Facebook Pixel

Звідки взявся коронавірус. Топ-5 теорій змови

Життя

Фото: Мар'ян Блан / Unsplash

Фото: Мар'ян Блан / Unsplash

Коронавірус пройшовся планетою. Влада поступово відкриває кордони, лікарі вдосконалюють протоколи лікування, вчені створюють вакцину, бізнес приходить до тями, футурологи прогнозують майбутнє. Тимчасом прихильники теорій змови висувають здогадки. Хто придумав коронавірус: китайці, щоб перемогти США, чи американці, щоб перемогти Китай; прихильники вакцинації й відмови від готівки; держави, які хочуть покінчити з демократією та пенсіонерами, чи інтернет-провайдери. The Page попросило експертів прокоментувати найпопулярніші версії.

  • Змова фармацевтів
Фото: Anna Shvets / Pexels

Фото: Anna Shvets / Pexels

Карантин добігає кінця, а економісти підбивають підсумки. Від COVID-19 виграла медична галузь, ІТ-компанії, що спеціалізуються на розробці програмного забезпечення для віддаленої роботи, а також усі, хто займається доставкою і торгує через інтернет.

Але найбільший куш зірвуть фармкомпанії, які створять вакцину від коронавірусу. Напевно, саме тому фармацевтів звинувачують найбільше — мовляв, вони спеціально створили цей вірус і випустили його «в люди», щоб потім враз усіх «вилікувати». Особливо таврують Білла Гейтса, який останніми роками активно інвестує в розробку вакцин від різних захворювань.

Насправді вакцини від коронавірусу ще немає, тому немає й компаній або окремих людей, на яких можна було б звалити провину. Поки ліків не знайдено, теорія щодо змови фармацевтів — спекуляція. Анатолій Амелін, співзасновник аналітичного центру «Український інститут майбутнього», каже, що над вакциною працюють у США, Ізраїлі, Росії, країнах Азії — хто знайде, той отримає вигоду: «Люди ладні купувати тести за кілька сотень доларів. Уявіть, скільки платитимуть за вакцину. Вчені вважають, що принаймні 40% населення перехворіє на коронавірус. Це глобальний ринок. У цьому разі йдеться про сотні мільярдів доларів. Це доходи компаній, які зможуть винайти таку вакцину».

  • Торгова війна
Фото: Gladson Xavier / Pexels

Фото: Gladson Xavier / Pexels

Прихильники цієї теорії вважають, що COVID-19 — результат торгової війни між Китаєм і США. У цьому вони збігаються, але сперечаються щодо того, хто винний у пандемії і хто запустив вірус — китайці чи американці. З одного боку, він з'явився не в американському місті, а в китайському Ухані; з іншого боку, китайці успішно перехворіли, вийшли з кризи і відновлюють економіку, а США, навпаки, на самоізоляції і на самому піку епідемії.

У березні китайський дипломат запитував у своєму твіттері, де ж американський «нульовий пацієнт», після чого Держдепартамент викликав посла КНР, щоб той якось це пояснив. На початку травня держсекретар США Майк Помпео розповів в інтерв'ю, що коронавірус почав поширюватися з лабораторії в Ухані. А вже за кілька днів сказав, що доказів цього факту у США немає.

«Торговельні переговори ще не закінчилися, вони тривають. Завершилася тільки перша фаза, в рамках якої США отримали хороші умови, попри те, що вони не вписуються в деякі правила СОТ. Говорити про штучно створений вірус некоректно, бо тут немає жодних доказів. Це політичні ігри, які супроводжують торгові переговори, — говорить Олена Омельченко, адвокат, керівник практики міжнародної торгівлі компанії «Ілляшев та партнери». — Друга фаза переговорів також вплине на весь світ. Тактика Китаю — очікування. Тактика США — напад. Китай розтягує час, щоб перенести своє виробництво до інших країн. І якщо говорити про COVID-19 та його вплив на світову економіку, то варто зазначити, що Китай першим вийшов з цієї кризи, він готовий до того, щоб вжити заходів, які допоможуть відновити економіку. І в США це розуміють».

  • Змова проти пенсіонерів
Фото: Pepi Stojanovski / Unsplash

Фото: Pepi Stojanovski / Unsplash

Коли статистика показала, що від коронавірусу помирають переважно літні люди, одразу ж з'явилася ще одна теорія змови: новий вірус запустили, щоб знищити тих, хто не працює, але отримує гроші з бюджету. Прихильники цієї теорії говорять, що COVID-19 — це такий собі «хрестовий похід» проти пенсіонерів.

ВООЗ уже назвала міфом те, що коронавірус вражає тільки літніх людей. Цей вірус можуть підхопити представники всіх вікових категорій. Люди похилого віку і ті, хто страждає від астми, діабету та хвороб серця, схильні до підвищеного ризику розвитку важких форм коронавірусної інфекції.

«У світовому масштабі смертність від коронавірусу є дуже незначною. Кожного дня в світі люди помирають від різних інфекційних захворювань. Наприклад, від грипу. І цифри тут є набагато вищими. Немає жодного сенсу «вбивати коронавірусом». Якщо й вірити у теорії змови, то нас, найімовірніше, не вбивають, а залякують», — прокоментував The Page кандидат економічних наук Олександр Хмелевський.

  • Небезпечні вежі 5G
Фото: Paul Zoetemeijer / Unsplash

Фото: Paul Zoetemeijer / Unsplash

Ще не розроблено чітких протоколів, як лікувати коронавірус, але лікарі абсолютно точно знають, як він передається: повітряно-крапельним шляхом, коли до дихальних шляхів здорової людини потрапляють краплі, що виділяються з дихальних шляхів хворої (під час кашлю, чхання, спілкування). Також заразитися можна, доторкнувшись до зараженої поверхні, а потім до очей, рота або носа. Втім, є люди, які вірять, що вірусом нас заражають вежі 5G.

І це попри всі заяви ВООЗ, що мобільні мережі 5G не сприяють поширенню COVID-19 і що віруси неможливо передати з радіосигналом або хвилями мобільного зв'язку. Тут не допомагає навіть той факт, що на коронавірус хворіють по всьому світу, включно з країнами, де немає й натяку на 5G. Прихильники цієї теорії борються з коронавірусом найрадикальнішим і найоригінальнішим способом — підпалюють вежі мобільного зв'язку.

«Це стовідсотковий міф! Неможливо синтезувати біологічні об'єкти за допомогою електромагнітних хвиль. Якби це було можливо, з допомогою веж 5G і мобільних телефонів уже б клонували людей і створювали біороботів, — розповів The Page керуючий партнер консалтингової групи Expert & Consulting Анатолій Фроленков. — Апологети цієї теорії змови десь відкопали, що Ухань — це перше місто, де запровадили 5G. Хоча 5G уже давно є в ОАЕ, Великій Британії та інших європейських країнах».

  • Цифровий концтабір та відмова від готівки
Фото: rupixen.com / Unsplashed

Фото: rupixen.com / Unsplashed

Коронавірус змінив звичний світ: країни закрили кордони, демократичні уряди отримали безпрецедентну владу, бізнес пішов на карантин, люди самоізолювалися. Життя перейшло в інтернет. Тепер тут працюють, навчаються, проводять наради, зустрічаються з друзями, роблять покупки. Прихильники теорій змов не змогли пройти повз і вирішили, що коронавірус вигадали ті, хто бажає «зацифрувати» населення Землі й помістити нас до віртуального концтабору, щоб позбавити прав і свобод, а також контролювати наші гроші.

«Очевидно, що коронавірус існує. Вочевидь, його намагаються використовувати у власних інтересах. Усі експериментують: фінансисти, політики, керівники країн. Дійсно, існує потенційна загроза зменшення фундаментальних прав і свобод, наприклад, права на пересування або безпеки персональних даних, — вважає голова руху «Всі разом!» Руслан Кухарчук. — Тут і давня ідея щодо відмови від живих грошей та повний перехід на цифрові гроші, що одразу ж дозволить все контролювати. Електронні платежі швидкі, але людина має право використовувати найзручніший для неї спосіб оплати».

Статистика розбиває цю теорію змови в пух і прах: під час карантину рекордно зріс попит на готівку. Згідно з даними Європейського центрального банку, за перший місяць карантину готівкових коштів в обігу було більше на €41,2 млрд (йдеться про країни ЄС). І це попре те, що лікарі не рекомендували користуватися паперовими грошима. Тут переміг страх збідніти: люди знімали готівку «на чорний день», щоб убезпечити себе і свої сім'ї.Українська опера Chornobyldorf, що увійшла до топ-6 найкращих у світі, вже доступна онлайн Життя

Українська опера Chornobyldorf, що увійшла до топ-6 найкращих у світі, вже доступна онлайн

Криза-2020. Ринок люксових товарів чекає найбільше падіння за 25 років Мода

Криза-2020. Ринок люксових товарів чекає найбільше падіння за 25 років

Сувеніри з Азії: що привезти із собою з подорожі до Китаю, Японії, Таїланду, Індії, Південної Кореї та Шрі-Ланки Подорожі

Сувеніри з Азії: що привезти із собою з подорожі до Китаю, Японії, Таїланду, Індії, Південної Кореї та Шрі-Ланки