Style продовжує серію матеріалів про екостійкість. Цього разу особистим досвідом ділиться Катерина Качан, фахівчиня з виведення брендів на ринок Китаю. Вона жила і працювала в Україні, Китаї, на Мальті та в Туреччині. І всюди сортувала сміття. Катерина розповість про те, із чого почати сортування і як це робити на практиці в різних країнах.
Сортування сміття в Україні і за кордоном
Мій перший досвід сортування сміття стався у 2018 році: я поїхала на 3 місяці на Мальту і знайшла в будинку, де ми винаймали апартаменти, різноколірні баки. Хоча в Європі й вважають Мальту одним з аутсайдерів із перероблення сміття, пам'ятаю, як усі сусіди охайно розфасовували сміття, а ми й далі викидали всі відходи в один загальний бак.
За пару тижнів я трохи адаптувалася і вирішила, що складати окремо пластикові пляшки принаймні зручно для мене самої — урна не так швидко наповнюється. Так я вперше почала сортувати.
Після повернення в Україну я знову за старою звичкою стала скидати все сміття в загальний бак. У будинку не було роздільних баків, і я навіть не підозрювала, що в Києві є сортувальні станції, куди можна возити непотріб і сміття на перероблення.
Пізніше я дізналася, що з 2019 року Китай, з яким я працюю, запроваджує обов'язкове сортування сміття на законодавчому рівні: держава всюди розставила сортувальні сміттєві баки та волонтерів, які допомагають порадою й ділом, ввела штрафи за неправильне сортування, створила спеціальні мобільні застосунки. А для того щоб популяризувати збір пластику, навіть надала можливість сплачувати за проїзд у пекінському метро пластиковою пляшкою. Достатньо накопичити приблизно 20 використаних пляшок, опустити їх в один з автоматів у метро — і ви отримаєте безоплатний квиток.
Фінальним тригером для сортування сміття особисто для мене став переїзд — у Києві біля нового будинку я виявила сортувальні баки.
Як почати сортувати сміття
Якщо ви, як і я, замислюєтеся над сортуванням сміття або просто хочете позбутися неприємного сміттєвого запаху вдома, от прості кроки, з яких варто почати:
- Організуйте в будинку сортувальний простір
Щоб виробити звичку сортувати, я вирішила почати з малого — купила сортувальні баки. В інтернеті є великий вибір — від бюджетних різноколірних урн до красивих сортувальних станцій із дерева. Я орієнтувалася на габарити, адже простору на моїй кухні небагато, і вибрала різноколірні урни з пластику, що переробляється. Син із радістю підписав кожну урну чорним маркером: «Папір», «Пластик», «Скло», «Змішаний». До слова, у школі вони ще три роки тому вивчали, для чого і як сортують сміття, і практикували сортування на спеціальній станції. Виходить, що моя дитина в 10 років розбиралася в цьому питанні краще за мене.
- Не бійтеся робити помилки
Виявилося, що дуже цікаво не бездумно викидати сміття в одну урну, а замислюватися над тим, що це за матеріал і до якого бака його викинути. З правильним сортуванням мені дуже допоміг застосунок «Сортуй», де в рядку пошуку можна вписати назву матеріалу й отримати відповідь, як його правильно сортувати.
Звісно, у мене не все одразу виходило правильно. У перші два тижні я могла, наприклад, відкривши бак зі склом, виявити в ньому пластикову пляшку або в баку з пластиком знайти папір. Ба більше, за кілька днів після початку сортування я виявила, що не завжди сортувала правильно. Наприклад, до пластику не можна складати кришечки від пляшок і пластикові трубочки, до паперу — чеки, а паперові кавові стаканчики насправді містять усередині пластиковий шар, тому їх треба складати до загального сміття. Просто визнайте, що помилки спочатку є неминучими, але, почавши сортування, їх легко виправити.
- Викидайте відсортоване сміття в різні вуличні баки
Я вже згадувала, що поруч із моїм будинком стояли сортувальні баки: для паперу, для пластику, для скла та загальний бак. Однак контейнера для банок, батарейок, електроніки та пластикових кришечок, які не можна складати до пластику, не було. Тут мені на допомогу знову прийшов застосунок «Сортуй», у якому вказано найближчі пункти приймання та перероблення сміття з усіма необхідними баками.
- Придбайте компостер або диспоузер для харчових відходів
Це величезний стимул до того, щоб почати сортування, адже багатьом заважає саме запах сміття, змішаного з харчовими відходами та пластиком. Органічні відходи приносять користь у разі їхнього правильного перероблення, адже цей тип сміття використовують як добриво для рослин.
Сортування органічних відходів
Із сортуванням органіки все дуже неоднозначно. Є два основні підходи, як правильно її сортувати:
- Диспоузер — установка, яка перемелює харчові залишки та змиває їх у каналізацію. Ще в 1950 році агентство охорони здоров'я США підтвердило, що в разі правильного використання диспоузери не створюють проблем для каналізації, і їх почали рекомендувати до встановлення в усіх будинках. Сьогодні диспоузерами користуються понад 50% американців. Їх встановлюють під мийкою і з'єднують із каналізацією, а на раковину або стільницю виводять спеціальну кнопку, яка вмикає перемелювання. Такій утилізації легко піддається все харчове сміття, навіть горіхи, шкаралупа яєць і курячі кістки. В Україні побутує думка, що диспоузери — зло, адже наші сміттєпереробні заводи не містять метантенк, що переробляє метан.
- Компостери — відра-подрібнювачі органічного сміття. Вони бувають природними (сюди заселяють тисячі хробаків або ферментовану органічну речовину bokashi) і роботизованими (тут сміття просто обприскують спеціальним компостним спреєм).
Для міської квартири я вибрала диспоузер, адже щиро вірю, що один диспоузер на мільйон міській інфраструктурі не зашкодить, а більша кількість диспоузерів підштовхне міську владу до впровадження в експлуатацію метантенків на сміттєпереробних заводах. Мешканцям заміських будинків я б, навпаки, рекомендувала компостери, адже в них можна одразу збирати добриво для квітів, овочів і фруктів.
Куди подіти старий одяг і взуття
Раніше я викидала старий одяг і взуття в сміттєвий бак, звідки все це потрапляло на спалювання. Переїжджаючи до нової квартири, я позбулася речей, з яких виросли діти, а також від усього, що не одягала останнім часом. Щастям було виявити біля будинку баки від організації «Зелений промінь» — мій одяг, взуття, сумки пішли тим, хто їх потребує, або на перероблення текстилю.
До речі, перероблення текстилю — сучасний тренд, який підтримується як дизайнерами, так і великими корпораціями Inditex (Zara) і H&M. Вони повторно шиють одяг зі старого текстилю та віддають його тим, кому він потрібен. У Києві непотрібний одяг можна віднести до магазину «Ласка», залишити в спеціальних кошиках у магазинах Zara або покласти в баки «Зеленого променя».
Як сформувати нові екозвички
Якщо ви почнете сортувати сміття, правильні звички з'являться самі. Ви звертатимете увагу на те, з яких матеріалів виготовлено упаковку продуктів; відмовитеся від пластикових пакетів і паперово-пластикових стаканчиків; придбаєте екочашку для кави навинос і екопляшку для води; почнете купувати продукти в скляній і паперовій тарі; станете викидати сміття в екопакети; за покупками ходитимете з тканинними сумками.
Зараз я живу в Туреччині. Поруч із нашим будинком сортувальних баків немає. Але свою звичку я не кинула — відводжу сміття на станцію, яка розташована за кілометр від будинку. Тут можна сортувати пластик, скло, папір, банки, батарейки та електротехніку.
Як сортують сміття за кордоном
У Європі одним із лідерів з утилізації сміття є Швеція — країна утилізує 99% побутових відходів і навіть закуповує сміття за кордоном. У Швеції і жителі, і підприємства зобов'язані сортувати сміття на законодавчому рівні. Одне з головних досягнень полягає в тому, що країна коштом перероблення сміття забезпечує опалення. Приблизно 66% відходів утилізує Німеччина, 58% — Австрія, 54% — Словенія та Бельгія.
В Азії лідерами є країни з високою щільністю населення та дефіцитом землі, де немає місця для сміттєзвалищ і сміттєспалювальних заводів. Це Японія, Сінгапур, Китай. Наприклад, у Китаї (до слова, одному з найбільших виробників сміття на планеті) до 2009 року не було системи роздільного збору. Але китайцям наочно показали, яку користь може принести відсортоване сміття, і в багатьох дворах Пекіна було встановлено спеціальні агрегати для харчових відходів, які збирали в компостери, а переробленим сміттям зволожували рослини у дворі.
На відміну від Китаю, де муніципалітети встановлюють сміттєві баки і штрафують за неправильне сортування, і від Швеції, де сміття, що спалюється, переробляють на енергію, в Україні ми можемо просто почати із себе. Тоді біля будинків з'являться сортувальні баки, а сміттєпереробні заводи встановлять сучасну техніку.