У сучасному світі нашу увагу постійно купують, перемикають або перетягують. Вона давно стала цінною валютою в битві бізнесів, корпорацій і держав. Тим часом це саме ті ліки, з допомогою яких лікуються наші душевні рани, і той ресурс, з допомогою якого ми можемо вибудувати своє унікальне життя. Тому й виникла потреба у фахівцях, які допомагатимуть людині повертати її увагу до життєво важливих процесів.
Так з'явилася психотерапія — мистецтво, яке допомагає людині повернути право та можливість «жити до душі», бачити й помічати себе та цікавитися своїм внутрішнім простором так само щиро, захоплено й уважно, як сучасна людина цікавиться... хоча б вибором нового телефона або курсом валют.
Терапевтичні зустрічі і є тим спеціальним простором, наповненим увагою людини та психотерапевта, для відновлювальних, цілющих, дослідницьких зустрічей із собою. Давайте розберемося, як знайти свого психотерапевта.
Про свого психотерапевта
У якийсь момент людина розуміє, що вона живе не так, як хотіла б. Й ось це відчуття призводить її до пошуку «свого психотерапевта». Такий собі мотивувальний міф, який, з одного боку, відмінно допомагає зрештою дійти до психотерапії. Але, з іншого боку, з таким формулюванням ви ризикуєте надовго зависнути в стадії безнадійного пошуку. Бажання знайти того, хто краще за інших вас зрозуміє, розгрібатиме ваші проблеми, любитиме вас, розумітиме з пів слова, жалітиме, вислуховуватиме, підтримуватиме, терпітиме, буде з вами заодно в усьому-всьому-всьому, може на роки захопити вашу увагу й не принести результату.
А якщо все-таки зауважити, що головне — не пошук «свого психотерапевта» (або ідеального батька, як сказали б психоаналітики), а саме ваше бажання навчитися помічати й розуміти себе, жити із самим собою, зі своїми близькими та всім світом навколо до душі?
От тоді просто хорошого психотерапевта вам, найімовірніше, виявиться цілком достатньо. Своїми питаннями, мовчанням, присутністю він створить простір, у якому вам буде легко провести генеральне прибирання у вашій душі та житті й вимести сміття з ваших відносин із собою та людьми. Ви разом наповните цей простір якісною увагою до вас і вашого життя. І тоді ви легко зможете розібратися й попрактикуватися в тому, як повноцінно жити не тільки в битві, у пошуку, у досягненні, а й у мирний час — у радості, спокої, відпочинку.
Так і ні не говорити, чорне з білим не носити
Тож чи достатньо хорошим є психотерапевт, якого ви знайшли, для такої роботи?
ТАК, хороший, коли: він ставить вам питання, багато чи небагато питань, або мовчить, але ви відчуваєте, що ви цікаві для свого терапевта як людина. Коли ви розповідаєте про справи, людей, проблеми, психотерапевт допомагає вам повертати вашу увагу до вас: що і як ви відчуваєте? Про що і як ви думаєте? Що і в який спосіб ви хочете отримати? Як ви говорите про свої почуття, бажання, про себе? Як реагуєте в різних ситуаціях? Після сесії у вас є відчуття, що ви поговорили самі із собою, стали ближчими до себе й цікавішими.
НІ: якщо довіра до фахівця зростає, а до себе, навпаки, зменшується, то ви прийшли не за адресою. Якщо ви відчуваєте себе безпораднішим, вразливішим, втраченим, відчуваєте тільки сором або незручність після зустрічей із терапевтом — у такому разі краще пошукати інший варіант.
ТАК: психотерапевт взаємодіє з вами як доросла людина з дорослою. Якщо ви намагаєтеся бути з ним дитиною або граєте батьківську роль, він допомагає вам повернутися до дорослої позиції. Й із зустрічі ви виходите з більшою стійкістю, з відчуттям опори й ширшим баченням ситуації, а також варіантами її розвитку.
НІ: якщо він «краде» у вас відповідальність за ваше життя, дає дуже багато нагальних порад (не плутайте з рекомендаціями!), ставиться до вас «по-батьківськи поблажливо», нав'язує вам рішення або продає рецепти щасливого життя. Розмовляє з вами як батько, учитель або наставник. Підказка для першої зустрічі: розпитайте його про супервізію: якщо терапевт відчуває дитячий захват або взагалі заперечує саму ідею супервізії, найімовірніше, у нього є проблеми зі стійкою дорослою позицією, і він схильний буде грати вам «маму» або бути з вами інфантильним.
ТАК: ви поділилися чимось дуже особистим і відчуваєте, що нічого страшного не сталося. Навіть якщо вам важко говорити про щось важливе або вам важко під час сесії, ви можете обговорити це з терапевтом. Навіть якщо в перші рази це буде ваше спільне зусилля. Тут важлива тенденція — з кожним разом говорити стає легше.
НІ: фахівець дозволяє собі висміювати або знецінювати те, про що ви розповідаєте. Підтримує ідеї переваги одних людей над іншими або дискримінацію за будь-якою ознакою, висловлюється принизливо про будь-яку групу людей, заявляє, що є якийсь єдино прийнятний спосіб життя: «справжня» жіночність або мужність, «здорова» сексуальна орієнтація або гендерна ідентичність, «правильні» сімейні цінності.
ТАК: ви чітко бачите й самого психотерапевта — його підхід, його правила, його межі, умови, на яких він із вами працюватиме. Він розповідає про методи, якими користується, відповідає на ваші запитання, пропонує вам чіткий графік зустрічей, умови їхньої оплати, скасування або перенесення.
НІ: ви не можете розібратися у вашому договорі та умовах скасування зустрічей, психотерапевт часто спізнюється, підсаджується до вас без дозволу, перебиває вас, відвертається на свої справи, ігнорує те, про що ви хочете поговорити, замовчує свою освіту, не може чітко розповісти про методи роботи та супервізію.
ТАК: оскільки терапія — це процес, у якому ви з терапевтом є однією командою, дуже важливим є й те, як ви згадуватимете про терапію між зустрічами. Чи можете ви говорити про все, що було між сесіями, відверто, як партнери, не звітуючи, не соромлячись, не боячись розголосу? Чи можете розповісти вашому терапевту про ваші думки, почуття й дії щодо терапії та самого терапевта? Той рівень щирості, який поступово з'явиться між вами, стане мірилом того, наскільки ви зможете бути щирі із собою. Щоправда, ця щирість виникає поступово й вимагає вашої спільної роботи.
НІ: між вами є конфлікт інтересів — ви ходите разом на курси йоги, ваші діти навчаються в одному класі, ваші чоловіки/дружини знайомі, є спільні родичі або «колишні», або терапевт безпосередньо користується послугами вашої компанії, співпрацює з вашим начальством.
ТАК: якщо є можливість, подивіться не тільки на відгуки людей, які пройшли терапію із цим терапевтом. Подивіться на саму людину після терапії: які в неї стосунки із собою, зі своїм життям? І якщо вам подобається відповідь на це питання, найімовірніше, терапевт, який із нею працював, буде фахівцем високого рівня.
НІ: поставте психотерапевту питання про те, що саме він вважає «здоров'ям», «щастям», «професіоналізмом». І коли він вам відповідатиме, слухайте самого себе: як вам із цими відповідями? Що ви відчуваєте, коли приміряєте їх до себе? Адже саме цей простір і ці цінності терапевт і його школа пропонуватимуть і вам. І якщо відповіді вам не подобаються, дозвольте собі шукати іншого терапевта.
Отже, будемо реалістами. Кожен із нас сам несе відповідальність за своє здоров'я. Мабуть, саме тому для розв'язання складних завдань і ситуацій до вибору свого психотерапевта важливо ставитися так само серйозно, як і до будь-якого вагомого рішення щодо здоров'я. Дайте собі час і можливість вибирати. Багато талановитих терапевтів величезну увагу приділяють кордонам, безпеці (своїй та клієнта), конфіденційності, відновленню власних сил, знають ціну публічності й усвідомлено уникають надмірного інтересу до своєї персони. Найчастіше знайти їх можна саме за результатами їхньої роботи: за відгуками інших людей, чий стан і відносини із самими собою після того, як вони пройшли психотерапію, вам подобаються.
І щоб у деталях не сховався диявол
- вам має бути зручно добиратися на терапію, особливо в умовах великого міста;
- час для сесій, який є в терапевта, має бути зручним і для вас;
- для вашого процесу буде корисно, якщо терапевт зможе запропонувати вам регулярні зустрічі в один і той самий або близький до нього час;
- варто вибирати терапевта в тій ціновій категорії, щоб це було під силу вам фінансово. Зазвичай комфортно витрачати на лікування не більш як 5-10% доходу, особливо якщо цей процес довгостроковий;
- дуже добре, якщо вам подобається сам кабінет, простір ваших зустрічей.
Найголовніше в процесі вашого відновлення — це ваше власне бажання зустрітися, познайомитися, стати близьким із собою, вилікувати себе. Дозвіл зрештою подбати про себе, зацікавитися собою як дійсно улюбленою, важливою людиною і своїм унікальним життям, яке ви пишете набіло. Цей намір може й мусить стати дороговказом і технікою безпеки ваших зустрічей.
Матеріал створений за підтримки чеської недержавної організації People in Need. У рамках проєкту «Як справи насправдi» працює анонімна безоплатна «гаряча лінія», на яку за психологічною допомогою цілодобово може звернутися будь-хто охочий. Телефон: 0 800 210 160
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора