Facebook Pixel

Амбіції проти здорового глузду: що відомо про російську вакцину від COVID-19 і чому її ніколи не буде в Україні

Здоров'я

Що відомо про російську вакцину проти коронавірусу «Супутник V» (Sputnik V). Фото: Pixabay

Що відомо про російську вакцину проти коронавірусу «Супутник V» (Sputnik V). Фото: Pixabay

У серпні 2020 року Росія заявила про те, що першою у світі зареєструвала вакцину проти коронавірусу «Супутник V» (Sputnik V). Нагадаємо, що Україна не реєструватиме її на своїй території та не використовуватиме для вакцинації громадян.

Ми зібрали інформацію про те, наскільки цей препарат може бути ефективним, які є побічні ефекти та чому «Супутника» ніколи не буде в Україні.

Цикл публікацій про вакцини від коронавірусу від The Page:

1

Ефективність вакцини Sputnik V

Навколо ефективності вакцини Sputnik V (її офіційна назва — Гам-КОВІД-Вак) ведуться суперечки. Сам виробник на офіційному сайті «першої зареєстрованої вакцини проти коронавірусу» повідомляє про ефективність 91,6%. Згідно з повідомленням, ефективність розрахована на підставі даних 19 866 добровольців, яким вводили обидві дози вакцини «Супутник V» або плацебо. На завершальному контрольному етапі зафіксовано 78 підтверджених випадків COVID-19.

Ефективність вакцини вихваляв навіть президент РФ Володимир Путін, який розповідав, що в групі добровольців, на яких випробовували препарат, була і його донька.

«Одна з моїх дочок зробила собі таке щеплення. У цьому сенсі вона взяла участь в експерименті. Після першого щеплення температура в неї була 38, наступного дня – трохи вище за 37 і все. Знаю, що в деяких людей взагалі немає проявів – ні температури, нічого, нібито нічого й не було», – говорив він.

У професійному середовищі ці результати, звісно, викликали багато запитань. Але 2 лютого 2021 року дійсно авторитетний науковий журнал The Lancet опублікував результати третьої фази клінічних досліджень «Супутника». Вони показали ефективність вакцини на рівні приблизно 92%. У жодного з учасників досліджень, які отримали справжню вакцину, а не плацебо, коронавірус не перейшов у важку форму. Водночас вакцина показала ефективність у людей віком від 60 років і старше.

Вчені, яких опитало агентство Reuters, заявили, що застосування Росією вакцини проти коронавірусу «Супутник-V», повноцінні випробування якої ще не пройшли, може призвести до мутації COVID-19. Неповний захист вакцини може змусити вірус ухилятися від антитіл, створюючи штами, які потім ухилятимуться від усіх вакцинних реакцій.

«Погана вакцина гірша, ніж коли її взагалі немає», – повідомив професор вірусології Університету Редінга з Британії Єн Джонс.

2

Протипоказання вакцини Sputnik V

Вакцину не тестували на неповнолітніх, вагітних жінках і жінках, що годують грудьми. Тому про те, як вона діє на ці групи людей, невідомо.

За словами академіка Російської академії наук, завідувача кафедри клінічної імунології та алергології Сеченівського університету Олександра Караулова, вакцину не можна вводити людям із невеликих груп із первинним імунодефіцитом. Це групи, до яких входять понад 100 рідкісних захворювань. Усі вони пов'язані з вродженими дефектами, які впливають на роботу імунної системи. Через це людина більше схильна до інфекцій, ніж ті, хто не страждає на ці захворювання.

«Супутник V» також протипоказаний людям із серйозними хронічними аутоімунними захворюваннями.

3

Sputnik V: побічні ефекти вакцини від коронавірусу

Основні побічні ефекти:

  • підвищення температури до 38 градусів;
  • головний біль;
  • ломота в м'язах;
  • почервоніння в місці введення препарату.

Побічні ефекти спостерігаються приблизно в 15% вакцинованих, цитує главу Центру імені Гамалії Олександра Гінцбурга «Комерсант».

4

Чому «Супутника» не буде в Україні

Раніше президент Володимир Зеленський повідомляв, що немає ніякої інформації, що цей препарат є ефективним, а «громадяни України – не кролики, щоб на них експериментувати».

Цю саму тезу озвучував міністр охорони здоров'я Максим Степанов. За його словами, ефективність і безпеку російських розроблень не доведено, а вакцина ще не пройшла масштабних випробувань.

«Україна використовуватиме тільки ті вакцини проти COVID-19, які успішно пройшли третю фазу клінічних досліджень. Тому всі чутки та політичні заяви щодо державної реєстрації в Україні російської вакцини не відповідають дійсності», – написав він на своїй сторінці у Facebook.

Не менш важливим є політичний чинник. З допомогою вакцини РФ зможе впливати на інші країни, а варіант бути залежною від Росії Україна не розглядає.

На сайті Кабміну 10 лютого опубліковано постанову уряду, яку ухвалили 8 лютого. Вона присвячена питанням реєстрації вакцин проти коронавірусу для їхнього екстреного застосування.

Цим документом уряд увів заборону на реєстрацію російських вакцин. «Реєстрація вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, під зобов'язання для екстреного медичного застосування, розроблення або виробництво яких здійснено в державі, визнаній Верховною Радою державою-агресором, забороняється», – йдеться в постанові.

5

Ціна вакцини «Супутник V»

Вартість вакцини Sputnik V для міжнародних ринків із лютого 2021 року становить менше ніж $10 за дозу. Вакцину хочуть зробити «найдешевшою й найдоступнішою».

Як громадянам зменшити суми в платіжках за світло, пояснює гендиректор Yasno Сергій Коваленко Новини

Як громадянам зменшити суми в платіжках за світло, пояснює гендиректор Yasno Сергій Коваленко

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко» Життя

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко»

Як бізнесу подолати кадрову кризу Погляди

Як бізнесу подолати кадрову кризу