями, що підвищують ризик важкого перебігу коронавірусу, такими як гіпертонія, діабет, астма, захворювання органів дихання, печінки або нирок, а також хронічними інфекціями за умови їхнього стабільного контролю.

ВООЗ повідомила, що вакцину від Moderna варто використовувати вагітним жінкам тільки у виняткових випадках. Якщо жінки-годувальниці входять до групи, рекомендованої для вакцинації (наприклад, медичні працівники), їх можуть вакцинувати. Грудне вигодовування після вакцинації припиняти не потрібно.

Якщо людина вже хворіла на COVID-19, її теж можуть вакцинувати. Такі люди можуть за бажанням відкласти щеплення від COVID-19 на термін до шести місяців.

Вакцинація рекомендована і літнім людям, але рішення про вакцинацію вкрай слабких пацієнтів похилого віку з прогнозованою тривалістю життя менш 3 місяців слід приймати після індивідуальної оцінки їхнього стану.

СКГЕ рекомендує проводити імунізацію вакциною Moderna в два етапи (100 мкг, кожен раз по 0,5 мл) із інтервалом 28 днів. За необхідності інтервал між дозами може бути збільшений аж до 42 днів.

4

Побічні ефекти

Найпоширеніші побічні ефекти від вакцини Moderna:

  • Реакції в місці ін'єкції: біль, болючість і збільшення лімфатичних вузлів в руці, де проводилася ін'єкція, набряк (ущільнення) і почервоніння.
  • Загальні побічні ефекти: стомлюваність, головний біль, біль у м'язах, біль у суглобах, озноб, нудота і блювота, підвищення температури тіла.

Існує незначна ймовірність того, що вакцина Moderna COVID-19 може викликати важку алергічну реакцію. Важка алергічна реакція зазвичай виникає в інтервалі від декількох хвилин до однієї години після введення дози вакцини. Ознаки важкої алергічної реакції можуть включати утруднене дихання, набряк обличчя і горла, прискорене серцебиття, рясний висип по всьому тілу, запаморочення і слабкість. Якщо таке сталося – другу дозу Moderna людині не вводитимуть.

Частота випадків анафілаксії – 2,8 на 1 млн доз, але в усіх випадках пацієнти видужували.

5

Вакцина Moderna в Україні

«Отримали від COVAX лист про можливість поставок в країну м-РНК вакцини вже найближчим часом», – повідомляв у січні головний санлікар Віктор Ляшко. Якщо РНК-вакцина Pfizer/BioNTech уже зареєстрована в Україні, то стовідсоткової гарантії появи в країні вакцини Moderna поки що немає.

Загалом компанія готується поставити в поточному році на ринок від 600 млн до 1 млрд доз вакцини проти коронавірусу.

6

Ціна вакцини проти коронавірусу

Нагадаємо: вакцинація в Україні буде безкоштовною, за рахунок держави. За бажання та наявність достатньої кількості препарату, вакцинуватися можна буде «поза чергою» – за власні гроші.

Орієнтовна вартість вакцини від Moderna становить від $25 до $37 за дозу (698,27 – 1033,43 грн).

Звинувачення у корупції радників Зеленського: які ризики створює Олег Татаров для України Політика

Звинувачення у корупції радників Зеленського: які ризики створює Олег Татаров для України

Фармацевтична незалежність: як «Дарниця» забезпечила Україну ліками вітчизняного виробництва Життя

Фармацевтична незалежність: як «Дарниця» забезпечила Україну ліками вітчизняного виробництва

Економічна криза в Китаї вже почалася, і вона загрожує всьому світу Погляди

Економічна криза в Китаї вже почалася, і вона загрожує всьому світу