Facebook Pixel

Штрафи за не носіння масок. Як працюватиме закон: пояснення юристів

Маски або респіратори згідно із законом повинні закривати і ніс і рот. Фото: УНІАН

Маски або респіратори згідно із законом повинні закривати і ніс і рот. Фото: УНІАН

У п'ятницю, 20 листопада, текст закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX опублікували в газеті «Голос України». А це означає, що починаючи з суботи, 21 листопада, українців можуть законно штрафувати за відсутність або неправильне носіння масок у громадських місцях.

Як саме працюватиме новий закон, як будуть штрафувати, чи можна уникнути покарання і що з цим законом не так – розбиралося The Page.

1

Хто і як може штрафувати за не носіння масок?

Згідно з текстом закону, протоколи про правопорушення можуть складати уповноважені на те посадові особи та органи внутрішніх справ.

Від імені органів державної санітарно-епідеміологічної служби розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати штрафи мають право лікарі-гігієністи, лікарі-епідеміологи органів державної санітарно-епідеміологічної служби.

Ще штраф за не носіння масок у публічних місцях можуть накладати виконавчі комітети (виконавчі органи) сільських, селищних, міських рад, районні в місті, міські чи районні суди (судді).

Як повідомила The Page член Асоціації юристів України Вікторія Коновалова, уповноважені працівники підрозділів Нацполіціі можуть виписати та стягнути штраф одразу на місці за допомогою безготівкових платіжних пристроїв.

Ще, за словами адвоката ЮФ «Ілляшев та Партнери» Костянтина Кривенка, крім терміналу, оплатити можна через банківську установу не пізніш як через 15 днів з дня отримання постанови про штраф, а потім ще відзвітувати перед поліцією про сплату.

Раніше штрафи за порушення маскового режиму виписували за спільною статтею за порушення карантину. Їхній розмір становив від 17 тис. до 34 тис. грн, але суму штрафу стягували не одразу, а після розгляду протоколу в суді.

«Протокол складатимуть одразу на місці, а не так, як було раніше, коли складали протокол, передавали до суду, а суд потім вирішував – накладати штраф чи ні. Внаслідок цього у нас менше 5% – 3% навіть – були застосовані штрафні санкції як до громадян, так і для організацій», – розповів глава МОЗ Максим Степанов.

2

Від чого залежить розмір штрафу?

За перебування в громадських місцях без масок і респіраторів, які будуть закривати і ніс і рот, українці повинні будуть заплатити від 170 до 255 грн.

За словами Вікторії Коновалової, розмір штрафу може залежати від поведінки самого порушника. Він може або відразу виправитися і надіти маску, або відмовитися це робити, за що і отримає максимальний розмір штрафу.

Константин Кривенко додав, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.

3

Все одно не буду: чи може людина відмовитися сплачувати штраф за не носіння маски?

За словами Вікторії Коновалової, люди можуть відмовитися платити штраф за не носіння маски, якщо у них немає грошей, або вони не згодні з постановою про накладення штрафу.

У першому випадку, правопорушник повинен сплатити штраф і направити його посадовій особі, яка його наклала, не пізніше ніж через три дні після закінчення терміну виконання постанови. Термін виконання – 15 днів.

У другому випадку, якщо скарга про незгоду з постановою про штраф не буде задоволена, штраф повинен бути сплачений протягом п'ятнадцяти днів із дня повідомлення про відмову задовольнити цю скаргу.

Якщо правопорушник не сплатить штраф в терміни, він буде зобов'язаний виплатити подвійний розмір штрафу плюс витрати на його облік.

«Зовсім не платити штраф, не можна. Рішення уповноваженого органу про накладення штрафу підлягає оскарженню, відстрочці, але не самостійній відмові від його виконання. Повне ігнорування накладеного стягнення буде мати негативні наслідки у вигляді подальшого примусового виконання рішення через виконавче провадження, а можливо із застосуванням заходів примусового стягнення (звернення стягнення на майно, кошти та інше; звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію; заборона боржнику розпоряджатися та користуватися своїм майном, а також інші)», – додав Костянтин Кривенко.

Єдиний законний спосіб не платити штраф (крім очевидного – носити маску) – це оскаржити постанову про накладення штрафу. Її можна оскаржити протягом десяти днів із дня винесення постанови про штраф.

Костянтин Кривенко додав, що положення КУпАП передбачають, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення уповноважений може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням. Рішення щодо малозначності приймається у кожному конкретному випадку.

«Таким чином, уникнути сплати штрафу можна, якщо переконати поліцейського, що ви не є злісним порушником та надалі не будете порушувати закон. Однак, якщо постанова вже винесена та накладено стягнення у вигляді штрафу, не виконувати таке рішення можна лише у разі його скасування за наслідком оскарження», – розповів він.

Міністр юстиції Денис Малюська вважає, що оскаржити штраф за не носіння маски буде дорожче, ніж його оплатити.

«По-перше, рішення про накладення таких штрафів повинен приймати суд. Однак через завантаженість суддів вони просто не встигали розглядати відповідні протоколи. Іноді правоохоронці допускали помилки при складанні самого протоколу. По-друге, штрафувати перехожого, який зайшов в магазин без маски, на суму від 17 тис. грн було психологічно непросто. Найчастіше у людини довелося б забирати останні гроші... Люди, яким випишуть штраф, зможуть його оскаржити в суді. Однак чи матиме це сенс, якщо судитися вийде дорожче, ніж сплатити штраф», – повідомив він.

4

Де носити маску: що вважається «громадським місцем»

Штраф за не носіння або неправильне носіння масок або респіраторів можуть накласти в громадських будівлях, спорудах, громадському транспорті. Помічник юриста компанії INTEGRITES Володимир Палійчук розповів, що маски потрібно буде носити в органах місцевого самоврядування або органах державної влади, закладах харчування, навчальних закладах, магазинах і торгово-розважальних центрах, спортивних комплексах, банках та інших фінансових установах, театрах, кінотеатрах, музеях і т.д., громадському транспорті.

«Законодавець обрав максимально широкі категорії для позначення місць, де потрібно використовувати маски. Саме тому вони будуть, по суті, обов'язкові у всіх приміщеннях, що використовуються для надання послуг фізичним або юридичним особам», – повідомив він.

Костянтин Кривенко додав, що за законодавством України, «громадське місце» – це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони. Перелік громадських місць може бути розширений органами місцевої влади.

Необхідно зазначити, що законодавець у ч. 2 ст. 44-3 КУпАП передбачив накладення стягнення саме за перебування за відсутності засобів індивідуального захисту в:

  • громадських будинках і спорудах;
  • громадському транспорті.

Громадські будівлі і споруди – це загальна назва будинків і приміщень, які призначені для розміщення закладів, підприємств, організацій тощо, які надають послуги (обслуговування фізичних і юридичних осіб). Дане визначення міститься в державних будівельних нормах.

«Що саме є громадським транспортом, відповідно до чинного законодавства України, залишається загадкою», – додав він.

5

Альтернативна думка: що не так із законом про штрафи за не носіння масок

Як повідомила The Page член ради комітету Асоціації правників України з конституційного права Оксана Нагнічук, новий закон – дублює відповідальність за неносіння масок і несправедливий стосовно бізнесу.

«Вкрай важко власникам бізнесів чи їхнім представникам відстежувати, чи продовжує носити громадянин маску, пересуваючись приміщенням, після того, як його було допущено в масці», — повідомила вона.

Нагнічук додала, що бізнес і так уже контролює наявність масок у людей. Тому що за порушення санітарних норм, порушення правил щодо карантину людей вже встановлена відповідальність, яка застосовується як до громадян, так і до посадових осіб (ст. 42, 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

«Тобто, встановлення ще одного штрафу за порушення практично тих самих норм, адже дотримання санітарних норм та правил щодо карантину людей — це й охоплює (в тому числі, проте не зокрема) носіння засобу індивідуального захисту, — передбачає дублювання відповідальності, яка вже передбачена законодавством», – підкреслює вона.