Facebook Pixel

Робота на карантині. Кого коронавірус залишив без заробітку

Автор

В Україні кожен десятий працівник уже втратив роботу, свідчить опитування дослідницького агентства Info Sapiens. Cвій штат частково або повністю скоротили 42% підприємців, а 63% бізнесу планує це зробити через продовження карантину. Зокрема, до скорочень готується 31% малого бізнесу. Такі дані двох опитувань оприлюднили Спілка українських підприємців та Європейська Бізнес Асоціація. Але є й бізнес, який поки скорочень працівників не планує.

«У березні зарплати виплачували в тому ж обсязі, що і раніше. А зараз замислилися над їхнім зменшенням десь на 20-30%», — розповідає The Page засновник девелоперської компанії KAN Development Ігор Ніконов. Він також припускає, що частина співробітників, можливо, піде у відпустку, але не за свій рахунок.

«Моє завдання — утримати працівників, але продажі падають, а витрати зростають. Можливо, платитимемо їм 50-40% зарплати».

Ігор Ніконов

Ігор Ніконов

Засновник КАН Development

Водночас бізнесмен додає, що зараз важко чітко щось спрогнозувати, оскільки кожного дня ситуація змінюється.

Як пояснює Ніконов, загалом у будівельній галузі не варто очікувати значних скорочень працівників, оскільки цей сегмент бізнесу швидко зростав до карантину.

«Жодної людини не звільнили, але ми скоротили зарплати працівникам в офісах та в магазинах», — ділиться з The Page генеральний директор компанії Intertop Ukraine Сергій Бадрітдінов.

За його словами, офісні працівники, які зараз працюють вдома, мають заробіток на 30% менше, але при цьому він не конкретизує, яку зарплату отримують у магазинах.

«Під час карантину онлайн-торгівля зросла на 30%. Офісні працівники приймають замовлення, а ті, хто працював в магазинах, лише упаковують їх».

Сергій Бадрітдінов

Сергій Бадрітдінов

Гендиректор мережі магазинів Intertop Ukraine

Мережі кінотеатрів «Планета Кіно» грошей на зарплати вистачить до червня, але якщо для розважальної індустрії карантин продовжать до липня-серпня, тоді працівникам доведеться піти у відпустку за свій рахунок, розповідає співвласник мережі Дмитро Деркач. За його словами, в березні всім працівникам виплатили 70% зарплати, але в квітні її скоротили до 50%.

Як пояснює партнер консалтингової компанії Odgers Berndtson Олексій Комліченко, наразі бізнес намагається утримати ключовий персонал, оскільки пізніше він здорожчає. За його словами, аби звести звільнення до мінімуму, компанії знижують зарплати працівникам.

«Тільки у сервісних компаніях роботу тимчасово не виконують до 80% працівників, водночас у всіх інших — 10-15%. Усі, хто може, намагаються перейти на віддалену роботу», — зазначає Комліченко.

Він прогнозує, що в разі продовження карантину українці втрачатимуть роботу і влітку. За його словами, звільнювати будуть поетапно.

Карантин залишить без роботи 20% працівників спортклубів, оскільки сезон на цей бізнес закінчиться майже одразу після зняття обмежень, говорить консультант компанії Pedersen&Partners Костянтин Головін. «Влітку частина людей не ходитиме до спортзалів», — додає він.

Beauty-сфера також уже не поверне попередніх обсягів заробітку, навіть за умови відкладеного попиту. «В інтернеті можна знайти людей, які зараз надають послуги з дому. 10-15% таких працівників не повернуться до салонів, оскільки вони зароблятимуть те ж саме вдома», — зазначає він.

Працівники закладів сфери послуг уже шукають можливість заробити, розповідає керівник експертно-аналітичного центру сайту з пошуку роботи HeadHunter Юлія Дрожжина.

Водночас більшість компаній зменшили обсяги найму, додає вона. Зменшення кількості вакансій на 30% помітила і HR-експерт сайту rabota.ua. Тетяна Пашкіна.

Експерти зазначають, що під удар переважно потрапили працівники зі сфери туризму, гостинності, непродовольчого ритейлу, маркетингу та керівники відділів чи компаній.

За словами Пашкіної, якщо ринок довгий час перебуватиме на карантині, то компаніям доведеться скорочувати працівників або ще більше зменшувати їм зарплату.

Quote«У цю кризу будуть сегменти, які зіпсують собі репутацію гарно оплачуваних бізнесів», — додає вона, згадуючи ситуацію з банківським сектором у 2008 та 2014 роках .

При цьому чверть компаній продовжують набирати працівників, як і до карантину, зауважують в HeadHunter. Активно шукають робітників агро-, IT- і транспортні компанії, а також продуктовий ритейл.

Така ситуація збільшила конкуренцію на ринку втричі, говорить Дрожжина. А от Пашкіна занепокоєна тим, що закордонні ринки швидше оговтаються від кризи, ніж український, і тоді населення активно поїде на заробітки.

Подякувати 🎉