Що відомо про вакцину Johnson&Johnson. Фото: Pixabay
Першою країною у світі, яка схвалила екстрене використання вакцини проти коронавірусу Johnson & Johnson став Бахрейн. Пізніше вакцину Johnson & Johnson схвалили й у США, а в ПАР підтвердили отримання вже другої партії вакцини.
Ми розбиралися, наскільки ефективною є американська вакцина проти коронавірусу компанії Johnson & Johnson і кому її краще використовувати.
Цикл публікацій про вакцини від коронавірусу від :
- британська AstraZeneca;
- індійська Covishield;
- німецька Pfizer/BioNTech;
- американська Moderna;
- російська Sputnik V.
Вакцина проти коронавірусу Johnson & Johnson: ефективність
Офіційна назва вакцини — Ad26.COV2.S. За даними Управління з питань якості продовольства та медикаментів США (FDA), препарат є ефективним у 66-67% випадків, якщо йдеться про запобігання захворюванню «помірної» тяжкості, й у 77 — 85% випадків, якщо йдеться про запобігання важким випадкам.
Компанія Johnson & Johnson заявляла про ефективність 66% і захист від важкої форми коронавірусу 85%. Після вакцинації під час випробувань не було зафіксовано випадків смерті або госпіталізації. А ще експерти підкреслюють, що тестування вакцин Pfizer/BioNTech і Moderna проводилися до появи південноафриканського та британського штамів коронавірусу, тоді як вакцина Johnson & Johnson тестувалася в той час, коли ці штами поширилися. Вважається, що на відміну від препарату AstraZeneca вона є ефективною проти південноафриканського штаму коронавірусу.
Вакцина Johnson & Johnson – векторна, принцип її роботи схожий із вакциною AstraZeneca. Препарат базується на звичайному вірусі застуди. Він концентрується на спайковому білку на поверхні вірусу й викликає імунну відповідь організму.
На відміну від вакцини Pfizer/BioNTech препарат Johnson & Johnson можна зберігати в холодильнику. Ще однією відмінністю вакцини Ad26.COV2.S від більшості препаратів є те, що вона вводиться внутрішньом'язово тільки один раз.
Компанія заявила, що готова негайно почати постачання вакцини після отримання дозволу на її застосування і здатна надати 20 млн доз до кінця березня 2021 року.
Перспективи появи вакцини Johnson & Johnson у країнах ЄС
Європейське агентство з лікарських засобів (ЕMA) отримало офіційну заявку від компанії Johnson & Johnson на отримання дозволу для застосування її вакцини. Агентство оцінить препарат за прискореним графіком – до середини березня 2021 року.
«Такий короткий час для оцінки можливий тільки тому, що EMA вже переглянула деякі дані під час постійного спостереження. На цьому етапі EMA оцінила дані якості та дані лабораторних досліджень, які вивчали, наскільки вакцина ініціює вироблення антитіл і імунних клітин, спрямованих на SARS-CoV-2. Агентство також розглянуло дані клінічної безпеки вірусного вектора, який використовується у вакцині», – йдеться в повідомленні.
Побічні ефекти та показання до застосування
Третя фаза клінічних досліджень показала, що вакцина Johnson & Johnson є ефективною і для молоді, і для людей старше за 60 років. Загалом у дослідженні взяли участь 44 тис. осіб із Південної Африки, Бразилії та США. Третина з них – старше за 60 років. Використання вакцини дозволяється особам від 18 років.
Єдиним протипоказанням для введення вакцини є алергічна реакція на її компоненти.
Відомо про такі побічні ефекти:
- реакції в місці ін'єкції: біль, почервоніння шкіри та набряк;
- загальні побічні ефекти: головний біль, відчуття сильної втоми, м'язові болі, нудота, лихоманка.
Є невелика ймовірність того, що вакцина може спричинити важку алергічну реакцію. Зазвичай вона виникає впродовж декількох хвилин до однієї години після введення дози. Ознаки важкої алергічної реакції можуть містити:
- ускладнене дихання;
- набряк обличчя та горла;
- прискорене серцебиття;
- сильне висипання по всьому тілу;
- запаморочення та слабкість.
Це можуть бути не всі можливі побічні ефекти вакцини Johnson & Johnson, оскільки вона все ще вивчається.
Утім, перед введенням вакцини потрібно повідомити лікаря, якщо ви приймаєте антикоагулянти або препарати, які впливають на імунну систему, у вас жар, порушення згортання крові, ослаблений імунітет, вагітність або є плани завагітніти, годуєте грудьми, отримали вакцину проти COVID-19 іншого виробника.