Facebook Pixel

Як почати сортувати сміття. 10 кроків

Життя

В Україні тисячі звалищ, які засмічують природу. Крім того, у нас багато заводів, де можна переробляти більшість сміття, але бракує сировини. Якщо українці почнуть сортувати сміття, то виграють усі: ми отримаємо чисту країну, а також зробимо внесок у її економічний розвиток. Про те, з чого почати сортувати сміття і які тут є нюанси, The Page розпитало Євгенію Аратовську, лідерку проєкту «Україна без сміття», у рамках якого працює станція сортування.

Крок 1. Усвідомити

Фото: Anna Shvets / Pexels

Фото: Anna Shvets / Pexels

Перший крок – це усвідомлення того, навіщо сортувати сміття. Для цього потрібні сильні аргументи. Наприклад, права людей (бо сміття потрапляє комусь під вікна) і права тварин (вони часто плутають сміття з їжею, труяться). Ще одним аргументом може бути економіка України. У країні безліч заводів, які можуть переробляти скло, папір, пластик, полімери. Зараз там переробляють сміття з інших країн, адже легше купити вторсировину за кордоном, де є культура сортування.

Крок 2. Підготувати сміття

Фото: Stas Knop / Pexels

Фото: Stas Knop / Pexels

Усе треба мити. Вторсировину готують до здачі. Сміття, яке здають, не одразу вивозять на сортувальну станцію – його треба зібрати. Уявіть, що ви маєте впродовж тижня пожити із цим сміттям, що складається з паперу, скла, металу, пластику. Тому воно має бути чистим.

Крок 3. Організувати простір для сортування сміття вдома

Фото: Steve Johnson / Pexels

Фото: Steve Johnson / Pexels

Організувати простір для сортування сміття вдома не складно. Для цього потрібні дві коробки і три пакети. До однієї коробки можна складати вторсировину, яка сортується й переробляється, до іншої – пакування, яке не переробляється (його утилізують окремо). До пакетів – окремо папір, фольгу та кришечки. Усе це займає не більш як півтора метра площі.

Крок 4. Відвезти сміття на станцію сортування

Фото: Anna Shvets / Pexels

Фото: Anna Shvets / Pexels

Щойно у вас накопичився певний обсяг вторсировини, їдьте на станцію сортування в Києві. Чисте сміття можна пересилати з інших міст «Новою поштою» або «Укрпоштою». Відправляють посилки з пластиком, тетрапаком. Небезпечні відходи (наприклад, батарейки) надсилати не можна.

Крок 5. Правильно сортувати сміття

Фото: Polina Tankilevitch / Pexels

Фото: Polina Tankilevitch / Pexels

На станції вам допоможуть правильно розсортувати вторсировину. Умовно все можна розділити на чотири різновиди матеріалів: папір, скло, метал, пластик. Саме із цього виготовляють пакування. Хоча буває й пакування комбіноване – його сортують окремо. Наприклад, тетрапак, бо там є й папір, і пластик. До речі, пластик також потім розділяють у різні контейнери залежно від маркування; скло – залежно від кольору тощо.

Крок 6. Сміття, що не переробляють

Фото: Elina Krima / Pexels

Фото: Elina Krima / Pexels

Є велика кількість різного пластику, який не переробляють. І не купувати товари в таких обгортках також неможливо, бо зазвичай це улюблені продукти (печиво, морозиво, паста, цукор тощо), які пакують саме так. Ці пакети з поліпропілену знищують з допомогою високотемпературної утилізації. Така тара не містить хлору, тож її можна спалювати, а з цього отримувати енергію. Послуга є платною: утилізація 120-літрового пакета коштує 200 грн.

Крок 7. Органічні відходи

Фото: Louis Hansel @shotsoflouis / Unsplash

Фото: Louis Hansel @shotsoflouis / Unsplash

Органічне сміття теж приймають. Ця послуга також є платною. На станції можна придбати відро з кришкою, у якому потім компостувати харчові відходи. Повну тару приносять на станцію, де сміття утилізують, а людині видають нове чисте відро. Таке сміття збирають упродовж тижня за певними правилами. Сюди не можна викидати рідкі відходи та сміття тваринного походження (кістки, шкурки). Також сюди не можна викидати пакування, наприклад, пакети з чаєм. У цьому разі заварку й пакетики викидають окремо.

Крок 8. Старі гаджети

Фото: Stas Knop / Pexels

Фото: Stas Knop / Pexels

На станцію можна здавати старі гаджети. Є компанії, які приймають такі відходи: вилучають плати й цінні рідкісні метали, а пластик віддають на утилізацію. Батарейки відправляють на переробний завод до Румунії. В Україні заводу з переробки батарейок немає.

Крок 9. Одяг та взуття

Фото: Stas Knop / Pexels

Фото: Stas Knop / Pexels

Старий одяг і взуття на станції не збирають. Те, що можна ще одягати, рекомендують здавати до благодійних організацій. Безнадійні речі не переробляються. Проте їх можна віддати на високотемпературну утилізацію (ця послуга є платною).

Крок 10. Апсайклінг

Фото: icon0.com / Pexels

Фото: icon0.com / Pexels

Деякі речі приймають на апсайклінг. Це коли зі старих речей створюють щось нове. Наприклад, на станції збирають окуляри, які потім віддають до майстерні, де з них створюють нові оправи. Зі зламаних парасольок шиють багаторазові бахіли. З корок роблять звукоізоляційні плити або наповнювач для рятувальних жилетів.

Як сортувати сміття вдома. 5 дизайнерських рішень Дизайн

Як сортувати сміття вдома. 5 дизайнерських рішень

Біг і збирання сміття одночасно: як плоггінг став настільки популярний Здоров'я

Біг і збирання сміття одночасно: як плоггінг став настільки популярний

Особистий досвід. Як сортують сміття в Україні та за кордоном Життя

Особистий досвід. Як сортують сміття в Україні та за кордоном