Facebook Pixel

Вакцини проти коронавірусу в Україні: порівняння цін, ефективності й як отримати компенсацію за побочки

Здоров'я

Яка вакцина від коронавірусу найбезпечніша. Фото: Pixabay

Яка вакцина від коронавірусу найбезпечніша. Фото: Pixabay

Незабаром в Україні повинна початися вакцинація від коронавірусу. На час публікації відомо, що вакцини у нашу країну поставлять від декількох виробників: Pfizer, AstraZeneca, Sinovac і Novavax. Перші дві вже зареєстровані в Україні. Також велися переговори про постачання вакцини Moderna, але чи буде в Україні препарат від цього американського виробника, поки що невідомо.

The Page порівняло, наскільки безпечні вакцини від коронавірусу, якою буде ціна, і хто нестиме відповідальність за побічні ефекти.

1

Яка вакцина проти коронавірусу краще

  • Вакцина Pfizer/BioNTech

Згідно з дослідженнями виробників і Міністерства охорони здоров'я Ізраїлю, вакцина американсько-німецького виробництва Pfizer/BioNTech запобігає передачі коронавірусу на 89,4%. Разом з цим, через 4 тижні після першого щеплення знижується ризик госпіталізації до 85%. Раніше компанії оголосили, що за підсумками третьої фази клінічних випробувань, ефективність вакцини досягла 95%, але її ефективності недостатньо для боротьби зі штамом коронавірусу з ПАР.

Серед побічних ефектів найчастіше помічають біль у місці введення препарату, головний біль і втому.

Зберігається вакцина при температурі -70 °C, після доставки в центр вакцинації її потрібно буде розморозити і використовувати протягом п'яти днів. Вакцинація Pfizer/BioNTech складається з двох етапів: першого щеплення і повторного через місяць для формування імунітету.

Вакцину вже зареєстрували в Україні.

  • Вакцина AstraZeneca

За даними ВООЗ, ефективність захисту від симптоматичної течії інфекції коронавірусу англо-шведською вакциною AstraZeneca становить 63,09%. Згідно з дослідженням компанії й Оксфордського університету, вакцина AstraZeneca знижує ризик госпіталізації на 94%.

Україна закупила вакцину в індійського Serum Institute, який виробляє препарат Covishield за ліцензією AstraZeneca. Перша партія вже прибула в Україну.

Рекомендовано вводити дві дози вакцини з проміжком від 8 до 12 тижнів.

Найбільш поширеними можливими побічними ефектами вакцини AstraZeneca були: біль, почервоніння, свербіж, набряк, синці у місці ін'єкції, втома, озноб або гарячка, головний біль, нудота, біль у суглобах або м'язовий біль.

Вакцину AstraZeneca можна зберігати в холодильнику при температурі від 2 до 8 °C.

  • Вакцина Novavax

За даними американської компанії, ефективність вакцини Novavax становить 89,3%. Вона є трохи меншою, але ефективна і у випадку з британською і південноафриканською мутацією коронавірусу. Вакцину не дослідили на людях, які не досягли 18 років. Тому вакцинувати препаратом Novavax будуть тільки дорослих.

Вакцину можна зберігати при температурі 2-8 °C. При використанні препарату побічні ефекти виявлялися рідко.

Вакцину для України вироблятимуть на підприємствах Serum Institute (Індія).

  • Вакцина Sinovac

Вакцина китайської компанії Sinovac Biotech (CoronaVac) під час клінічних випробувань у Бразилії виявилася майже на 30% менш ефективною – всього 50,4%. Однак у Туреччині її ефективність була 91%, а в Індонезії – 65%.

Вакцину можна зберігати при температурі 2-8° C. Її вводять внутрішньом'язово, двома дозами з інтервалом у 14 днів. Дослідження не показали серйозних побічних ефектів, найпоширеніший – лихоманка протягом декількох днів.

  • Вакцина Moderna

Україна поки що тільки веде переговори щодо поставок вакцини від Moderna. Її ефективність після першого введення становить 92%. Вакцину компанії можна зберігати при температурі від 2 до 8 градусів нижче нуля протягом 30 днів. Вона також може зберігатися 6 місяців при температурі -20° C.

Вакцину можна застосовувати людям від 18 років і старше, внутрішньом'язово двічі з інтервалом в 1 місяць.

За даними виробника, основні побічні ефекти вакцини від Moderna: біль у місці введення щеплення, набряк, почервоніння, озноб, головний біль і біль у суглобах, втома. Протягом години після введення можлива поява сильної алергічної реакції. Якщо так сталося – другу дозу Moderna людині не вводитимуть.

2

Вакцина проти коронавірусу в Україні: ціна

Остаточна вартість більшості вакцин залежатиме від розміру партії, яку замовить країна. Вакцинація від коронавірусу в Україні буде безкоштовною, за рахунок держави. Але якщо хтось захоче вакцинуватися раніше, ніж це заплановано МОЗ, за достатньої кількості вакцини це можна буде зробити за свій рахунок.

За словами народного депутата від «Слуги народу» Євгенії Кравчук, під час наради було обговорено питання можливої вакцинації за свій рахунок. Поки що ймовірна ціна 700 грн за дозу вакцини і близько 1400 грн за курс.

  • У країнах Євросоюзу ціна вакцини Pfizer/BioNTech коштуватиме 15,5 євро (525,98 грн) за дозу. Повний курс обійдеться в 31 євро (1051,96 грн);
  • Вакцина AstraZeneca коштує $4 (111,72 грн);
  • Ціна вакцини Novavax – імовірно $3 (83,79 грн);
  • Вартість однієї дози вакцини від COVID-19 виробництва китайської компанії Sinovac Biotech складе для України $18 (504 грн);
  • Орієнтовна вартість вакцини від Moderna становить від $25 до $37 за дозу (698,27 – 1033,43 грн).

10 лютого 2021 року Національне антикорупційне бюро почало розслідування щодо закупівлі вакцини проти коронавірусу. Йдеться про розслідування щодо можливих зловживань під час закупівлі китайської вакцини від Sinovac Biotech по $17,85 за дозу за допомогою приватної фірми-посередника.

3

Побічні ефекти від вакцин: хто заплатить за шкоду здоров'ю

За даними The Guardian, ВООЗ надасть компенсації громадянам 92 бідних країн-членів глобальної програми COVAX, якщо будуть серйозні побічні ефекти через вакцини від коронавірусу. Україна — серед 92 країн, у яких достаток оцінюють як низький. Ці країни мають право на участь у програмі, але зараз достеменно невідомо, чи зможуть українці розраховувати на компенсацію від ВООЗ. Для країн, які самостійно фінансують свої закупівлі вакцини проти коронавірусу, також планують ввести програми відповідальності.

Постраждалі зможуть подати заявку про побічні ефекти через спеціальний сайт. Його запуск очікується до кінця березня 2021 року. ВООЗ обіцяє «швидкий, справедливий, надійний і прозорий процес» програми компенсації. Програма діятиме щонайменше до 30 червня 2022 року. Виплата постраждалим буде одноразовою.

Організація вважає, що випадки серйозних побічних ефектів будуть «рідкісними».

Нагадаємо, що, за словами члена Асоціації правників України, адвоката Ростислава Литвинова, для використання вакцин в Україні фізична особа або юридична особа, яка несе відповідальність за якість, безпечність та ефективність лікарського засобу (заявник), повинна подати до Міністерства охорони здоров'я заявку про державну реєстрацію вакцини (п.3 постанови Кабінету міністрів України від 26 травня 2005 № 376 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів і розмірів збору за їх державну реєстрацію (перереєстрацію), Порядок № 376»).

Факт реєстрації ліків підкріплюється реєстраційним посвідченням. Протягом терміну його дії заявник несе відповідальність за ефективність, безпечність та якість зареєстрованого лікарського засобу, вживає заходів для підвищення науково-технічного рівня виробництва та гарантії якості зареєстрованого лікарського засобу, які встановлюються в Україні (п.7 Порядку № 376).

Згідно з чинним законодавством України, особа (фізична або юридична), яка звернулася в МОЗ із заявкою про реєстрацію лікарського засобу, несе відповідальність за ефективність і безпеку цього лікарського засобу.

Як громадянам зменшити суми в платіжках за світло, пояснює гендиректор Yasno Сергій Коваленко Новини

Як громадянам зменшити суми в платіжках за світло, пояснює гендиректор Yasno Сергій Коваленко

Що подивитись на День незалежності США: десять фільмів про американську історію Життя

Що подивитись на День незалежності США: десять фільмів про американську історію

Курс на первинне житло: як «єОселя» вплине на ринок нерухомості Погляди

Курс на первинне житло: як «єОселя» вплине на ринок нерухомості