
Скільки коштує лікування коронавірусу. Фото: УНІАН
Коронавірус в Україні продовжує випробовувати на міцність медичну систему і нервову систему українців. За словами прем'єрміністра Дениса Шмигаля, вакцина від коронавірусу буде в Україні не пізніше лютого 2021 року. Україна веде переговори про постачання вакцин проти коронавірусу з шістьма виробниками.
Але поки вакцини в Україні немає, громадяни повинні дотримуватися правил безпеки, а у разі зараження не нехтувати медичною допомогою.
розбиралася, скільки коштує лікування коронавірусу в Україні, і які послуги можна отримати безкоштовно.
Одужання від COVID-19: офіційні джерела
За словами начальниці відділу «Пресслужба» Національної служби здоров'я Лілії Гудзь, вартість лікування пацієнта з коронавірусом обходиться приблизно у 20 тис. грн, а якщо хворий перебуває на інтенсивній терапії, ця сума може збільшитися до 40 тис. грн.
За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, лікування одного пацієнта з важкою формою коронавірусу в Україні коштує від 45 тис. грн.
«Якщо ми говоримо про процес лікування одного хворого, у якого важкий перебіг хвороби, то це сума від 45 тис. грн. Лікарські засоби враховані в тарифі – це те, що ми переказуємо безпосередньо лікарям», – сказав він.
У теорії лікування коронавірусу в стаціонарах державних лікарень має бути безоплатним для пацієнтів. Але в реальності не всім вистачає бюджетних коштів, а іноді гроші навмисно притримують. В одній із лікарень Вінниці в жовтні 2020 року пацієнтів змушували купувати ліки самостійно, тоді як на рахунку притримували гроші, які виділили для боротьби з COVID-19.
Раніше в Нацслужбі здоров'я заявляли, що для фінансування медичних установ відомству бракує 5,6 млрд грн.
На практиці: скільки коштує вилікуватися вдома
Якщо в пацієнта легка форма коронавірусу, він не потребує госпіталізації й може лікуватися вдома. Специфічного лікування COVID-19 поки немає, тому хворому зніматимуть симптоми.
Прийом у лікаря в державній поліклініці є безоплатним (за наявності декларації). У приватній клініці консультація фахівця коштує від 500 грн, якщо декларацію не укладено.
ПЛР-тест на коронавірус теж є безоплатним, але за направленням сімейного лікаря. Якщо сімейний лікар ухвалив рішення про необхідність ПЛР-тестування, додому до пацієнта направлять мобільну бригаду для взяття мазків для тесту. Незадовго до приїзду медиків пацієнта попередять про це, попросять вийти на вулицю й дочекатися приїзду бригади. Іноді через високу завантаженість лабораторій пацієнт може дізнатися про результат упродовж 10 днів, але частіше все роблять оперативніше. Наприклад, кореспондент дізнався результати тесту через 5 днів.
Оперативніше (і дорожче) можна зробити тест у приватних клініках. Вартість ПЛР-тесту варіюється від 700 до 2 265 грн.
Також можна зробити експрес-тест на коронавірус — за направленням сімейного лікаря в державній поліклініці його роблять безоплатно. У приватних клініках він коштує 550 – 850 грн (вдома – від 1 450 грн).
Якщо пацієнт проживає не один, йому потрібно буде носити маску на обличчі, щоб не заразити своє оточення. Вона коштує від 10 до 20 грн. Членам сім'ї або сусідам хворого теж потрібно носити маску й рукавички (вартість рукавичок 2 — 4 грн). Важливо: маску потрібно змінювати кожні 2 години, а сам режим самоізоляції триває від 14 днів. Тобто на маски для однієї людини (за умови регулярної їхньої зміни) потрібно щонайменше 840 грн.
Щодо лікування симптомів, то жарознижувальний засіб коштуватиме від 10 грн за упаковку парацетамолу. Сироп або таблетки проти кашлю коштують від 85 до 300 грн. Таблетки або спрей проти болю в горлі – від 25 до 250 грн. Судинозвужувальні краплі проти нежитю – від 18 до 600 грн. Вітаміни для підтримання імунітету – приблизно 90 – 250 грн.
Додатково може знадобитися пульсоксиметр для вимірювання кількості кисню в крові – від 500 до 4 тис. грн.
У разі підозри на пневмонію пацієнту потрібно буде зробити комп'ютерну томографію легень. Її вартість – від 1,2 тис. грн.
Орієнтовна сума лікування однієї людини – від 1 до 5 тис. грн (сума може відрізнятися залежно від індивідуальних рекомендацій лікаря та/або наявності супутніх хвороб у пацієнта).
Безоплатні послуги при лікуванні коронавіруса
- Безоплатний ПЛР-тест на коронавірус за направленням сімейного лікаря.
- Експрес-тест на COVID-19.
- Рентген легенів.
- Консультація сімейного лікаря (або інших фахівців за потреби).
- Медикаментозна терапія.
- Киснева підтримка, інтенсивна терапія та підключення до апарату ШВЛ (за потреби).
- Харчування й перебування в стаціонарі.
Лікування коронавірусу в приватних клініках
Лягти в приватний стаціонар із коронавірусом у Києві можна у двох клініках: «Добробут» і «Оберіг». За перебування в стаціонарі потрібно заплатити від 12 тис. грн. В Одесі можна звернутися до клініки Into-Sana — там стаціонар, за даними журналіста Євгена Спіріна, коштує від 10 тис. грн. Виклик «швидкої» з приватної клініки коштує від 1,2 тис. грн. За ліки потрібно платити окремо.
«У деяких київських клініках є послуга патронажу: лікар курує хворого пацієнта, коли той перебуває вдома. Лікар зв'язується з пацієнтом кілька разів на день, контролює його стан і призначає потрібні препарати. Таку послугу ми знайшли у двох клініках. У першій клініці це коштуватиме 2,6 тис. грн, у другій — з огляду на ситуацію: за виклик терапевта, який зробить ПЛР-тест, потрібно буде сплатити 2,9 тис. грн, якщо тест робити непотрібно – 1,6 тис. грн. Лікар дивиться на стан хворого і вирішує, як діяти далі», – пише «Бабель».
- За даними Укрінформу, у «Добробуті» ставлять у чергу, чекати на госпіталізацію потрібно в середньому 5-7 днів. Якщо пацієнт потрапить до відділення терапії, то день перебування там складе 12 тис. грн, але ще треба оплатити депозит – 80 тис. грн. У відділенні реанімації перебування коштує 14 тис. грн на добу, а депозит складає 100 тис. грн. Депозит – це кошти, які використовуються на лікування, діагностику та перебування пацієнта в стаціонарі.
- У клініці «Оберіг» доба в одномісній палаті коштує 12,6 тис. грн, у двомісній – 9 тис. грн. До цієї суми входять харчування та лікарський супровід. Перед госпіталізацією теж потрібно внести депозит – 50 тис. грн.
Резюмуємо
У разі легкого перебігу коронавірусної хвороби вартість одужання нічим не відрізняється від ціни одужання від звичайної застуди. Якщо ж перебіг хвороби є тяжким, усе набагато складніше й дорожче.
Звісно, говорять, що на коронавірус рано чи пізно перехворіють усі, а дехто – кілька разів. Але до появи ефективної вакцини краще не наражатися на неприємності й виконувати елементарні правила безпеки: мити руки, дотримуватися дистанції і, безумовно, носити маску, що закриває ніс і рот, у громадських місцях — в іншому разі можна отримати штраф.