Для того щоб почати сортувати сміття, передусім потрібно бажання. І трохи місця вдома. Про те, як його розумно використати, уже подбали дизайнери. вибрало п'ять цікавих рішень.
Контейнери для сортування можуть бути різних видів: у вигляді картонних коробок, мішків, пластикових кошиків, баків зі сталі, з фільтрами та розумними гаджетами. Яку б систему ви не обрали, пам'ятайте головне правило — сміття, що призначене для подальшого перероблення, має бути чистим. Обов'язково мийте упаковку перед тим, як її викинути, і добре висушуйте. Щоб заощадити місце в сміттєвому баку, стискайте пластикові пляшки, алюмінієві банки, упаковки з-під соку та молока, картонні коробки.
Картонні контейнери
Це найпростіший спосіб почати сортувати сміття. Наприклад, такі контейнери пропонує організація «Україна без сміття». Там рекомендують встановити кілька картонних коробок, наприклад на балконі. І впродовж тижня-двох складати туди пластик, папір, скло тощо. Потім відвозити відсортоване сміття до пунктів приймання.
Ці контейнери зроблено з макулатурного картону. Габарити — 35 х 35 х 70 см. До кожного контейнеру можна підібрати кришку з підписом. Є «пластик», «папір», «скло», «метал», «комбінована упаковка», «неліквідний пластик» і навіть «кришечки» та «паперові стаканчики». З додаткових плюсів — доступна ціна. Контейнери коштують 145 — 295 грн, кришки — 25 — 75 грн. Сортувальний набір із 3-х контейнерів обійдеться в 850 грн, із 4-х — 1150 грн.
Контейнери-конструктори
Щоб заощадити місце, різні контейнери можна ставити один на інший. Вдале рішення є в IKEA — серія для сортування сміття Sortera. Це пластикові баки для сміття особливої конструкції — їх можна відкривати, навіть якщо розмістити один на одному. Єдиний момент: щоб конструкція не впала, не ставте більш як три ящики місткістю 37 л і більш як два ящики місткістю 60 л, а важке сміття кидайте в нижній. Контейнери Sortera підходять для паперу, пластику, скла, металу. Ціна — 249 грн (37 л) і 299 грн (60 л).
Вертикальна система
Є вже готові вертикальні конструкції. Наприклад, брати Ентоні та Річард Джозефи з компанії Joseph Joseph придумали гарне і зручне відро для сортування сміття Totem. Це система з двох відділень. У верхньому відділенні міститься фільтр, який запобігає появі неприємних запахів. Тут кріпиться невелике трикутне відерце для харчових відходів, отже, залишається ще місце, наприклад для пластику. У нижньому відділенні можна збирати скло та папір. Ціна — від 5 144 грн (40 л) до 9 390 грн (60 л).
Мішки для сортування
Найбюджетніший варіант — мішки для сортування, які ставляться поруч один до одного, а відрізняються за кольором (як варіант — мають різні етикетки). Такі теж є в IKEA — з етикетками, кришками та ручками. Мішки Dimpa ще й можна прати. Ціна — 130 грн (70 л).
Розумне відро для сміття
Уже з'являються гаджети, які самі сортують сміття. Наприклад, французький стартап Eugene by Uzer. Цей прилад зчитує штрихкоди на упаковці й підказує, куди викинути непотрібну річ. Уже можна придбати сканер вартістю 79 євро. У планах — випустити «розумне» відро для сміття з вбудованим гаджетом.