Як пандемія коронавірусу змінила сучасну медицину. Фото: pixabay
Уже понад рік увесь світ живе в ситуації пандемії коронавірусу. Загальна кількість хворих у світі налічує майже 121 млн. Однак ковід приніс людству не лише мільйони смертей.
Як би дивно це не звучало, однак коронавірус змінив сучасну медицину. зібрало позитивні зміни, які принесла пандемія коронавірусу.
Коронавірус змінив дослідження рідкісних захворювань
Ситуація з коронавірусом сприяла розвитку генетичної медицини для розпізнавання, діагностики та лікування рідкісних хвороб.
Саме генна терапія є вирішальним інструментом у лікуванні рідкісних захворювань. Так, завдяки розвитку дослідження генів вчені можуть використовувати технологію редагування геномів CRISPR. Її застосовують для внесення змін до ДНК рослин, тварин і навіть людей. Ця технологія дає змогу формувати імунітет проти вірусів.
Крім того, зараз дослідники переходять до підходів, які дозволяють зрозуміти багато захворювань одночасно. Так, на тлі успіху досліджень із боротьби з коронавірусом, хворобою Альцгеймера, діабетом і раком вчені змогли випробовувати нові рішення для розв'язання проблем із рідкісними хворобами.
Ситуація з коронавірусом також сприяла розвитку віртуальних досліджень і дистанційної діагностики. У разі продовження інвестицій у нові технології є шанси на розвиток досліджень і подолання рідкісних хвороб.
Коронавірус сприяв інноваціям у діагностиці хвороб
Пандемія коронавірусу та масова ізоляція сприяли розвитку дистанційних методів діагностики хвороб. Так, у Великій Британії через скорочення прийомів у лікарнях пацієнти використовують спеціальний прилад для проведення обстеження самотужки.
Приладом, який одночасно працює як стетоскоп, термометр і камера, яку можна використовувати для фотографування внутрішньої частини вуха, можна користуватися вдома. Він також дає змогу стежити за станом хворого дистанційно.
Завдяки такій інновації британські лікарі можуть прослухати груди пацієнта, обстежити горло або вуха хворого.
Такий прилад також використовується спеціалізованими медсестрами, які відвідують пацієнтів вдома. Якщо дітям потрібна регулярна фізіотерапія, щоб легені могли ефективно працювати, пристрій можна використовувати для прослуховування грудної клітки й визначення того, чи була терапія ефективною та чи потрібно її змінювати.
Штучний інтелект може допомогти в лікуванні коронавірусу
Дослідження, опубліковане в Nature Communications, показало, що машинне навчання може допомогти виявити наявні препарати, які здатні боротися з коронавірусом, особливо в людей похилого віку.
Основною проблемою пандемії був саме пошук ефективних методів лікування. А швидке поширення вірусу змусило вчених шукати комплексну терапію.
Ефективним варіантом боротьби з коронавірусом виявилося перероблення наявних ліків. Перепризначення ліків є ефективною стратегією, що пропонує найшвидший перехід від досліджень до клінічної допомоги.
Однак пошук нових застосувань наявних ліків вимагає від дослідників проведення трудомістких і коштовних рандомізованих контрольованих досліджень, пояснила обчислювальна біологиня Керолайн Улер.
Тому на допомогу вченим прийшли саме штучний інтелект і машинне навчання. Технології можуть прискорити процес перенаправлення ліків, адже такі інструменти враховують сотні або навіть тисячі людських відмінностей у великій популяції, які можуть вплинути на роботу ліків в організмі.
Дослідники з Массачусетського технологічного інституту мали за мету розробити підхід до машинного навчання, щоб ідентифікувати ліки, які вже є на ринку і які можуть бути потенційно перероблені для боротьби з COVID-19, особливо в людей похилого віку.
Щоб визначити ліки, які можуть покращити стан легень у літних людей, дослідники використали технології аналізу великих даних. Застосовуючи техніку машинного навчання, яка називається автокодером, команда створила великий перелік можливих ліків. Потім група склала карту мережі генів і білків, що беруть участь як у процесі старіння, так і зараження COVID-19.
Алгоритм машинного навчання проаналізував набори даних, щоб виділити препарати, вплив яких на експресію генів, вірогідно, допоможе боротися з проблемами, які спричиняє коронавірус.
З висновками своїх досліджень команда інституту поділиться з фармкомпаніями. Однак для схвалення таких препаратів їм доведеться пройти клінічне тестування ефективності. Водночас такий підхід до машинного навчання може бути поширений і на інших пацієнтів.