Пандемія коронавірусної інфекції COVID-19 стала справжнім ударом для всього світу. Глобальна економіка не була готовою до подібних подій, а у країн немає адекватних методів реагування на такі ситуації, попри попередні пандемії свинячого грипу й атипової пневмонії. Цього разу пандемія викликала глобальну рецесію в країнах і поділила світ на «до» та «після» коронавірусу.
COVID-19 стане причиною переосмислення глобальних питань і, ймовірно, назавжди змінить не тільки бізнес, економіку, систему охорони здоров'я, але й системи державного устрою, які й так критично вимагають змін.
Ще минулого року ряд футурологів передбачали ймовірність виникнення хвороби, яка може стати причиною пандемії. Насамперед, подібна ситуація викликана нестачею потрібних ліків, а також занадто тривалими строками створення нових. Мільярди доларів витрачаються на дослідження нових препаратів, але у підсумку лише кілька з них щороку проходять реєстрацію. Частина досліджень просто йде в нікуди — через систему реєстрації медпрепаратів. Це також впливає на швидкість розробки самих ліків, вважає британський бізнесмен, засновник агенції культурних змін We do things differently, письменник і футуролог Марк Стівенсон.
Державам та економічній галузі варто сприймати COVID-19 як своєрідну підготовку до майбутнього.
Марк Стівенсон
Британський бізнесмен, письменник і футуролог.
Криза, спричинена коронавірусом, виявила основні економічні та соціальні проблеми, які було складно помітити в умовах стабільності. Людям доведеться переглянути всю структуру суспільства, аж до державного ладу. З'ясувалося, що демократія не так вже й ідеальна — у країн все ще існують досить великі проблеми у працевлаштуванні, особливо в критичний період. Крім того, не варто забувати й про глобальні проблеми, включно з екологією.
Десять років тому компанії неохоче інвестували в проєкти, що пов'язані з навколишнім середовищем, але зараз їхній інтерес до вкладення коштів у екологічні ініціативи зріс. Хоча й із запізненням, але вони долучилися до цього процесу, зазначив Стівенсон.
Проблема з екологією взагалі може знищити все, що є.
Марк Стівенсон
Британський бізнесмен, письменник і футуролог.
Щодо майбутнього, яке нас чекає, то багато в чому воно залежатиме від того, як кожен індивід реагуватиме на довколишні події. Ба більше, важливо та потрібно перейматися глобальними питаннями, а також активно оцінювати те, що відбувається. Соціальний посил впливає на реакцію фінансових структур. Зрештою, щоб впливати на ситуацію, досить не інвестувати в компанії, які можуть погано впливати на важливі для життя фактори: наприклад, не купувати продукцію підприємств, які своїм виробництвом завдають шкоди екології.
У найближчі п'ять років зміниться безпосередньо система інвестування, вважає Стівенсон. Все більше грошей вкладатиметься в боротьбу з екологічними проблемами, тому що їхні наслідки стали більш помітними і стало складно ігнорувати їх. Коронавірус показав людству, що є речі набагато важливіші, ніж прибуток, підкреслив футуролог.
Потребує змін і система демократії, яка повинна спиратися не тільки на думку більшості, але й слухати меншість. Важливо збільшити залученість громадян до державних процесів. Наприклад, дати можливість людям самим вирішувати, куди витратять їхні податки. Це дозволить знизити корупцію та залучити їх до активної участі в житті країни. Подібна система зможе оновити соціальний контракт — договір про те, що суспільство надає повноваження державі, а вона, зі свого боку, піклується про людей.
Стівенсон прогнозує, що впродовж найближчих 30 років людству доведеться переглянути своє ставлення до всього: до держави, бізнесу, екології, фінансів, системи охорони здоров'я та своєї роботи. Коронавірус стане початком до розуміння того, що ми не настільки хороші, як нам здавалося, а влада нарешті зрозуміє, що у держав є системні проблеми. І це буде необхідною умовою для виживання. Доведеться відмовитися від моделей бізнесу, які націлені тільки на прибуток, але водночас руйнують навколишній світ.