Футорологи прогнозують кардинальні зміни у світовій економіці, свідомості людей і, можливо, навіть зміни державного устрою. Пандемія коронавірусу закінчиться повною зміною світового порядку: нас може чекати державний капіталізм, соціалізм і навіть варварство.
Пандемія коронавірусної інфекції (COVID-19) стала потрясінням для всього світу. Економіки країн не були готові до подібних ситуацій. Майбутня світова рецесія вже викликає побоювання не тільки в економістів і бізнесменів. Минулі епідемії (як-от віспа, чума або «іспанка») серйозно міняли світовий устрій. Очевидно, що зараз людство стоїть на порозі змін. зібрало добірку думок футурологів про те, що нас чекає після пандемії коронавірусу.
Світ чекає глобальна переоцінка цінностей, вважає німецький футуролог Матіас Горкс. Власне, пандемія підвела світ до точки біфуркації — тобто до зміни режиму роботи системи.
У своїй статті він запропонував уявити осінь 2020 року, де пандемія вже закінчилася. За словами Хоркса, звичні колись речі знайдуть новий смак і цінність. Ми будемо здивовані тим, як швидко цифрові комунікаційні технології виправдали себе. Теле- та відеоконференції, які не були популярними серед колег, виявилися досить практичними та продуктивними. Вчителі дізналися більше про дистанційне навчання, а офіс перестав бути чимось необхідним.
Коронавірус змінив відносини між технологіями та культурою. До кризи технології здавалися панацеєю, носієм всіх утопій. Великий технологічний обман скінчився.
Матіас Горкс
Німецький письменник і футуролог
Водночас технології перестануть сприйматися лише як засіб для відповіді, коли вам телефонують, зазначив Горкс. Пандемія створить нову культуру комунікації, де повідомлення та телефонні дзвінки цінуватимуться значно більше в якості швидкого способу комунікації.
Футуролог впевнений, що ми будемо здивовані тим, наскільки економіка може зруйнуватися. Після пандемії ми будемо згадувати про «чорний квітень», коли економіка сильно впала, фінансові ринки втратили 50%, а безліч компаній збанкрутували, закрилися або «мутували» у щось зовсім інше.
Згідно з прогнозом Хоркса, глобальна економіка після пандемії існуватиме в одному просторі, проте їй доведеться відмовитися від довгих ланцюгів поставок. Замість цього з'явиться безліч локальних виробництв. Крім того, інтернет-мережі також будуть локалізовані, а ремесла переживуть відродження популярності.
Вірус буде «зламано» — це тільки питання часу, вважає британський космолог, астрофізик і автор книги «Майбутнє: Перспективи людства» Мартін Ріс. А значить ситуація набагато краща, ніж з віспою або «іспанкою». У своїй книзі (вона вийшла у 2018 році) автор передбачив майбутню пандемію і те, що сховатися від економічного колапсу буде неможливо в нашому «мережевому» світі.
Згідно з оптимістичним прогнозом Ріса, світ чекає одноразове потрясіння, після якого все відновиться. Але людству доведеться вивчити два уроки: варто відмовитися від нестійких ланцюжків виробництва, а міському працівникові не обов'язково витрачати час на дорогу з дому до офісу та назад.
Коронавірус, як і глобальна зміна клімату, є проблемою нашої економічної структури, вважає доктор економічних наук Саймон Меїр.
Бізнес обвалився, а люди голодують, оскільки немає механізму, щоб захистити їх від реалій ринку. Лікарні переповнені, люди вмирають.
Саймон Меїр
Екологічний економіст, доктор економічних наук
Меїр розробив чотири сценарії розвитку подій, до яких призведе пандемія: капіталізм, варварство, соціалізм і взаємодопомога.
- Державний капіталізм
Це саме те, що відбувається зараз на прикладі європейських країн, де держава переживає тільки за економіку. А працівника турбує, чи не помре він від голоду, оскільки не може працювати через хворобу або через карантин. Звісно, така модель є життєздатною, а прямі вливання грошей можуть підтримати економіку у разі короткочасного впливу коронавірусу.
- Варварство
Це найгірший сценарій. Він передбачає падіння економіки, яке призведе до масового голоду, тому що у країн не буде адекватного інструменту для підтримки населення та бізнесу.
Подібний сценарій можливий, якщо держава не зможе знайти адекватних заходів для підтримки медичної системи та бізнесу або ж грошей просто не буде достатньо. Подібне може призвести навіть до падіння державного устрою та розриву комунікацій між країнами.
- Державний соціалізм
Цей сценарій може стати актуальним, якщо уряди будуть націлені на збереження життя, а не ринків. Тобто грошові вливання відбуватимуться в ті галузі, які є життєво важливими. Наприклад, продукти харчування та медицина. Ця схема передбачає однакові виплати всім громадянам, незалежно від їхньої роботи та статусу. Ба більше, подібні ініціативи можна спостерігати у Великій Британії, Данії та Іспанії, де людям не тільки дають гроші, але й послаблюють податкові та кредитні зобов'язання, зазначив Меїр.
Подібний сценарій можливий за умови довготривалості пандемії та глибокої рецесії, в ході якої можуть зруйнуватися деякі ланцюжки поставок. Однак головна проблема цього сценарію – можливий авторитарний режим.
- Взаємодопомога
Сценарій, де допомога залежатиме не від держави, а від малих груп, експерту здається найбільш оптимальним варіантом виходу з варваризму, подолання капіталізму та підтримки соціалізму. У групах зможуть об'єднуватися люди для допомоги один одному та для вирішення різних питань. Малі групи можуть бути більш мобільними у наданні медичної допомоги та в налагодженні ланцюжків постачань.