Вакцина проти коронавірусу: порівняння та ціни. Фото: pixabay
В Україні скоро стартує кампанія з вакцинації. Міністерство охорони здоров'я вже запустило портал, на якому можна дізнатися про її етапи та записатися на щеплення.
Україна бере участь у програмі COVAX з розповсюдження вакцини проти коронавірусу. У країну незабаром повинна прибути вакцина від компанії Pfizer. Крім того, уряд закупив препарат від AstraZeneca. розбиралося, чим відрізняються різні вакцини проти коронавірусу та як проходитиме вакцинація.
Вакцинація від коронавірусу в Україні
Записатися на вакцинацію можна через портал МОЗ або ж через заклади охорони здоров'я. Наразі на порталі не можна. Однак запис відбуватиметься через формування списків роботодавцями або цільових груп без прив’язки до місця роботи.
Крім того, запис здійснюватиметься не пізніше ніж за місяць до початку вакцинації для тієї категорії, до якої належить цільова група.
Отже записатися на вакцинацію можна:
- самостійно через вебпортал COVID-19. Це підходить тим людям, котрі належать до груп ризику, яким щеплення робитимуть першочергово. Їм потрібно зайти на портал і обрати той медичний заклад, який буде зручним для їхньої вакцинації;
- на вакцинацію також можна записатися через контакт-центр МОЗ за телефоном — 0 800-60-20-19, який працюватиме цілодобово;
- є варіант запису й у закладі охорони здоров’я. Він відбуватиметься в три кроки: визначення цільової аудиторії, вибір місця вакцинації та оформлення запису.
Які вакцини проти коронавірусу використовуватимуть в Україні
Вакцина від Pfizer і BioNTech
Компанії Pfizer і BioNTech вже оголосили про те, що за підсумками третьої фази клінічних випробувань ефективність РНК-вакцини досягла 95%. Однак ця вакцина недостатньо ефективна від штаму коронавірусу з ПАР.
Україна – у переліку країн першої хвилі COVAX. Очікується постачання 8 млн доз вакцин проти коронавірусу. З них 117 тис. – виробництва Pfizer-BioNTech.
В Євросоюзі вакцина коштуватиме 15,5 евро за дозу. Зі складнощів, пов'язаних із вакциною, стане те, що вона має зберігатися за температури -70°C.
Вакцина від Moderna
Також Україна веде переговори на поставку вакцини від Moderna. Її ефективність становить 94,5%, однак випробування ще тривають, передає Forbes.
У грудні 2020 року цей препарат був дозволений до застосування в США. А 6 січня його схвалили й у ЄС. 2021 року планується виготовити приблизно 1 млрд доз.
Вакцину компанії можна зберігати за температури від 2 до 8 градусів нижче нуля впродовж 30 днів. Вакцина також може зберігатися 6 місяців за температури -20°C.
Її орієнтовна вартість складає від $25 до $37 за дозу.
Вакцина від Sinovac
Вакцина китайської компанії Sinovac Biotech (CoronaVac) є на 100% ефективною для запобігання важким випадкам коронавірусу, майже на 78% — для запобігання легким випадкам і має загальну ефективність 50,4%.
Саме вакцину Sinovac вироблятиме українська компанія «Лекхім». Вона отримала від китайської компанії квоту на 5 млн доз вакцини для того, щоб продати їх в Україні в першому півріччі 2021-го, з них 1,9 млн доз хоче придбати Міністерство охорони здоров'я.
Для замовників ціна вакцини складе 504 грн за одну дозу. Рентабельність для «Лекхіму» становить 4-5%.
Вакцина від AstraZeneca
Україна чекає на вакцину від AstraZeneca від виробника Serum Institute вже цього тижня. Основні випробування показали, що вакцина має близько 60% ефективності.
Експерти ВООЗ рекомендують використовувати вакцину AstraZeneca і Оксфордського університету (COVID-19 Vaccine AstraZeneca) всім дорослим старше 18 років. Однак нею не варто робити щеплення дітям та людям з алергією.
Вакцинація складається з двох щеплень з інтервалом 8-12 тижнів. Ціна вакцини складає близько $4.
Вакцина від Novavax
Україна отримала підтвердження на поставку 12 млн доз вакцин компаній AstraZeneca і Novavax. Вакцину від Novavax можна зберігати за температури 2-8 градусів.
Також вона ефективна проти штамів коронавірусу. На третьому етапі клінічних випробувань вона показала 94-95% ефективності.
Novavax результативна проти британського варіанту коронавирусу. Також, згідно з попередніми аналізами, вакцина викликає побічні дії у рідскісних випадках.
Ціна однієї дози ймовірно складе $3.
Побічні ефекти вакцини проти коронавірусу
Загалом побічні ефекти для всіх вакцин проти коронавірусу дуже схожі. Зазвичай вони викликають головний біль, свербіж, почервоніння, набряк або синці на місці ін'єкції, втому, озноб або гарячку.
Також може з’явитися нудота, біль у суглобах або м'язовий біль. Однак побічні ефекти досить рідко проявляються.
Вчені також фіксують у деяких пацієнтів блювоту та діарею. Також у мінімальної кількості було зафіксовано зниження апетиту, запаморочення, пітливість, болі в животі та висипання.
Вакцинацію не варто робити людям з алергією, адже це може призвести до більш серйозних побічних ефектів, серед яких утруднення дихання.